banner1905
04 Şubat 2017 Cumartesi 17:53
MEB PERSONELİNİ İLGİLENDİREN BAZI DÜZENLEMELERİN İPTALİ İSTENİYOR

Anayasa Mahkemesi, 9 Şubat 2017 tarihinde yapacağı toplantının gündemine, 6764 sayılı Kanunun bazı hükümlerinin iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de aldı. İptali istenen düzenlemelerden bazıları Milli Eğitim Bakanlığı personelini ilgilendiriyor.

6764 sayılı Kanunun iptali istenen hükümlerinden bazıları şöyle

**MEB Teftiş Kurulu Başkanlığının görevlerini düzenleyen maddede, Bakanlık Maarif Müfettişleri aracılığıyla yürütüleceği belirtilen işlemlere ilişkin hükümler ile Maarif Müfettişleri tarafından yürütülen görevlerin Bakanlık Maarif Müfettişleri tarafından yerine getirilmesini öngören hükümler.

**Üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarına, yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile Bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlarda okul müdürlüğü görevi verilebilmesini öngören hüküm.

**Bakanlık Maarif Müfettiş Yardımcılığına atamalarda aranan, yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak şartına ilişkin hüküm ile, Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Bakanlık Maarif Müfettiş ve yardımcılarının çalışma merkezini değiştirebilmesine imkan veren hükmü,

**Maarif Müfettişlerinin illerde il müdürüne bağlanmasını ve il müdürünün vereceği görevleri yapmasını öngören geçici düzenleme hükmü,

**MEB teşkilatında şube müdürü ve üstü kadrolarda fiilen çalışmakta olanların, 6764 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak mülakatta başarılı olmaları durumunda Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atanabilmesine imkan veren hüküm.

Öte yandan, aynı Kanun ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda yapılan değişikliklerden bazılarının da iptali isteniyor. İptali istenen düzenlemeler arasında, yükseköğretim kurumları personeli hakkında uygulanacak disiplin cezası ve disiplin işlemleri konusunda yapılan bazı değişiklikler de yer alıyor.

Anahtar Kelimeler:
MebPersonel
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yozgatlı 2017-02-05 12:55:51

kesinlikle kimsenin hakkının alınmasınıistemiyorum yazımda lütfen arkadaşlar alınganlık yapmasın ben milli eğitim bakanlığı çalışanlarının da şef veri hazırlama kontrol işletmenin memurun ve yardımcı hizmetler sınıfı personelininde sınavlarda görev almsı gerektiğini düşünüyorum inşAllah bu hak verlir çünkü sağlık bakanlığı personelinin tamamı döner sermayehakkına sahip

Avatar
klavuz 2017-02-05 00:51:45

velev ki bu yasal düzenlemelere aym iptal kararı verdi. verilen bu karar da tıpkı o meşhur 6528 sayılı yasanın iptali sonrası dile getirilen o meşhur cümledeki gibi .. kararların geriye yürüyememezliği ilkesi.. meb yine bu cümleyi sarfedecektir. bakınız 6528 sayılı yasada aym nin iptal ettiği il ve ilçe yöneticilerinin özlük hakları bu 3 yıla yakındır dondurulmuş durumda.2014 ten bugüne dek bu eski il müdür yrd. ve ilçe müdürlerinin maaşlarına, memurlar için ön görülen 6 aylık memur zammı bile verilmiyor,bu arkadaşlarımızın bu hakkından bile imtina ediliyor.kısacası bu yöneticilere bir kuruş zam verilmemekle yasal olarak cezalandırılmış durumdalar.Bunların hakkını hukukunu kim teslim edecek.. 2014 ün mart ayından bugüne dek tüm bu haksız ve hukuksuz uygulamalarda en alt kademesinden en üst kademesine kadar müsebbibiyeti olanlarıda aciz bir kul olarak ALLAHA havale ediyorum.

Avatar
1709 ŞUBE MÜDÜRÜ 2017-02-05 00:26:00

Bakanlık müfettişleri 1709 şube müdürü arasından seçilmelidir.

Misafir Avatar
admin 2017-02-05 19:15:23 @1709 ŞUBE MÜDÜRÜ

Şube Müdürüne yazık değil mi (!) bence yardımcı hizmetler sınıfından seçmeliler.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Öner 2017-02-05 15:42:24 @1709 ŞUBE MÜDÜRÜ

Neden, çoğu torpille geldiğiniz şube müdürlüğü kesmedi mi? Bence istemişken en az Genel Müdürlük isteyin, o da kesmez ya.

Beğenmedim! (0)

banner1915