banner1905
23 Ocak 2017 Pazartesi 11:50
OHAL işlemleri inceleme komisyonu kuruldu

Kurulacak Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, yedi üyeden oluşacak.

Üyelerin üçü kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından, bir üye Adalet Bakanlığının merkez teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında çalışan hakim ve savcılar arasından Adalet Bakanı'nca, bir üye mülki idare amirleri sınıfına mensup personel arasından İçişleri Bakanı'nca, birer üye Yargıtay ve Danıştayda görev yapan tetkik hakimleri arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) belirlenecek.

Komisyon, Anayasa'nın 120'nci maddesi kapsamında ilan edilen, TBMM'nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararıyla onaylanan olağanüstü hal kapsamında, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca (MGK) devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle başka bir idari işlem tesis edilmeksizin doğrudan KHK hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirecek ve karara bağlayacak.

Komisyon, kendi üyeleri arasından yapacağı seçimle bir başkan ve bir başkanvekili seçebilecek. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun toplantı ve karar yeter sayısı için dört sayısı aranacak ve oylamalarda çekimser oy kullanılamayacak.,

KOMİSYON DEĞERLENDİRME HÜKMÜNDE, KARARLAR BOZULABİLİR

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, OHAL kapsamında doğrudan KHK'larla tesis edilen işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar verecek.

Komisyon ayrıca, OHAL kapsamında yürürlüğe konulan KHK'larla gerçek veya tüzel kişilerin hukuki statülerine ilişkin doğrudan düzenlenen ve birinci fıkra kapsamına girmeyen işlemleri de görüşüp karara bağlayacak. Komisyonun kararlarına karşı HSYK tarafından belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilecek. 

Komisyon, 685 sayılı KHK'nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl süreyle görev yapacak. Bakanlar Kurulu, gerek görmesi halinde bu süreyi, bitiminden itibaren birer yıllık sürelerle uzatabilecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'na başvurular valilikler aracılığıyla yapılacak. Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler, en son görev yaptıkları kuruma da başvurabilecek.

Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilecek. Valilikler ve ilgili kurumlar, kendilerine yapılan başvuruları gecikmeksizin komisyona iletilecek ve mükerrer başvurular işleme alınmayacak.

Komisyonun başvuru almaya başladığı tarihten önce yürürlüğe konulan KHK'larla ilgili olarak başvuru alma tarihinden itibaren 60 gün içinde, bu tarihten sonra yürürlüğe konulan KHK'larla ilgili olarak ise Resmi Gazete'de yayımlanma tarihinden itibaren 60 gün içinde yapılmayan başvurular işleme alınmayacak.

Anahtar Kelimeler:
Ohal
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turan 2017-01-23 13:09:15

Bu iş ne zaman başlar bir an önce işe dönmeyi bekliyoruz sendika üyeliğinden banka hesabından ihraç olmamalı yasal olan şeylerden ihraç olmamali

Avatar
Öğrt 2017-01-23 14:06:40

Daha önceki başvurular dilekçelere ne oldu onlar sayılmıyor mu

Avatar
Ya mağdurlar ne yapacak ? 2017-01-23 16:11:53

5 - 6 aydır mağdur olanların ahı ne olacak peki ? .....

Avatar
Selçuk 2017-01-23 17:26:14

Umarım şu yasal lanet sendika artık kabus olmaz da işimize döneriz. Suçumuz yok ama sabrediyoruz inşAllah devletimiz her şeyi yoluna koyacaktır.

Avatar
672khk 2017-01-23 17:41:27

İpe un seriliyor.Valiliğe daha önce başvurduk.

Avatar
osman 2017-01-23 18:12:03

ÖLME EŞŞEĞİM ÖLME

Avatar
Adil Yurtsever 2017-01-23 20:38:00

Daha önce Başbakan tarafından talimatla valiliklere dilekçe verenler için kurulan komisyonlar noldu. Bu müracaatlar şimdi sayılmiyor mu

Avatar
öğretmen 2017-01-23 17:42:00

byloc kullananlarda itiraz edebilecek mi

banner1915

banner1927