14 Nisan 2019 Pazar 20:36
Öğrenci Nöbetleri Kaldırılmalıdır!

Üniversiteye başladığımız ilk yıllarda, kaldığımız öğrenci yurdunun bir blokunda, yaklaşık dört yüz kişilik bir askeri birlik vardı. Darbe dönemi sonrası olsa gerek, bizlere de kaldığımız bloklarda gece nöbetleri yazılırdı. Bir yıl süren bu uygulama normalleşme ve gelen tepkiler üzerine kaldırılmıştı.

Eğitim sistemimizde ise öğrenci nöbetleri, ortaokul ve liselerde halen devam etmektedir.

Öğrenci nöbetleri, kademesine göre, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği” ve “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”nde düzenlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin, “Öğrencilerin nöbet hizmetleri” bölümünde yer alan 77.maddesi şu şekildedir;

(1) Küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk duygularını geliştirmek, okulun yönetim işlerinde görev almalarını sağlamak amacıyla ortaokul ve imam-hatip ortaokulu öğrencileri, okul yerleşim alanı içinde nöbet görevlerini yürütürler.

(2) Yatılı bölge ortaokullarında, yemekhane ve yatakhane nöbeti tutulur. Nöbetle ilgili görev ve sorumluluklar, okul yönetimince yazılı olarak belirlenir ve nöbetçi öğrencilere duyurulur.

(3) Nöbetçi öğrenci kendi devresinde, ders saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutar.

(4) Nöbetçi öğrenciye nöbet görevi dışında özel hizmetler yaptırılamaz.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde ise “Öğrenci nöbetleri” bölümünde, 33.maddede düzenlenmiştir. Bu maddeye göre;

(1) Öğrencilerin görev ve sorumluluk bilincini geliştirmek, okulun yönetim işlerine yardımcı olmalarını sağlamak amacıyla öğrencilere nöbet görevi verilir.

Ancak öğrencilere personelin yapması gereken, bedeni çalışmayı gerektiren, eğitim ve öğretimle ilgisi bulunmayan görevler verilemez. Nöbet yerleri, nöbet günleri, nöbetin başlama ve bitiş saatleriyle nöbetçi öğrencilerin görevleri okul yönetimince belirlenerek duyurulur.

(2) Nöbetçi öğrenciler, nöbetçi öğretmene, nöbetçi müdür yardımcısına veya okul müdürüne bilgi vermek şartıyla yazılı ve uygulamalı sınava girerler. Öğrencilerin nöbet tuttuğu günler devamsızlıktan sayılmaz. Pansiyonlu okullarda yarıyıl ve yaz tatili dışındaki hafta sonu ve diğer tatil günlerinde de nöbet görevi verilebilir.

Yönetmeliklerde, her iki kademedeki öğrencilerin nöbet tutmalarının amacı olarak, öğrencilerin sorumluluk bilincini geliştirmek ve yönetim işlerine yardımcı olmak, amaçları belirlenmiştir.

Nöbetin şekli ise ortaokullarda öğrencinin kendi devresinde ve ders dışında, liselerde ise yazılı ve uygulamalı sınavlar hariç ders saatlerinde de nöbet tutulur, şeklindedir.

Öğrenci nöbetleri hem mevzuattaki şekliyle, hem de uygulamasıyla evrensel çocuk haklarına aykırıdır. Şöyle ki;

-Yönetmeliklerde ‘Sorumluluk bilincini geliştirmek’ amacının somut olarak nasıl kazandırılacağı belirtilmemiştir. Öğrenci ve eğitim ile uzaktan yakından ilgisi olmayan nöbet hizmetlerinin, öğrencinin sorumluluk bilincini ne şekilde geliştireceği soyut ve anlamsız bir amaçtır.

