13 Eylül 2018 Perşembe 15:54
MEB; boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödenecek

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada sendikanın Milli Eğitim Bakanlığına “boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi” konusunda yapılan başvuruya MEB’in gecikmeli de olsa cevap verdiği ve verilen cevapta talebin olumlu olarak cevaplandığı belirtildi.

İŞTE SENDİKADAN YAPILAN AÇIKLAMA...

Sorumlu sendikacılık anlayışıyla Milli Eğitim Bakanlığına yazdığımız yazıda; nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslere girdirilmemesi, derse girmeleri durumunda ek ders ücretlerinin ödenmesi, ek ders ücret ödemesi yapılabilmesi için mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etmiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı talep yazımıza yasal süresi içerisinde cevap vermediğinden talebimizin çözüme kavuşturulması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat ettik. Akabinde, Milli Eğitim Bakanlığı gecikmeli de olsa talebimizi kabul ederek nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca sendikamıza cevaben gönderilen yazıda; “Bu çerçevede nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derslere girenlerin, o günler için yürütülmesi öngörülmüş olan müfredatı aynı şekilde uygulamaları şartıyla, okuttukları  derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevinin üzerinde okuttukları derslerin ise söz konusu Kararda belirtilen saat sınırlarını geçmemek üzere ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak nöbetçi öğretmenlerin, ders okutmaksızın  salt öğretmeni olmayan sınıfların sükunetini sağlamak üzere sınıfta bulunmalarının bu kapsamda değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” ifadelerine yer vererek nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derse girenlerin ders işlemeleri durumunda ek ders ücretinin ödenmesi gerektiğini, ders işlemeksizin sınıfın sükunetinin sağlanması durumunda  ise bu ücretin ödenemeyeceğini ifade etmiştir. Hemen belirtelim ki; boş derse giren öğretmenin sınıfta ders mi işlediği, yoksa sınıfın sükuneti mi sağladığının tespiti mümkün olmadığı gibi böyle bir tespitin yapılmak istenmesinin öğretmenlik mesleği açısından kabulü mümkün değildir. Sükuneti sağlamak için bile olsa görevi olmadığı halde boş geçen derse girmek üzere görev verilen öğretmene her şart altında ek ders ücreti ödenmelidir. Angarya yasaktır. Hiç kimse ücreti ödenmeksizin çalıştırılamaz.

Milli Eğitim Bakanlığı görüş yazısına binaen artık boş geçen derse girmek üzere görevlendirilen nöbetçi öğretmenlere ek ders ücretleri görev  yaptıkları okul/kurum tarafından ödenecektir.

Ayrıca, Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapmış olduğumuz başvurumuz henüz sonuçlanmamış olup sonuç alındığı takdirde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih1453 2018-09-13 16:43:14

Şu branş öğretmeni ile sınıf öğretmenleri arasındaki maaş karşılığı ders saatlerini de eşitlesenizde bizde hakımız olanı alsak artık

Avatar
ali 2018-09-13 19:20:21

Öğretmen konusunda paradan başka bir haber çıkmıyor. okulda olup dersim boş ise öğretmeni olmayan sınıfa giriyorum. Ve bunun için bir ücret almak hatta talep etmek saçma geliyor. Öğretmen odasında boş boş oturacağıma çocuklara birşeyler anlatıyorum

Avatar
Can 2018-09-13 18:59:08

O günler için yürütülmesi öngörülmüş müfredatı aynı şekilde uygulamak ne demek acaba?

Misafir Avatar
cahido 2018-09-13 21:29:22 @Can

Branşı ise ek ders alıyor demek kısaca.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Adam 2018-09-13 17:11:05

Çocuklar düşünce kaldıran öğretmene de ek ders verin

Avatar
saçmalık 2018-09-13 21:19:06

özetle diyor ki; müzik çi o günün matematik konusunu anlat 1 saat ücreti al, sınıfda boş durursan para yok, tam bir şaçmalık olmuş.

Avatar
vyart 2018-09-13 18:59:46

öğretmenin hakları için bir TES çalışıyor koncuk zamanı daha bir aktiftiler ama onu da belirtmek gerek

Avatar
Atıf Alatekin 2018-09-13 22:58:18

Ne kadar güzel nöbetçi Beden Eğitimi öğretmeni fizik öğretmeni gelmemişse dersine girecek ve fizik anlatacak ücretini de alacak, yersen!

Avatar
Âaaaa 2018-09-13 23:59:35

Yani boş geçen dersin branşından öğretmen derse girerse ve plana uygun ders işlerse ücretini alır sınırlı bir uygulama olur

banner1954