10 Aralık 2018 Pazartesi 22:24
Memurların Mazeret İzinleri Hangi Durumlarda ve Ne Zaman Başlar?

Memurlara verilen bu mazeret izinleri kanun maddesine sayılan doğum,evlenme,ölüm v.b olayların meydana gelmesine bağlı olarak verilen izinlerdir. İzninin bağlandığı olayın vukuu bulması durumunda memur bu izinler sayesinde yıllık izninden kullanmadan örneğin ölüm izninde cenaze işlemlerini yerine getirebilecektir.Evlenme izninde düğün ve nikah işlemlerini yerine getirebilecektir.Bu nedenle bu izinlerin hangi olaya bağlı olarak verilmiş ise o olayın oluş tarihinde kullanılması mümkün olup iznin bağlandığı olaylardan 10 veya 15 gün gibi bir süre geçmesi halinde memurun bu izinleri kullanması mümkün değildir.Konuya ilişkin olarak daha önceki yıllarda verilmiş olan bir DPB görüşünde de 657 sayılı kanunun 104 maddesinde yer alan mazeret izinlerinin ne zamandan itibaren başlayacağı hususu açıklığa kavuşturulmuştur.

İlgili görüşe göre;

1) Evlilik sebebine dayalı olarak verilen mazeret izninin, resmi nikahın gerçekleştiği tarihten, ancak nikah ve düğünün farklı tarihlerde yapılması durumunda, memurun tercihi de göz önünde bulundurularak resmi nikah yahut düğün tarihinden,
2) Babalık izni ile ölüm üzerine verilen mazeret izninin ise, söz konusu mazeretlerin vuku bulduğu tarihten, diğer bir deyişle doğumun veya ölüm olayının meydana geldiği tarihten, itibaren başlamak suretiylekullandırılmasının uygun olacağı

Yönünde görüş verilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.