banner1905
22 Kasım 2016 Salı 12:36
Sendika Memurun Hakkını Mahkeme Yoluyla Elinden Aldı
Türk Enerji-Sen, EÜAŞ’ta VHKİ Kadrolarını İptal Ettirdi

 EÜAŞ’ta memurlara verilen Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği (VHKİ) kadrosu Türk Enerji-Sen tarafından mahkeme kararı ile iptal ettirildi.

Yetkiyi kaybettiği günden itibaren, hafızasını da kaybeden Türk Enerji-Sen yeni bir skandala daha imza attı.

Daha önce TEİAŞ’ta 81 adet VHKİ kadrosunu iptal ettirerek benzer bir skandala  imza atan Türk Enerji-Sen, bu kez de EÜAŞ’ta memurlara verilen VHKİ kadrolarını mahkemeye dava açarak iptal ettirdi.

2014 yılında Bakanlar Kurulunca EÜAŞ Genel Müdürlüğüne 88 adet VHKİ pozisyonu ihdas edilmiş, yeni ihdas edilen bu pozisyonların 78 tanesi EÜAŞ Genel Müdürlüğü teşkilatınca arza göre dağıtılmıştı.

Bu dağılım yapılırken, idari amirlerinin talebi kadro verilecek memurun sicil durumu gibi kriterler dikkate alınmıştır. Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği kadrosu yatay pozisyonda bir kadrodur. Bu kadronun dağılımında malum sendikanın gerekçe gösterdiği Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği vs herhangi bir sınavın yapılmasına da gerek yoktur.

Biz, kamudaki tüm kurumlarda memurlara VHKİ kadrosu ihdas edilmesi gerektiğini savunurken, Türk Enerji Sen ise zor olanı, mahkemeye giderek EÜAŞ ve TEİAŞ’taki memurlara verilen VHKİ kadrosunu ellerin almayı başarmıştır.

2010 yılına kadar yetkili sendika olmalarına rağmen; enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolu çalışanları için hiçbir kazanım elde edemeyenler, toplu sözleşme masasında verilen mücadele ile alınan kazanımları yetkili oldukları kurumlarda uygulatma becerisi gösteremeyenlerin memura attığı bu son kazık, bizleri hiç şaşırtmamıştır.

Asli görevi kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını ileriye taşımak olan Türk Enerji-Sen’in, memurlara verilen hakkı mahkeme kararı ile iptal ettirmesi apaçık ihanettir. Bu ihaneti EÜAŞ çalışanları da sendikacılık tarihi de unutmayacaktır.

Biz, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için var gücümüzle çalışırken, birileri memurun cebine girecek 150-200 TL’yi gasp etmenin peşine düşmüştür.

Buradan enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda çalışan tüm kamu görevlilerine sesleniyoruz. Türk Enerji-Sen’in bu vahim sendikacılık anlayışı, tüm hizmet kolu çalışanları tarafından sorgulanmalıdır. Malum sendikaya gönül veren değerli EÜAŞ ve TEİAŞ çalışanları VHKİ kadrolarının nasıl ellerinden alındığını görmeli, verdikleri desteği gözden geçirmelidir. 

Memurun hakkını mahkeme yoluyla elinden alan, memura ihaneti “haksızlığı önledik” manşetleriyle ortada bir başarı varmış gibi kamuoyuna duyuranlara karşı uyarıyoruz.  

Takdiri kamu çalışanlarına bırakıyoruz.
Anahtar Kelimeler:
Sendika
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serhat 2016-11-22 14:25:33

madem buraya bunu haber diye yazıyorsunuz dürüst olun biraz ilgili sendika ki hiç alakam yoktur kendileri ile ancak itirazlarında haklı idiler. Çünkü ilgili VHKİ kadrolarına sınavsız atama yapıldı insanların hakları yendi sınavla yapılması için itirazda bulundulur

Avatar
Komix 2016-11-22 14:48:01

Sendika kimsenin elinden hak almamış. Yanlış haber... hakkını elinden alan Yüce Türk Adaleti yani yargıdır. Haber başlığını kirletmişsiniz. Şimdi ben birini dava etsem,suçlu bulunsa ceza alsa,onu ben mi cezalandırmış olurum. Ben cezalandıracak olsam elimle asarım,ben ceza vermiş oluyorsam neden mahkemeye gidiyorum...

Avatar
Hakkı ARAR 2016-11-23 07:12:09

Sendikanın iptal ettirmesi hoş değil ama, mahkeme iptal ettiğine göre yapılan işin hukuk dışı yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Hukuki temeli olmayan işler yapmak da Devlette derin yaralar açacağı bilinmelidir kanaatindeyim. Mahkemenin kararına ah vah edenler adam gibi hukuka uygun iş yapsalardı.

Avatar
Demir 2016-11-23 00:01:46

Sendika bir haksızlığı torpilli alımı engellemiş, Türk Enerji Sen'e teşekkürler.Sendikacılık budur.

Avatar
ali yılmaz 2016-11-22 21:54:52

sizi Allaha havale ediyorum.iyice acayipleştiniz.bizi evet ama Onu asla kandırmzsınız.

Avatar
Ali beg 2016-11-22 18:50:24

İğneyi kendine ,çuvaldızı başkasına

Avatar
Kerim köse 2016-12-13 11:48:18

Memurun sendikası değişkendir sabit değildir yetki hak kasbıyla olınmaz kazanımlar alınır çok iyi tanıdığım 15 yıldır bir sendikanın yönetiminde olan şahıs bu haktan mahrum edildi kendi parmağı ile kendi gözünü çıkardı hangi torpil hangi dürüstlük kanunun maddesinde sınavla yada isterse kurum ihtiyaç dahilinde genel müdürlükten olur alınarak verilebilir diyor

Avatar
Cengiz 2016-12-13 20:04:37

Burada enteresan olan 2014 öncesi ve 2014 Sonrası V.h.k.i kadrosu verilenlere iptal yok sadece 2014 te dağıtılan kadrolar iptal eliliyor.

banner1915

banner1927