Kurumlarına yazı yollandı! Bürokrasiyi azaltın

Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde sorun çözen, çözüm üreten, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı ile bürokrasinin azaltılması amacıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin uygulanmasında aksaklık yaşanmamasını istedi.

GÜNCEL 26.02.2020, 08:59
Kurumlarına yazı yollandı! Bürokrasiyi azaltın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılmasına yönelik genelgesi 12 Ekim 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Milliyet'ten Rıdvan Tezel'in haberine göre Erdoğan, kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde sorun çözen, çözüm üreten, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı ile bürokrasinin azaltılmasının Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin öncelikli hedeflerinden olduğunu vurgulamıştı. Aradan geçen zamana rağmen bürokrasinin azaltılmasında istenilen ilerleme sağlanamayınca Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin uygulanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarına yazı gönderdi.

Yazıda şöyle denildi: “Bürokrasinin azaltılması, kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla hizmetlerin başvuru yapılan ilk kademeden sunulması ve sonuçlandırılması esastır. 12 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla yapılması gereken hususlar talimatlandırılmıştır.

‘Bilgi verilmeli’

Ancak süreç içerisinde söz konusu genelgede belirtilen hususların uygulanmasında bir takım aksaklıkların yaşandığı müşahade edilmiştir. Bu itibarla; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurularda: Başvurunun anında incelenerek takip edilmesi, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilmesi, yapılan işlemler hakkında başvuru sahibine gecikmeksizin bilgi verilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilen tüm bilgi ve belgelerde; başvuru yapılan veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görevi gereği uhdesinde bulunan, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca benzer başvurular kapsamında istenen, daha önce başvuru sahibinden alınan ve değişmediği başvuru sahibince beyan edilen, elektronik ortamda paylaşıma açılan, bilgi ve belgelerin başvuru sahibinden talep edilmemesi gerekmektedir.”

‘Titizlikle uyulmalı’

Yazıda, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde yer alan hususlara titizlikle uyulması, yürütülen tüm iş ve işlemlerde mükerrerliğe mahal verilmemesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri tarafından gereken önlemlerin ivedilikle alınması istendi.

Genelge ne diyor?

12 Ekim 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılmasına yönelik genelge şöyle: “Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde sorun çözen, çözüm üreten, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı ile bürokrasinin azaltılması Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin öncelikli hedeflerindendir. Kamu hizmetlerinde hantallığa sebebiyet veren hususların ortadan kaldırılması, milletimize hizmetlerin süratli ve en iyi şekilde sunulması, devlet ve millet bütünleşmesini zedeleyen davranışlardan kaçınılması gerekmektedir. Bu itibarla kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alanında kalsa dahi, başvurular anında incelenerek takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek, başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek, başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınacaktır.”

Yorumlar (3)
ayvah 1 ay önce
17 yıldır aynı yazı yazılır ne hikmetse kurumlar tersini yapar biraz daha artırırlar. demek çıkan yazıların tersini anlamak lazım. çoğaltın halka zulmedin diye şifreli mi yazılıyor.??
Kazim KILIC 1 ay önce
23.12.2019 da Ankara da MEB ve ADALET BAKANLIĞINA verdiğim dilekçelerime cevap bile alamadım. Taranan halini bir düşünün..
Yazi 1 ay önce
Yazi gonder is bitsin mantigi kolaycilik..Bu sekilde sorun cozulmez.İsi bilmez insanlari yonetici yaparsaniz, makam mevki icin ankaraya cadir kurwn burokratlara kirmizi kart gosternezseniz, tasra valiliklerde mudur enflasyonu olursa, kalifiye emeklileri emeklileri tekrar kamuya almazsaniz, mobingci amirleri kizaga cektim nantigiyla baska birilerinin basina bela ederseniz ve bu insanlar gorev aski yerine onun bunun yerine antalya da hizmetici diye otellerde keyif catip bir prije uyfurup birde yurtdisi gezi cakariz derse, merkez ve tasrada 20 yildir kok salmis mudurlere ses cikarmayip lojmanlara el koymasina goz yumarsaniz,kamuyu siyasi partilerin il ve ilce teskilati baskisina naruz birakirsaniz ne cozum gelir ne verin ne de burokrasi azalir kardesim.,
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı