14 Aralık 2019 Cumartesi 10:33
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Akkaş, okul yönetiminin uygulamasını eleştirdi

TAM BİR REZALET... PARALI TUVALET SKANDAL’INDAN SONRA BİR REZALET DAHA... TUVALETLER ÖĞRETMEN NEZARETİNDE ÖĞRENCİLER TARAFINDAN TEMİZLENECEK.

YER:

Konya Selçuklu M.Halil İbrahim Hekimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Okul müdürlüğü 13.12.2019 tarihinde,mesleki eğitim konulu “Meslekî Eğitim” faaliyetlerinin yürütülmesinde uyulması gereken kurallar” talimatı ile,okul müdürü Zeynettin Düzenli imzalı ,öğretmenlere yazılı bir emir yayınlanıyor. “Tuvaletleri öğrenciler temizleyecek” Talimatnamenin 11.maddesinde; “Atölye, laboratuvar, derslik ve koridorlar ile diğer alanların temizlik bakımı, alan şefinin koordinesinde, atölye ve laboratuvar şefleri ile diğer meslek dersi öğretmenlerince öğrencilere, bir program dâhilinde günlük olarak yaptırılacaktır.

Özellikle tuvalet bakımı haftada her gün (Çarşamba günleri, okul yönetimince) yaptırılacaktır.

12- Okul Sağlık Kurulu tarafından takip edilen tuvalet ve diğer mekânlara ait temizlik çizelgesi, kurulun direktiflerine göre düzenlenecek ve zamanında kurula teslim edilecektir. Yazıdan anlaşılan ve öğretmenlere de sözlü olarak izah edilen,çarşamba günleri okul yönetimince ama diğer günler tuvalet temizliği öğrencilerce yapılacağı vurgulanmış. Şimdi bu yazıyı okuyunca öğrencilerin bu okulları tercih etmeme sebeplerinden birisi; okulların çoğunluğu iş bilmez yöneticilerce yönetilmesi olarak görüyorum..

Bu bir iddia felan değil,gerçek.Ortada kocaman bir resmî yazı var.Tarihli,sayılı,imzalı yazılı bir talimat var. Tuvaletler öğretmen refakatinde öğrenciler tarafından temizlenecek diyor. Müdür efendi ,müdür efendi;öğretmen,öğrenci sana bir emanettir.Neyindir bunlar.Kölen mi, hizmetçin mi, paralı emir erin mi,maraban mı?

NEYİN...NEYİN Allah aşkına. Bu yüzyılda bu ne anlayıştır. Nasıl bir yöneticilik anlayışıdır,anlaşılır değil. Tam anlamıyla bir rezalet,REZALET.

Yönetici atamada Sayın Bakan Ziya Selçuk “Kabe’nin anahtarını gayri Müslüm’e emanet eden medeniyetimiz,kenar semtteki bir okula kariyer ve liyakat Sahibi birini atayamıyoruz” itirafının bir göstergesidir. Yönetici atamalarında kariyer ve liyakatı dikkate almadan yönetici atarsanız bu ülkede buna benzer rezillikleri hep yaşarsınız.

Öğrencilerimiz okullara, ülkeye yararlı bireyler olsunlar,gerekli ve yeterli eğitimi alsınlar diye gönderiliyorlar. Öğrencilerimiz,evlatlarımız öğretmenlere birer emanettir.Bu yaklaşım emanete hıyanettir.

Hiç kimse öğretmen rehberliğinde hiç bir öğrenciye tuvalet temizlettiremez,buna hiç kimsenin hakkı yoktur.Okullarımızın temizlik personeli vardır.Yoksa da talep edersin,nereyi temizlettireceksin temizlerler. Okul tuvaletini paralı hale getiren yöneticilerden, “tuvaletleri öğrenciler temizleyecek”diyen yöneticilerden sonra bakalım daha neler göreceğiz.

YAZIKLAR OLSUN SİZİN GİBİ YÖNETİCİLERE VE SİZİ YÖNETİCİ YAPANLARA!!!

Son Güncelleme: 14.12.2019 10:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Uzun 2019-12-14 10:55:22

Asıl sana yazıklar olsun. Bence okulun bir çok hizmetinin öğrenci tarafından yapılması lazim.

Avatar
Ali velioğlu 2019-12-14 10:58:09

Yahu sayın sendika yetkilileri öğrenci onu yapmaz bunu yapmaz ders çalışmaz, bağırınca ters bakınca psikolojisi bozulur. Ödev verilmez. Kıyafetine karışılmaz, arkadaşlarına müdahale edilmez. Siz de bunları savunursunuz. Nasıl eğiteceğiz bu çocukları biz o zaman,

Avatar
Dadaş 2019-12-14 10:59:17

Bence doğru uygulama
Neyi yanlış
Tebrik ederim

Avatar
Akıl fikir 2019-12-14 10:47:52

Ne var bunda.batidan ve japonyadan hiç mi haberiniz yok.bula bula bu mesele mi. Yazıklar olsun sana.okul müdürlerinin tuvalet temizlediği bir ülkede yaşıyoruz.typ zaten geç başlıyor. Haftada bir öğrenci atelye temizlemiş çok mu.yeter artık tes in algıya oynadığı. Sizden istifa ediyorum

Avatar
Ali velioğlu 2019-12-14 10:57:25

Yahu sayın sendika yetkilileri öğrenci onu yapmaz bunu yapmaz ders çalışmaz, bağırınca ters bakınca psikolojisi bozulur. Ödev verilmez. Kıyafetine karışılmaz, arkadaşlarına müdahale edilmez. Siz de bunları savunursunuz. Nasıl eğiteceğiz bu çocukları biz o zaman,

Avatar
Ne bu düşmanlık 2019-12-14 11:04:04

Türk Eğitim Sen , herşeyi eleştirmek zorunda mı. Ben yönetici değilim. Ama yöneticiliğin ne kadar zor olduğunu biliyorum. (Önceden yaptım) Meb temizlikçi vermez, para yok. Ne yapsın idareci.

Avatar
Fethi ayyıldız 2019-12-14 11:24:12

Atölyelerintemizliği atölye içerisinde bulunan wc gibi yerlerin temizliği öğrenci tarafından yapılmaktadır.

Avatar
kınıyorm 2019-12-14 12:20:14

kirlettiği yeri temizlemek insanlığın gereği.eğitimin temeli ve terbiye- adabın başlabgıcıdır.japonyada okulu öğrenciler temizler.bu sendikacı zat ne yazıkki dünyadan ve eğitimin temel felsefesinden uzak kalmış

banner1954