-Okulun, yönetim işlerine yardımcı olunması amacı ise ucu açık bir amaç ve uygulamada kötüye kullanılan bir durumdur. Öğrenci, yönetim işlerine nasıl yardımcı olacaktır? Yönetmelikte, personelin yapması gereken, bedeni çalışmayı gerektiren, eğitim ve öğretimle ilgisi bulunmayan görevler verilemez, hükümleri bulunurken; bu madde nasıl uygulama alanı bulacaktır? Madde bu haliyle kendi içinde bile çelişkilidir.

-Uygulamada, her iki kademede de, nöbetçi öğrencilere, okul girişlerinde, ziyaretçi defterini tutma, çay-kahve hizmeti ve eğitim yöneticilerinin dosya getir-götür işleri yaptırılmaktadır.

12-18 yaş arası çocuklar fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim açısından yaşamlarının en önemli dönemini yaşamakta ve bağımsız kişilik kazanma yolunda önemli aşamalardan geçmektedir. Bu dönemde çocuklara, eğitim ve öğretimle ilgisi olmayan angarya işlerin, üstelik öğretmenleri ve eğitim yöneticileri tarafından yaptırılması, kişilik gelişimini her yönden olumsuz etkileyecektir.

Unutulmamalıdır ki, her insan 18 yaşına kadar çocuktur ve angarya dâhil hiçbir şekilde çalıştırılamaz, okul hizmetlilerinin veya güvenlik görevlilerinin yapması gereken işler yaptırılamaz, üstelik lise çağındaki öğrencilerin derslerden alıkonularak, eğitim hakları engellenemez.

Bu nedenlerle, her iki yönetmelikte yer alan öğrenci nöbet hizmetleri düzenlemeleri derhal yürürlükten kaldırılmalı; çocuklarımız, çocukluklarını yaşamalı, ne amaca hizmet ettiği bilinmeyen bu nöbetlerle, kendini bilmez eğitim yöneticilerinin insafına bırakılmamalıdır.

Abdullah Damar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer Faruk ŞERBETÇİ 2019-04-15 07:04:09

Dediklerinize kesinlikle katılmıyorum

Avatar
Ha ha ha 2019-04-15 07:41:25

Bu adam eğitimden anlamıyor
Kamudanhaber bu haber mi
Eğitimde gelişmiş ülkelere bakın öğrenci okulla alakalı tüm görevleri yapar, örnek japonya finlandiya

Avatar
Sensey 2019-04-15 07:50:23

Japonlar çocuklarına hic değer vermiyorlar o zaman eğitimci olmuşsun ama şova yönelik

Avatar
Veli 2019-04-15 09:15:38

Boş konuşanın da bu kadarı. Yılda 1 defa sıra ya gelir ya gelmez. 2 çay getirip 2 dosya götürünce mi çocukluğunu yaşayamıyor. Gerçekten boşmuşsun

Avatar
derman 2019-04-15 11:17:17

Nobetleri guvenlikciler tutsun.Ogrenci derslerinden geri kaliyor.Ogretmende nobet tutmasin.Ogetmenlere ogretmenlikten baska hakla ne is gelirse yaptiriliyor.Birakin ogretmen ogretmenligini yapsin gelistirsin kendisini.Toplum hizmetine kostur,bayram vb etkinliklere kostur babam kostur.

Avatar
Hasan UZANULU 2019-04-15 12:20:54

Umarım bu yorumu yapan eğitimci değildir. Çocuklara sorumluluk vermeden çocukluklarını yaşatmaya çalışan (komik) sonrasımı bunlar niye öğretmenlerini öldürüyor diye soran garip garip adamlar analizi çok basit çocuğu zaten o yapamaz okula gelmiyor derste yaramaz diye iskartaya çıkarıp hiç bir iş görev sorumluluk vermeden hayata hazırlamaya çalışan garip garip adamlar bu iş te yanlış varsa oda bu hizmetlerin az olması öğrencilerimizin belediye valilik gibi devlet kurumlarındada sorumluluk alması ve vakit geçirmesi lazım onları toplumdan soyutlaştırmak bizimde onlarında işini zorlaştırır.

Avatar
Sadok 2019-04-15 16:25:08

Kendini bilmez yazarlar müsvetteleri mi bilecek eğitim yönetimini