banner1905
16 Kasım 2016 Çarşamba 00:19
Öğretmen Strateji Belgesini İsmet Yılmaz Çıkartabilecek mi ?
Kamudanhaber - Özel Haber

Öğretmen Strateji Belgesini Hüseyin Çelik'ten sonra gelen her Bakan yeni bir icraat olarak açıkladı ama çıkartmak nasip olmadı . Ömer Dinçer döneminde ciddi şekilde gündem olan , Nabi AVCI döneminde yine gündeme gelen ancak çıkartılamayan öğretmen strateji belgesi bir kez daha İsmet YILMAZ döneminde gündeme geldi . 

Öğretmen strateji belgesini çıkarmak Bakan İsmet YILMAZ'a nasip olur mu birlikte göreceğiz ancak , her Bakan döneminde bıkmadan bu belgeyi gündeme sokan Mustafa SAFRAN hocamıza selam olsun.

BAKAN YILMAZ'IN ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİYLE İLGİLİ MECLİSTE YAPTIĞI AÇIKLAMALAR ; 


İsmet Yılmaz, öğretmenlerin hizmet öncesinde yetiştirilmesi, mesleğe girişi, mesleki gelişimi ve öğretmenlik mesleğinin algı ve statüsünün güçlendirilmesi konularına yönelik ve mevcut öğretmen yetiştirme sistemini bütünsel olarak ele alan bir "Öğretmen Strateji Belgesi"nin hazırlandığını söyledi.

Yılmaz, mesleğin statüsünü güçlendirmek için 8 hedef ve 35 eylemden oluşan Yüksek Planlama Kurulunun onayına sunulan belgeye ilişkin şöyle konuştu:

"Öğretmen Strateji Belgesi'nde yer alan eylemler doğrultusunda, eğitim ve öğretim alanında bilimsel, teknolojik gelişmeleri incelemek, araştırmak, danışmanlık hizmeti sunmak, MEB personeli için hayat boyu öğrenme fırsatları oluşturmak, öğretmenlerin hayat boyu öğrenme fırsatlarını arttırmak ve çeşitlendirmek için mesleki gelişim faaliyetlerinde örgün, açık ve uzaktan öğretim yoluyla hizmet sunan kurumlarla iş birliği sağlamak, gerektiğinde Bakanlıkça ya da öğretmenler tarafından bireysel olarak hizmet satın alınabilecek bir mesleki gelişim sistemi oluşturmak, öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarına yönelik standartların belirlenmesi konusunda ilgili kuruluşlarla iş birliği yapmak, aday öğretmen yetiştirme programı, mesleki gelişim programları, pedagojik formasyon eğitimleri ile kariyer basamağında yükselmelerine dönük eğitimler düzenlemek ve benzeri nitelikte amaçları gerçekleştirmek için Öğretmen Akademisi sisteminin hayata geçirilmesine yönelik çalışmamız devam etmektedir.

Eğitim fakültelerini, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandırma çalışmalarını YÖK ile birlikte yürütmekteyiz. Mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin, öğretmenlik mesleğine daha hazır hale gelmesi için çeşitli teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği aday öğretmen yetiştirme programını güncelleştirerek devam ettiriyoruz.

Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunlarının öğretmenlik dışındaki alanlarda da istihdamını teminen, eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlanacak." 

Yılmaz, eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirlemek için YÖK ile ortak bir çalışma yapıldığını bildirdi. Yılmaz, her sınıfa yüksek nitelikli öğretmenin ulaşmasını sağlamak, öğretmenlerin mesleki ve kurumsal bağlılığını iyileştirmek ve sürdürülebilir kılmanın en temel amaçları arasında olduğunu aktardı.

www.kamudanhaber.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BİRAZ DEĞER VERİN 2016-11-16 00:51:33

öğretmene strateji belgesine gerek yok biraz değer verin yeterrr.

Avatar
Ece Sezer 2016-11-16 21:29:23

Ömer Dincerin neden Öğretmen icin bu kadar sacma şeyler yaptığını özellikle Rotasyon belası sorgulamak varken uygulamak niye Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz kendi icraatlarını yapsa ve yeni şeyler üretse daha memnun olacak Öğretmen ve Rotasyon kimlerin işine yarayacak tı sorgulanmalı

Avatar
Ece Sezer 2016-11-16 21:26:26

Öğretmene değer verilsin yeter 24 Kasımda hatırlanan 364 gün gitsin defolsun denilen her gün tepesinde Rotasyon kılıcıyla sallandırılan kesilen bicilen Öğremene saygı duyulsun ve bunlara dur denilsin yeter Mutsuz ve huzursuz Öğretmen ....

Avatar
Basri 2016-11-16 06:54:48

Bir sürü tırı vırı siyasi gelecek kaygısı vs. Varken bunlara sıra gelmeez.

Avatar
genç bahçeli 2016-11-18 16:50:09

fetocu gerçek yalakatakımı eğitim birsen burnunu eğitimden çekmediği sürece bu pislik devam eder çünkü kendileri pislik eğitime sinsiliği feto eğitim birsenle koydu kapatın alayını

Avatar
Eko 2016-11-16 20:11:57

Bir T.E.S Lİ olarak bu müdürü görevden aldıramıyorsanız sizin sendikacılığınıza yazıklar olsun.

banner1915