banner1905
18 Temmuz 2017 Salı 13:10
KURUMLAR İTİBARIYLA ŞEF MAAŞI (2017 YILININ İKİNCİ YARISINDA)

Şef unvanlı kadrolarda görev yapanların dereceleri aynı olduğunda yararlandıkları ek gösterge ve ek ödeme aynı seviyede olurken, zam ve tazminatları ise çalıştıkları kurumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Öte yandan, mahalli idarelerde görev yapanlar için ise sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemelerinden yararlanma durumu söz konusu olabilmektedir.

Ancak, Şef unvanlı Devlet memurlarının aylık/kadro seviyesi aynı olduğunda ücretlerinin kurumlara göre değişiklik gösteriyor olmasının, eşit işe eşit ücret uygulamasına uygun düşmediğini değerlendirmekteyiz. Ayrıca, görev yapılan kurumun farklı olmasının, aynı unvanlı emsal personel arasında ücret farklılığını gerektirmeyeceğini, kariyer (merkez) uzmanlara ilişkin belirlemelerde olduğu gibi, kurum ayrımı yapılmaksızın Şef unvanlı Devlet memurlarının maaşlarının eşitlenmesi yoluna gidilmesi gerektiğini memurunyeri.com olarak düşünmekteyiz.

Bu çerçevede, kadro unvanı Şef olan Devlet memurları arasında, çalıştıkları kurumlardan kaynaklı ücret farklılığı konusunda bilgi olması bakımından; hizmet süresi 25 yıl ve daha fazla olan, aylık seviyesi 1 /4 olan ve kadro derecesi 3 olan Şef kadro unvanlı personelin bazı kurumlardaki aylık net maaş miktarının, 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde ve değişen vergi dilimlerinde ne kadar olacağı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Bazı kurumlarda “Şef” net maaşı (2017 yılının ikinci altı aylık döneminde)

Kurum

Derece

Hizmet Yılı

Aylık Net Maaş

Aylık

Kadro

Vergi Oranı %15

Vergi Oranı %20

-Her Derece Yargı Organları

-Seçim Kurulları

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.675 TL

3.594 TL

-Başbakanlık

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.264 TL

3.183 TL

-Adalet Bakanlığı

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.255 TL

3.174 TL

-Maliye Bakanlığı

-Devlet Personel Başkanlığı

-Hazine Müsteşarlığı

-Vakıflar Genel Müdürlüğü

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı

-Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

-Savunma Sanayii Müsteşarlığı

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.251 TL

3.170 TL

-İçişleri Bakanlığı

-Milli Eğitim Bakanlığı

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

-Sağlık Bakanlığı

-Kültür ve Turizm Bakanlığı

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.242 TL

3.162 TL

NOT:

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

*Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

*BES prim kesintisi dikkate alınmamıştır.

*Mahalli İdarelerde görev yapan Şef unvanlı personel, sosyal denge tazminatı ve/veya ikramiye de alabildiğinden, maaşları yukarıda belirtilen tutarlardan daha fazla olabilir.. 

memurnyeri

Anahtar Kelimeler:
şefMaaş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2017-07-19 20:24:50

Öncelikle bu haksızlığı haber yaptığınız için teşekkür ederim. Ancak Adalet Bakanlığı şeflerinin maaşı eksik hesaplanmış. Düzeltme yaparsanız sevinirim.

Avatar
mağdur şef 2017-07-20 14:05:29

adalet bakanlığı şeflerinin, ptt şeflerinin ve ulaştırma bakanlığı şefleri diğer şeflere göre 450-500 tl fazla maaş almaktadır. aynı unvana sahip personelin maaşı da aynı olmalı.

Avatar
Veli 2017-07-19 12:47:34

Meb de şeflik yspmanin hiç bir manasi yok sanırım yakında istifalar başlar

banner1915