banner1905
28 Kasım 2016 Pazartesi 11:48
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TEFTİŞ KURULU BAŞKANI ATIF ALA KİMDİR ?

MEB TEFTİŞ KURULU BAŞKANI ATIF ALA KİMDİR?
atıf ala kimdir ile ilgili görsel sonucu

1971 Erzurum - Oltu doğumludur.

EĞİTİMİ
İlkokulu Oltu İlçesi’ne bağlı Çanakpınar Köyü’nde tamamladı. Ortaokul ve liseyi sırasıyla Tekirdağ ve Oltu İmam Hatip Lisesinde okudu.
1990 yılında girmeye hak kazandığı Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden 1994 yılında mezun oldu.
 Fatih Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans yaptı.atıf ala kimdir ile ilgili görsel sonucu

İŞ HAYATI

1994 yılında Erzurum-Oltu Kaleboğaz İlkokulunda Müdür Yetkili Öğretmen olarak göreve başladı. 2005 Yılında Erzurum İli Oltu Millî Eğitim Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak görevlendirildi.
2007'de Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü'nde İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı yaptı.
2010'da Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Müfettişliği, 2011'de Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Müfettişleri Başkanlığı görevlerini yürüttü. 
2012'de Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Grup Başkanlığı olarak görevini sürdürdü.
2014'te MEB Teftiş Kurulu Başkanlığına getirildi.

atıf ala kimdir ile ilgili görsel sonucu

Girişkenlik: Görev alanı dışına çıkmaz

Vizyon: Üretken ve Çalışkan

Eğitim sevdası: Tartışmaya açık

Eğitim geçmişi: Sınıf öğretmeni , müfettiş , daire başkanı

Çalışanlarla ilişkisi: Sert ve mesafeli

Öğrencilerle ilişkisi: Mesafeli

Bonkörlük: Sadece dostlarına

Reklam: Sevmez

YAPTIĞI İCRAATLAR

Yıllardır iki başlı olarak devam eden Bakanlık denetçisi ve İl Eğitim denetmenleri şeklinde olan teftiş sistemini tek çatı altında toplayarak maarif müfettişliği adı altında birleştirdi. Böylece teftiş sisteminin etkin, verimli, şeffaf,  dinamik, denetimde birlik anlayışını benimseyen bir yapıya dönüştürerek gereksiz bürokrasiden kurtulmasını sağladı.

Müfettişlerin ders denetimini ortadan kaldırarak öğretmenlerimizin yıllardır haklı olarak eleştirdikleri, adlarını her duyduğunda tedirgin oldukları ve bir faydasının olduğuna öğretmenlerimiz kadar müfettişlerinde inanmadığı bir uygulamayı ortadan kaldırarak tüm öğretmen camiasını mutlu olmasını sağladı.

Bundan sonra öğretmenlerimizin ders denetiminin okul müdürleri tarafından yapılacak. Yıllardır eğitim camiasının talebi de ders denetiminin bu şekilde yapılmasıydı.

Rehberlik ve denetim sisteminin teşkilat yapısında da birtakım değişiklikler getirerek işin profesyonelce yapılması için örgüt şeması oluşturdu.

1930 yılında kabul edilen 1702 sayılı kanun ile 1943 yılında kabul edilen 4357 sayılı kanunun kaldırılmasını sağladı.

Özellikle 1702 sayılı kanun 25. maddesinde geçen ‘’ Bir orta tedrisat mualliminin, orta derecede mekteplerde ders vermekten aciz olduğu iki talim sicilli ile sabit olduğu takdirde muallim ilk mektep muallimliğine nakledilir.‘’  şeklinde olan bu düzenleme ilkokul öğretmenlerimizi rencide etmekte ve ikinci sınıf öğretmen gibi algılanmasına neden olmaktaydı. Seksen yıllık yanlış bir değerlendirmeyi ve öğretmenlerimizin korkulu rüyası olan 1702 ve 4357 sayılı kanunları tarihin derinliklerine gönderdi.

ÖZEL HAYATI:Evli ve üç çocuk babasıdır.

Onu anlatan kelimeler: Soğuk , mesafeli , sert , dostlarına vefası 
 

www.kamudanhaber.net

Son Güncelleme: 28.11.2016 13:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1915