08 Haziran 2019 Cumartesi 11:17
KADRO DERECESİ İLE MEMURİYET DERECESİ FARKLI İSE MAAŞ NASIL ÖDENİR?

Devlet memurlarının görev yaptıkları unvanlardaki kadro derecesi ile kazanılmış hak aylık dereceleri (memuriyet derecesi) aynı veya farklı olabiliyor.

Memurun kazanılmış hak aylık derecesi ile kadro derecesinin farklı olması, bazı hallerde maaş ödemesini etkileyebiliyor.

Kadro derecesi, kazanılmış hak aylık derecesinden ileride olursa

Memurun kadro derecesinin kazanılmış hak aylık derecelerinden ileride olduğu durumlardan;

a-) 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında kazanılmış hak aylık derecesinin üç alt derecesine (5 inci dereceden aşağı olmamak üzere)  kadar olan derecelere yapılan atamalarda, memur kazanılmış hak aylık derecesine denk gelen kadro derecesinin aylık ve diğer özlük haklarından yararlanır.

Atanmış olduğu kadro derecesine ilişkin mali haklardan yararlanamaz.

b-) Derece yükselmesinde aranan süre şartına uyulmaksızın, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında ilk dört dereceli kadrolara yapılan atamalarda, kazanılmış hak aylık derecesi kadro derecesinden düşük olmakla birlikte, memur atandığı kadro derecesinin birinci kademe aylığını alır ve diğer mali hakları da atanmış olduğu kadro derecesi esas alınarak ödenir.

Kadro derecesi, kazanılmış hak aylık derecesinden geride olursa

Memurun kadro derecesinin kazanılmış hak aylık derecelerinden geride olduğu durumlardan;

a-) Bulunulan unvana ilişkin en üst kadro derecesine ulaşmış olduğunda, memurun kazanılmış hak aylık derecesi ne kadar ileride olursa olsun, zam ve tazminat hesabında kadro derecesi esas alınır.

Aylık gösterge, ek gösterge ve ek ödemeler ise kazanılmış hak aylık seviyesine göre hesaplanır.

b-) 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında kazanılmış hak aylık derecesinin üç alt derecesine (5 ve daha düşük dereceli kadrolara) kadar olan derecelere yapılan atamalarda, memur atandığı derecede kazanılmış hak aylık kademesine isabet eden gösterge aylığını alır. 

Gösterge aylığı dışındaki ödemeler ise; kadro derecesinin esas alındığı ödeme unsurları için memurun bulunduğu kadro derecesi, kazanılmış hak aylık derecesinin esas alındığı ödeme unsurları için ise memurun kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak yapılır.

c-) Eğim ve Öğretim, Teknik, Sağlık hizmetleri sınıflarında olanlar 657 sayılı Kanunun 69 uncu maddesi kapsamında kazanılmış hak aylıklarından en çok 2 derece aşağıdaki idari kadrolara (ilk dört derece içinde olmak kaydıyla) atandıklarında, memurun aylık ödemesinde kazanılmış hak aylık derecesi esas alınır.

Ancak, memurun kazanılmış hak aylık derecesi  ve kariyer hizmet sınıfı için belirlenen mali hakları ile atandığı kadronun mali hakları arasında fark olması durumunda, yüksek olan ödeme kalemleri esas alınarak maaşları ödenir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Guest16 2019-08-29 15:40:28

Cevap verebilirseniz memnun olurum. Kazanılmış hak aylık derecem 5/2 iken kadro derecem 9 idi. Şimdi kadro derecem 4 olmuş.

Sorum şöyle: Maaşımı kazanılmış hak aylığım olan 5/2 üzerinden mi almaya devam edeceğim yoksa atandığım 4. kadro derecesinin 1.kademesinden mi almaya devam edeceğim?