14 Ekim 2019 Pazartesi 21:16
Türk Eğitim-Sen: Ders Programları Öğretmenler Kurulunda Görüşülerek Hazırlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği’nde haftalık ders programlarının okul müdürlüğü tarafından hazırlanarak öğretmenlere tebliğ edilmesi şeklinde düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeye göre ders programını tek başına okul müdürlüğü hazırlayacak ve öğretmenlere tebliğ ederek ders programını uygulayacaktı.

Haftalık ders programlarının hazırlanmasına ilişkin mezkur yönetmeliğin "Haftalık ders dağıtımı" başlıklı 67. maddesinin 1. fıkrasında "Yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ve ücretli okutacakları dersleri gösteren haftalık ders dağıtım çizelgesi yönetimce hazırlanır ve ilgililere tebliğ edilir." hükmüne yer verilmiştir. Madde hükmünde haftalık ders programının hazırlanmasında tüm yetki okul müdürüne verilmiş, öğretmenler kurulunda ders programlarının görüşülmesine dair bir ifadeye yer verilmemiştir. Madde metninde ders programlarının hazırlanmasında öğretmenler kuruluna yer verilmediğinden eksik düzenleme gerekçesiyle Danıştay nezdinde açmış olduğumuz dava sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2019/20YD nolu yürütmeyi durdurma kararı ile "öğretmenler kurulunda görüşülmesi" hususuna yer verilmemesi suretiyle tesis edilen eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Danıştay İDDK mezkur kararında özetle “Haftalık ders dağıtım çizelgesinin öğretmenler kurulunda görüşülmesinin, çizelgenin öğretmenler kurulunda tartışılarak değerlendirilmesi imkanını sağlayacağı, aksi durumda okul müdürünün, öğretmenler kurulunda görüşülmesine de gerek kalmadan çizelgeyi doğrudan onaylayıp, uygulamaya koymak suretiyle bu konuda tek yetkili haline geleceği ve öğretmenlerin ders dağıtımından kendilerine yapılan tebliğ ile haberdar olacakları görüldüğünden, haftalık ders dağıtım çizelgesi konusunda öğretmenler kurulunu devre dışı bırakan maddede, öğretmenler kurulunda görüşülmesine yer verilmemesi nedeniyle hukuka uyarlık bulunmadığı, uygulanması hâlinde giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşılmıştır.” ifadelerine yer vermiştir.

Danıştay kararı sonrası Milli Eğitim Bakanlığı valiliklere gönderdiği yazıda; hayat boyu öğrenme kurumlarında, ders programlarının öğretmenler kurulunda görüşülerek hazırlanması talimatını vermiştir.

Danıştay İDDK’nın kararı için tıklayınız..pdf

TÜRK EĞİTİM-SEN
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müdür 2019-10-14 21:50:23

Bu sendika bir de ders programlarını öğretmenler yapsın dese de bir de bu konuda bir kara çıkartsa .... Sen o zaman cümbüşe bak..... Şahsen ben isterim.

Avatar
Hasan Kurt 2019-10-14 23:14:32

Boş işlerle uğraşın durun.Adam gibi Derse girmeyin.
Adam gibi görevinizi yapmayın.
Boş lakırtı...Yahu bu milletin evladını nasıl daha iyi yetiştiririz diye kafa yormayın.tırı biri işlerle üyelerini oyalayın.

Avatar
Ömer 2019-10-14 21:43:40

Bu durumda ders programı her değişeceğinde öğretmenler kurulu yapılacak.

Avatar
Eğitimci 2019-10-14 23:47:11

Ne halt edeceklerini bilmiyorlar... Önce siz kesilen aidatların nerelere harcandığına dair kamuoyunu aydınlatın,özlük haklarımızı alon hele sonra düşünğrüz ders programını

Avatar
Mutluhan 2019-10-15 00:02:43

Başlık atmadan bir okuyun.Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünden çıkan bir yazı.İlköğretim ve ortaöğretimi bu bağlamaz.DYK için halk eğitimi kursları için bu karar.Bu karar da esastan yoksun.Her öğretmen kurs verecek soru hazırlayacak kadar yetkin mi zannediyorsunuz?

Avatar
metin 2019-10-15 00:44:16

Hasan kurt, ne alaka? Okudugunu mu anlamiyorsun yoksa bos bos konusmayi mi seviyorsun?

Avatar
ahmet 2019-10-15 03:18:51

uygulanabilirse doğrusu bu

Avatar
nevin 2019-10-15 03:23:00

çok gerçekci engel olurlar dağda yaşayana balık tutmayı denizde yaşayana büğday üretmeyi öğretmeye devam edelim