banner1905
14 Şubat 2017 Salı 22:36
Memurlar hangi durumlarda izin kullanabilir

EŞİNİN ANNE VE BABASINDAN DOLAYI MEMURUN MAZERET VE REFAKAT İZNİ NASIL OLUR?

Tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanan ya da ağır bir kaza geçiren bazı yakınlarından dolayı, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın memurlara refakat izni verilebilmektedir.

657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemeye göre; memurun bakmakla yükümlü olduğu veya refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması ve bu durumun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi kaydıyla, memurlara aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar izin verilir ve gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.

Refakat izni konusundaki bu belirlemede, Devlet memurlarına hangi yakınlarından dolayı refakat izni verilebileceği sayılmış olup, bu kişiler arasında memurun eşinin anne ve babasına ise yer verilmemiştir.

Bu nedenle, ağır bir kaza geçirdikleri veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalandıkları gerekçesiyle eşinin anne veya babasından dolayı, memura refakat izni verilmesi söz konusu olamayacaktır.

Memura, eşinin anne veya babasından dolayı mazeret izni verilmesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bazı hallerde memurların belli sürelerle mazeret izni kullanabilmesine imkan tanımaktadır. Bu kapsamda, eşinin anne veya babasından dolayı memurun mazeret izni kullanabileceği bazı durumlar söz konusudur.

**Memurun mazeret izni kullanabileceği haller arasında, memurun eşinin anne veya babasının ölümü hali de yer almaktadır. Kanunda yer alan düzenlemeye göre, eşinin annesi veya babası ölen memur, isterse her olay için 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

**Eşinin annesi veya babasıyla ilgili olarak ölüm olayı dışında kalan herhangi bir durumdan dolayı (kaza, hastalık, evlilik ve sair olaylar) memurun mazeret izni talep etmesi de mümkün olabilir. Bu durumda, memurun mazeret izni talebi; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati de alınarak değerlendirilir. Uygun görülmesi durumunda bir yılda en çok 10 güne kadar (başka sebeplerle bu kapsamda alınabilecek izin süreleri 10 günlük süreye dahildir ve bu izin süresi toptan veya bölümler halinde kullandırılabilir) mazeret izni verilebilir. İkinci defa 10 güne kadar mazeret izin verilmesi de bazı durumlarda mümkün olabilir. 

DOĞUMUN ERKEN VEYA GEÇ GERÇEKLEŞMESİNİN ANALIK İZNİ KULLANIMINA ETKİSİ

Doğum yapan memura, beklenen doğum tarihinden önce 8 (çoğul gebelikte 10) ve doğum yaptıktan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta (çoğul gebelikte 18 hafta) süreyle analık izni verilmekte olup, doğumun beklenen tarihten önce veya sonra gerçekleşmesi kullanılacak analık izni süresini etkileyebilmektedir.

Analık izni

Hamile ve doğum yapan kadın memurun (annenin ölümü halinde baba da yararlanabiliyor) yararlandığı analık izninin süresi; beklenen doğum tarihinden önce 8 hafta (ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde 8 hafta) ve doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren de 8 haftadır.

Hamile memur, sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporu ile belgelendirmesi durumunda, beklenen doğum tarihinden önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda, memurun analık izni kullanmayarak çalıştığı 5 haftalık süre ( çoğul gebelikte 7 haftalık süre), doğumdan sonra kullanılacak 8 haftalık analık izni süresine eklenir.

Doğumun erken gerçekleşmesi halinde analık izni

Beklenen tarihten önce doğumun gerçekleşmesi durumunda, doğum öncesinde kullanılamayan analık izni süreleri doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

Erken doğumun, analık izni kullanırken gerçekleşmesi durumunda, doğum nedeniyle kullanamadığı analık izni süreleri doğum sonrası analık iznine eklenir.

Sağlık raporuna istinaden beklenen doğum tarihinden 3 hafta öncesine kadar çalışmaya devam ederken doğumun erken gerçekleşmesi durumunda, kullanamadığı analık izni süreleri ile sağlık raporuna istinaden çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

Erken doğumun, beklenen doğum öncesi analık izni süresinin başlangıç tarihinden önce gerçekleşmesi durumunda, erken doğum sebebiyle kullanılamayan 8 haftalık (çoğul gebelikte 10 haftalık) doğum öncesi analık izni süresi, doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Öte yandan, doğumun bu şekilde gerçekleşmesi durumunda, 6 Seri No’lu Kamu Personeli Genel Tebliğine göre, beklenen doğum tarihi ile erken gerçekleşen doğum tarihi arasındaki süre de doğum sonrası analık iznine ekleniyor. 

Doğumun geç gerçekleşmesi halinde analık izni

Doğumun beklenen tarihten sonra gerçekleşmesi, memurun kullanacağı doğum sonrası analık izni süresini etkilemez. Ancak, beklenen doğum tarihinden doğumun gerçekleşeceği tarihe kadar geçecek olan sürede de memur analık izni kullanıyor sayılacağından, doğum öncesi kullanılan analık izni süresi de doğumun gecikme süresi kadar uzamış olacaktır.

Son Güncelleme: 14.02.2017 22:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1915