banner1905
15 Ocak 2017 Pazar 12:46
MEB'den 'mucit çıkaracak' yeni müfredat

ANKARA - SELMA KASAP

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) kamuoyunun görüşüne sunulan ilkokul ve ortaokul fen bilimleri müfredat taslağında, reform niteliğinde uygulamalar yer aldı. Buna göre öğrenciler, derslere 4. sınıftan itibaren eklenen "fen ve mühendislik uygulamaları" ünitesi kapsamında, bilimsel yenilikçi ürün tasarlayacak ve bunu yıl sonunda okulda düzenlenecek "bilim şenliğinde" tanıtacak.

AA muhabirinin kamuoyuna açıklanan yeni ilkokul ile ortaokul fen bilimleri müfredatından ve eğitim uzmanlarının görüşlerinden derlediği bilgilere göre, ilkokullarda 3. sınıftan itibaren okutulan fen bilimleri dersi öğretim programında reform niteliğinde değişiklikler yapıldı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan yeni müfredat taslağında, fen bilimleri dersinin öğretim programında, fen okuryazarı olarak girişimci ruha sahip yaşam boyu öğrenen bireyler yetiştirmek hedefi konuldu.

Üniteler sıralaması değiştirildi
Yeni müfredat taslağında, ilkokul 3. sınıflardan itibaren okutulan fen bilimleri derslerindeki ünite konularının sıralaması değiştirildi. Öğrenciler, fen bilimleri derslerine ilk kez 3. sınıflarda biyolojiyle başlayıp fizik, kimya ve astronomiyle devam ederken, yeni müfredat taslağında bu farklı hale getirildi.

Yeni müfredatta, öğrencilerin fen bilimleri derslerine ilk olarak astronomiyle (evren ve dünya) başlaması, daha sonra biyoloji, fizik ve kimya gibi dersler alması planlandı.

Fen ve mühendislik uygulamaları müfredata girdi
Önemli değişikliklerden biri de tüm eğitim kademelerinde okutulan fen bilimleri dersine, 4. sınıftan itibaren "fen ve mühendislik uygulamaları" adı altında bilim uygulamalarını kapsayan yeni konunun eklenmesi oldu.

İlk kez fen bilimleri dersine eklenen bu ünite konusunun önemine işaret eden uzmanlar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu ünitenin konulması aslında 'science, technology, engineering, mathematics' kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan STEM yaklaşımının, 4. sınıftan 8. sınıfa kadar müfredata girmesi anlamını taşıyor. Müfredata eklenen fen ve mühendislik uygulamaları ünitesinde ise mühendislik ve tasarım becerilerinin yanında girişimcilik ruhuna sahip bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir. Bu alan, fen bilimlerinin matematik, teknoloji ve mühendislikle bütünleştirilmesi sağlanarak, problemlere disiplinler arası bakış açısıyla, öğrencileri buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırarak, edindikleri bilgi ve becerileri kullanarak ürün oluşturmalarını ve bu ürünlere nasıl katma değer kazandırılabilecekleri konusunda stratejileri geliştirmelerini amaçlamaktadır." 

Son olarak da öğrenciler, geliştirdikleri ürünü tasarlayacak ve sunacak. Ürünün tanıtımı "bilim şenliği" ortamında yapılacak.

Bilimsel ürün pazarlama stratejileri 6. sınıfta
Öğrenciler, 6. sınıftan itibaren ise geliştirdikleri bilimsel ürünleri pazarlamak için stratejiler oluşturacak, tanıtım için gazete, internet veya televizyon reklamı tasarlayacak, böylece yenilikçilik ve girişimcilik eğitimine de başlangıç yapacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mestek 2017-01-15 13:14:00

Düşünce ve teorik olarak kulağa hoş gelen çok güzel bu çalışmayı bu eğitim kadrosu ne kadar benimseyerek? Maalesef bu değişim ve yeniliğin önündeki en büyük engel bunu kendi rahatinin bozulmaması için onemseyip ciddiye almayıp direnen biz egitimcileriz. Artık MEB her yenilige direnen bu eski eğitimciler için de bir çözüm üretmeli.

Avatar
hert 2017-01-15 18:24:02

artık bunun sonucunda Teknoloji Tasarım Dersi kalkmalıdır. fuzuli olmuştur.

Avatar
Süheyla Gül 2017-01-15 14:18:54

Teknoloji Tasarım Dersleri 4-5-6. sınıflardan klüzümsuz görülüp kaldırılarak bir çok Teknoloji Tasarım öğretmeni madur edildi.Teknoloji Tasarım derslerinde yapılan projeler bu benim eserim sergilerinde yer alamayınca Fen dersi adı altında sergilendi.Teog sınavları yüzünden atıl duruma getirilen teknoloji tasarım dersi fen bilgisini içine alınarak ilkokul sınıflarına uygulanacak.Acaba Teknoloji Tasarım Dersine öğretmen bulamadıkları zaman tüm fen öğretmenlerini ve maaş karşılığını tamamlayamayan öğretmenleri bu dersin öğretmeni yapmışlardı.Şimdi fen öğretmeni bulamadıklarını zaman açıkta kalan Teknoloji Tasarım öğretmenlerini bu derse verecekler mi

Misafir Avatar
farhan 2017-01-15 22:19:47 @Süheyla Gül

teknoloji tasarım 4.5.sınıflarda hiç olmadı. 8.sınıflarda özel okullarda zaten işlenmiyor test dersi olmuş. artık miadını tamaladı. kaldırılsa daha yerinde olur.

Beğenmedim! (0)
Avatar
lise öğretmeni 2017-01-15 17:56:00

bence önce öğretmenlere bu konular verilmeli. Zira öğretmen ne yapacağını tam bilemezse seçmeli derslerin bir çoğunda olduğu gibi ya gider sınıfta boş oturur. ya da kendi branşı ile ilgili derse devam eder. Ayrıca gereksiz seçneli derslerin kaldırılması iyi olur. Liselerde sosyal etkinlik, proje hazırlama, seçmeli beden eğitimi gibi.

Avatar
ALİ AL 2017-01-15 19:58:45

NASIL OLACAK BU İŞ HÜR DÜŞÜNCE,ELEŞTRİ YOK DİN ADI ALTINDA HURAFEYE İNANAN KENDİNİ MÜSLÜMAN ZANNEDEN MÜDÜRLERLE Mİ

Avatar
Huseyin karinca 2017-01-16 08:33:57

Yazık teknoloji ve tasarım öğretmenleri bu kadar boşa Almanın sebebi ney kaldırın gitsin madem fen öğretmenleri bu işi yapacak Allah rızası için kaldırın bu dersi yada 5. 6.7.siniflata koyun

Avatar
guneş 2017-01-15 20:11:20

Fen bilgisi mufrsdatı şuan okutulan teknoloji ve tasarım dersinde işlenen konular ve uygulamalar bunlar fen ve teknolojide işlenecekse teknoloji ve tasarım dersinde ne yapılacak bu ders gereksiz görülüp 5 lerle konmadığı gibi 6. Sınıflardanda kaldırıldı. Şimdi aynı konular fen ve teknoloji dersine konuyor işin uzmanı olan kişiler ne yapacak.özellikle teknoloji ve tasarım öğretmenleri

Misafir Avatar
123 2017-01-15 22:27:00 @guneş

uzman kişiler ?????

Beğenmedim! (0)
Avatar
Öğretmen 2017-01-16 08:07:37

Mademki düş en güzel düş. Daha önce de ahnı lafları duyduk. Lafla peynir gemisi yürümez. Bari vein 3660 ek göstergeyi....

banner1915