banner1905
16 Eylül 2016 Cuma 09:51
CHP'den eğitimde köklü reform önerisi geldi.
 Kamudanhaber- Ders zilinin çalması için geri sayım sürerken, CHP'den eğitimde köklü reform önerisi geldi. CHP PM Üyesi ve Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Derneği (SESADER) Başkanı Prof. Dr. Özkan Yıldız'ın koordinasyonunda akademisyen, sendikacı, yazar ve aydınların katılımıyla Burdur'da 26-28 Ağustos tarihlerinde düzenlenen eğitim çalıştayının sonuç raporuna, HABERTÜRK ulaştı. Raporda, sorunlar ve çözüm önerileri konusunda şu tespitlere yer verildi: 

FELSEFE DEĞİŞMELİ: Türkiye eğitim sistemi 2002'den bu yana alarm vermektedir. Eğitim kurumunun iflas ettiği bile söylenebilir. Belli başlı sorunlar, eğitimin dinselleştirilmesi, piyasalaştırılması ve pragmatikleştirilmesidir. Bir eğitim felsefesinin ilk sorunu "Nasıl bir insan yetiştirmeliyiz?" olmalıdır. Belli bir insan modeli tanımlanmadan bir eğitim hizmeti gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu insan, demokratik, laik ve bilimsel bir eğitim sisteminde "sosyal ve özgürlükçü birey" olmalıdır.

AKADEMİK KOÇLUK: "Akademik koçluk" sistemi birçok sorunumuzu çözebilir. Eğitim fakültelerinde öğretim üyelerine "zimmetlenecek" bir okul, öğretim üyesini o okulu araştırma, sorunlarını çözme ve yeni bir model oluşturma zemini haline getirebilir.

OKUL MECLİSLERİ: "Okul meclisleri", ülke çapında kuramadığımız demokrasinin minyatürü, örnek modeli olarak işleyebilir. Demokratikleşen okullar kolayca bilim ve laiklik yuvaları haline gelebilir. Okullardaki tüm bileşenlerin sürece katılmaları, okulların daha fazla sahiplenilmesine yol açabilir.

ÖĞRETMEN ÜNİVERSİTELERİ: Öğretmen yetiştirme sorununu çözmek için "öğretmen üniversiteleri" kurulmalı. Eğitimde akademik başarıyı artırmak için eğitime ayrılan kaynaklar (maddi fon, bütçe vd.) OECD düzeyine çıkarılmalı.

SINAV YERİNE SÜREÇ: Eğitim sistemi sınav odaklı olmaktan çıkarılmalı, öğrencinin tüm gelişimi "süreç odaklı" izlenmeli. Sınavla yöneltme (oryantasyon) yapılmamalı.

TEMEL LİSE VE YÖK: Dershanelere dönüştürülen "temel liseler" kapatılmalı. YÖK kaldırılmalı, yerine bir koordinasyon (eşgüdüm) sistemi kurulmalı. Eleştirilen FATİH projesi sonlandırılmalı. Okullara planlı teknolojik destek verilmeli.

İMAM HATİPLER: İmam hatip yüksekokulları açılmalı. Mevzuata uygun olmayan din temelli okullar kapatılmalı. Yeni müfredatlar pilot uygulama yapılmadan uygulanmamalı. Seçmeli dersler yeniden düzenlenmeli.

PARASIZ EĞİTİME GEÇİLMELİ: Paralı eğitim kabul edilemez, parasız eğitime geçilmeli. Öğrencilerden hiçbir şekilde para toplanmamalı.

MİMARİ DÜZEN: İlkokullar en fazla 2 katlı ve yatay, ortaokullar 3 katlı ve yatay olarak inşa edilmeli. Okullar çevre için bir çekim merkezi haline getirilmeli. Haftalık ders yükü 30 saate düşürülmeli.

YENİ MODEL: 12 yıllık kesintisiz eğitim, 1 yıl okul öncesi, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise olmak üzere 1+5+3+3 şeklinde düzenlenmeli.

DEVLET KARŞILASIN: Eğitim çağındaki çocuklar, hiçbir ad (çıraklık, mevsimlik vs.) altında çalıştırılmamalı. Yoksul öğrencilerin tüm beslenme, barınma ve ulaşım hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmalı. Meslek yüksekokullarına sınavsız girilmeli.

BİLİM KAFELERİ: Eğitim yöneticisi atamada liyakat aranmalı. Fransa'daki "Cafe Philosophique" benzeri "Bilim Kafe"ler kurulmalı.

DÜZGÜN KARADAŞ

HABERTURK
Anahtar Kelimeler:
ChpKamudanhaberEğitim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer 2016-09-16 10:00:15

5.sınıf boşuna ortaokul oldu.Branş öğretmenleri hep şikayetçi

Avatar
Norm fazlası 2016-09-16 10:07:55

5.sınıf sinifcilar verilmeli. Böylelikle norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu da kendiliğinden halledilmis olur. Zaten branş öğretmenleri de 5. Sınıfın orta okula dahil edilmesinden memnun değiller.

Misafir Avatar
eğitimci 2016-09-17 15:20:35 @Norm fazlası

o zaman da ortaokul öğretmenleri norm fazlası olacak

Beğenmedim! (0)
Avatar
asd 2016-09-16 11:11:59

Bence 1+5+2+2 olsun bir an evvel hayata atılsın. Atalarımız 20 yaşında padişah olmuş bizim çocuklarımız 25 yaşında hala sırtlarında çanta okula gidiyorlar.

Avatar
ayse 2016-09-16 11:36:00

Peki liseyi bitiren cocuklar ne olacak sonunda.Herkes okumayi beceremiyor.Liseden sonrada meslek sahibi olamiyor cunku yas gecmis oluyor birisinin yanina girip emir alamiyorr.Sonrada boslukta kotu aliskanliklara sariyor.zorunlu 12 yil yerine farkli birseyler olmali diplamali issizler yetisiyor.Yetismekle kalmiyor kotu aliskanliklar ahlaksizliklar vs.Eskiden en azindan ilkokulu bitirenler okumak istemediginde meslek ogreniyordu.InsAllah gelecek nesillere uygun saglikli bir sistem gelir herkese hitap eder

Avatar
hakkı 2016-09-16 12:59:55

ayşe hanımın yorumuna aynen katılıyorum, sırf işsiz nufus az görünsün diye zorla çocuklara lise okutuyoruz, düz liselere gidin bakın, hem okuyamıyorlar hemde bir meslek sahibi olma fırsatını kaçırıyorlar bu denge çok önemli.

Avatar
Serdar 2016-09-16 17:24:09

533 olsun.Meslek liseleri ağırlık kazansın.Düz liseler azalsın diyeceğine hala dinle,donla uğraşanlar çağın gerisinde kalır.Sandıkta da tokadı yer oturur aşağı gider.

Avatar
Şerif 2016-09-16 16:18:37

Zorunlu eğitimden dolayı okumayacagi belli olan çocuklar hayata geç atılıyor. İlerleyen yaşına rağmen Bir meslek sahibi olamayan 20 li yaşlardaki genç kısa yoldan köşeyi dönme çabası içerisine giriyor. Kısa yoldan köşe dönmek = hırsızlık, vatan hainliği, fahişelik...

Avatar
Bektas 2016-09-18 13:49:26

Bunlarin derdi belli amac lhl leri kapatmak,adi pislikler.

banner1915