07 Aralık 2018 Cuma 14:39
Bakan Selçuk'tan kayıt parası açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine yazılı yanıt veren Bakan Selçuk, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtların, temmuzun ilk iş gününde ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapıldığını anımsattı.

Selçuk, kayıt sırasında vatandaşlardan hiçbir suretle kayıt parası, bağış ve benzeri adlar altında zorla para toplanamayacağı, zorla bağış alınamayacağı ve öğrencilerin eğitim hakkının engellenemeyeceğinin, Anayasa'nın 42. maddesi ile Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 16. maddesinde yer aldığını kaydetti.

Bakanlığın 2011 tarihli genelgesindeki "Okul aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır." hükmüne işaret eden Selçuk, kayıt parası isteyen veya veliyi bağış vermeye zorlayan okullarla ilgili yasal işlem başlatılması konusunda bakanlığın 9 Eylül 2016 tarihli yazısının tüm valiliklere gönderildiğini hatırlattı.

Selçuk, bu mevzuat hükümlerine göre kayıt sırasında velilerden hiçbir şekilde bağış ve kayıt parası talep edilmesinin mümkün olmadığını bildirerek, "Bu hükümlere aykırı hareket ettikleri yönünde bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikayetler konusunda ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmaktadır." ifadesini kullandı.

İlkokulların gider kalemleri, yakacak, elektrik, su, temizlik malzemesi, kırtasiye, yolluklar, mahkeme giderleri, telefon, internet, TTVPN, menkul mal, gayrimenkul maddi hak alım, bakım onarım giderleri ve proje giderleri olarak sıralayan Bakan Selçuk, şu bilgileri verdi:

"Söz konusu giderlere ilişkin ödenekler Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın serbestileri doğrultusunda İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmektedir. Öğrencilerimiz, bakanlığımızca hazırlanan kitap, haber, görsel, video, ses, dergi, doküman, yarışma, uygulama ve benzeri modüllerin bulunduğu, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikleri sürekli geliştirilmeye devam eden Eğitim Bilişim Ağından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Bununla birlikte yabancı dil öğretiminde alternatif öğrenme modellerinin geliştirilmesi kapsamında 2008-2009 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanan ve öğrencilerimizin İngilizceyi yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesine katkı sağlayan DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerimiz tarafından ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Okul öncesi eğitilin kademesinde öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz dağıtılan eğitim materyallerinin yanı sıra 2017-2018 eğitim öğretim yılından bu yana şarlan elverişsiz ailelerin çocuklarının yıl içerisinde kullanacağı kırtasiye malzemeleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilere harçlık ve giyim yardımı yapılmakta olup STK'larla yapılan protokoller kapsamında ayrıca sosyal yardımlar yapılmaktadır."

Son Güncelleme: 07.12.2018 14:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turan 2018-12-07 14:56:04

Bakan almayın diyor, soruşturma açarım, ceza veririm diyor. Okullar inatla ısrar ediyor. Bu işte bir terslik var ya...

Avatar
Murat 2018-12-07 15:59:57

Okul aile birliği okul ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak?

Avatar
Mehmet KAYA 2018-12-07 15:35:15

Ülkemizde yakıt ve telefon ücreti dışında ödenek verilen ilkokul var mı? Ben görmedim. 1 kadrolu hizmetlisi olan okulun 3 hizmetli ihtiyacı var diğer ikisi okul bütçesinden karşılanıyor. okulun bütçesi var mı? Yok? para nereden gelecek? Tavşana kaç tazıya tut taktiği.

Avatar
vatandaş 2018-12-07 17:15:26

hakkat mı dayııııııı.

Avatar
222 2018-12-07 18:11:07

vuur nalına mıhına. sende biliyorsun ki alınıyor ve bir şey yapamamanın ezikliğinin ifadesi.

Avatar
ALİ VELİ 2018-12-07 18:47:56

O ZAMAN OKUL AİLE BİRLİĞİ YÖNETMELİĞİNİ KALDIRIN OKULLARDA BAĞIŞ ALMAZ.

GÜLÜYORUM

Avatar
Tefekkür 2018-12-07 16:22:17

Kesinlikle bir terslik var evet. Bu kadar kesin bir hüküm varken, okullar hala ücret almakta ısrar ediyorlarsa, bu durum oturup düşünmeyi gerektiriyor. Bu insanlar niçin şikayet edilme pahasına bunu yapıyorlar? İl ve ilçe müdürlüklerine gönderildiği . Bu okullar için gönderilen ödeneğin okullara ulaşıp ulaşmadığı neden sorgulanmıyor?

Avatar
Eğitimci 2018-12-07 18:30:09

İlkokullulara ödenek falan gelmiyor.Sayın bakan ilkokulların gider kalemleri arasında en büyük giderilen Personel Giderini saymamış.Türkiye de 42000 den fazla okul var.Meb de kadrolu hizmetli sayısı 6000 yani 7 okula 1 hizmetli düşüyor.Bağış yasak.Bu ne yaman çelişkidir.Allah rızası İçin ya okullara öğrenci sayısına endeksli Personel görevlendirin ve tamirat bakım onarım İçin ödenek ayırın ya da bu bağış kandırmacasını dillendirmeyin.