26 Ekim 2016 Çarşamba 23:09
MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİ NEDEN YAPMIYOR ?
Çocuk uzmanı olan bir doktora kalp ameliyatı yaptırdığınızda başarı durumu ne olacaktır? Her doktor doktordur anlayışını her öğretmen her alanda öğretmendir anlayışıyla uygulama şansımız vardır ama başarılı olma şansımız aynı mıdır? Eğitimde başarı şansa bağlı olmamalıdır.

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında yeniden düzenlenen ve pek çok yeniliği içeren 4+4+4 eğitim sistemi alan değişikliği konusunda ciddiyetle incelenmelidir. O dönemde kanunda yapılan değişikliklerle 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 12 yıllık zorunlu kademeli eğitime geçilmiş, ilkokula başlama yaşında yapılan değişiklikle de 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66 ayını dolduran çocuklar birinci sınıfa kaydı alınmıştı. Yine aynı dönemde 61-66 aylık olup velisinin isteğiyle fiziki ve ruhi gelişim yönünden hazır olan çocuklar da ilkokula kaydedilmişti.

Alt yapısı hazır olmayan bu sistem birçok alanda sıkıntı oluşturduğu gibi Sınıf Öğretmenliği alanında da norm kadro fazlalığı konusunda da ciddi sıkıntı oluşturmuştu. O dönemde oluşan norm kadro fazlalığını eritmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı Yan Alana dayalı Alan değişikliği yaptı. Üniversite diplomasında Asıl alanı Sınıf Öğretmenliği olan ve yan alanı da belirtilen eğitim çalışanları yan alanlarına bağlı olarak alan değişikliği talebinde bulundu ve atamaları gerçekleştirdi. Sınıf Öğretmenleri; Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Matematik, Beden Eğitimi, Müzik, Resim gibi alanlara geçiş yaptı. Yine bir dönem özür durumuna bağlı yer değiştirmelerde çözüm olarak sınıf öğretmenlerinin Özel Eğitim Öğretmeni ya da Teknoloji tasarım Öğretmeni olarak atamaları yapıldı.

Yönetmelikte de olmasına rağmen gerçekleştirmeyen diplomaya bağlı alan değişikliğinin 2012 yılında yapılan alan değişikliğinde, branş değiştiren öğretmenlerden pişman olanları gerekçe olarak göstererek Milli Eğitim Bakanlığının alan değişikliğinden kaçınması hem öğretmenleri mağdur etmekte hem de eğitim öğretimi olumsuz yönde etkilemektedir.  Zira birçok öğretmen özür grubu atamalarında tercih yoluyla ya da ilk atamda kendi alanları dışında Öğretmenlik yapmaktadır. Eğitimde öğretmen şüphesiz ki önemlidir. Yan alana dayalı alan değişikliği yapan Milli Eğitim Bakanlığının Diplomaya dayalı alan değişikliği yapmaması anlaşılmazdır.

Alan değişikliği yapılmayacaksa Öğretmen adaylarına alan sınavı neden yapılmaktadır? Sağlık bakanlığı TUS olmadan uzman ataması yapmakta mıdır? Çocuk Uzmanı olan bir Doktora Kalp Ameliyatı yaptırdığınızda başarı durumu ne olacaktır? Her doktor doktordur anlayışını her öğretmen her alanda öğretmendir anlayışıyla uygulama şansımız vardır ama başarılı olma şansımız aynı mıdır? Eğitimde başarı şansa bağlı olmamalıdır.


 Eğitimde kalitenin arttırılması için Diplomaya dayalı alan değişikliği önem arz etmektedir. Sosyal Medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Sayın İsmail KONCUK’un açıklamaları dikkatle incelenmelidir. Alan değişikliğini defalarca dile getirdik, söylemediğimiz hiç bir yetkili de kalmadı, yönetmelikte de var, her ne hikmetse uzadıkça uzuyor.

Diplomaya bağlı alan değişikliği talebine kulak tıkamak pedagojik de değildir. İnsanların verimli olacağı alana geçmesini anlamamak nedendir? Kaldı ki alan değişikliği talebinin nedenlerinden biri de Ömer Dinçer zamanında yapılan hatadır. Bu hatayı düzeltme sorumluluğu MEB'e aittir. Çözüm şeklini de söyledik, her yıl belli sayıda alan değişikliği talebi karşılanırsa bu talep ortadan kalkar, dedik. Anlamadığınız nedir? MEB verimliliği önemsiyorsa, insanların başarılı ve huzurlu olacağı alana diplomasına göre geçmesine kulak tıkamak yerine, fırsat vermelidir.

Durdu Mehmet GİRGEÇ
Kamudanhaber.net

www.kamudanhaber.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seda 2016-10-27 16:45:16

Diplomaya yönelik alan değişikliği bir an önce yapılmalıdır.

Avatar
Enver 2016-10-27 16:46:01

Daha ne kadar bekleyeceğiz. Diplomaya yönelik alan değişikliği haktır. Hakkımızı istiyoruz.

Avatar
Erhan bey 2016-10-27 08:58:16

Asıl alanımızda çalışmak istiyoruz MEB diplomaya dayalı Alan değişikliği yapacak mıdır? Daha verimli olmamız için mezun olduğumuz alanda çalışmamız gerekmektedir.

Avatar
ahmet 2016-10-27 00:07:36

Türk eğitim sen bu işi halletsin sendikamı değiştireceğm

Avatar
mahir 2016-10-27 00:06:11

Efenim sonra diyorlar ki eğitimin hali ortada. Mezuniyetim elektronik öğretmenliği şimdi 90 saatlik eğitim ile teknoloji ve tasarım öğretmenliği yapıyorum. Kağıt karton katlıyoruz. lise ve üniversitede 8 yılda aldıgım egitim nerde 90 saatte aldıgım egitim nerde...

Avatar
Levent 2016-10-27 16:47:18

Duy sesimizi Hamza Aydoğdu. 3 yıldır yapılmadı. Artık sıra diplomaya yönelik alan ddeğişikliğinde.

Avatar
yazık degıl mı 2016-10-26 23:46:19

kadrolu sınıf öğretmenı iken ingılızce ogretmenlıgını de bıtırdım..ama alan degıstıremıyorum yazık degılmı..bosnamı fazladan 4 yıl daha okuduk..fazla okumanın cezalandırıldıgı tek ulkeyız sanırım

Avatar
Caglar57 2016-10-27 06:08:29

Şu 2. Sayfadaki reklamı kaldırın artık!! 24kasım öğretmenler gününde ne tatili? TEOG sınavı var! Bırak indirimi bedava olsa ne yazar?