banner1905
25 Ocak 2017 Çarşamba 10:01
İHRAÇ EDİLENLERİN GÖREVE İADESİ NASIL OLACAK?

Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle başka bir idari işlem tesis edilmeksizin doğrudan KHK ile kamu görevinden çıkarılanların başvurularını da değerlendirip karara bağlamak üzere “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu” oluşturuldu.

Bu Komisyon, OHAL kapsamında kamu görevinden çıkarılanların yeniden kamu görevine dönmesine karar verebilecek.

**Komisyona ne zaman başvurulabilecek?

Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarih, 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren altı ayı içinde Başbakanlık tarafından ilan edilecek.

Komisyona başvurular valilikler aracılığıyla ya da en son görev yapılan (kamu görevinden çıkarıldığı) kuruma yapılabilecek.

Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilecek.  Valilikler ve ilgili kurumlar kendilerine yapılan başvuruları gecikmeksizin Komisyona iletecek.

Komisyonun başvuru almaya başlayacağı tarihten önce yürürlüğe girmiş olan KHK’larla ilgili başvurular, başvuru alma tarihinden itibaren 60 gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulacak KHK’larla ilgili başvurular ise ilgili KHK’nın Resmi Gazetede yayımlanma tarihinden itibaren 60 gün içinde yapılacak.

Başvurulara ve Komisyonun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar, Komisyonun teklifi üzerine Başbakanlık tarafından belirlenecek ve ilan edilecek.

**Komisyon incelemeyi nasıl yapacak?

Komisyona yapılan başvurular, aranan şartlara uygunluk bakımından ön incelemeye tabi tutulacak. Süresi içinde yapılmadığı, başvuru sahibinin konuyla ilgili hukuki menfaatinin bulunmadığı, kapsamda olmadığı veya diğer şekil şartlarını taşımadığı tespit edilen başvurular reddedilecek.

Komisyon incelemelerini dosya üzerinden yapacak. Komisyon, inceleme sonucunda başvurunun reddine veya kabulüne karar verecek.

**Komisyon kararları nasıl uygulanacak?

Kamu görevinden çıkarılanlara ilişkin başvurunun Komisyon tarafından kabul edilmesi durumunda, bu konudaki karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek.

Bu şekilde bildirilen personelin atama teklifleri; statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara Devlet Personel Başkanlığı tarafından ikamet ettikleri il dikkate alınarak 15 gün içinde yapılacak.

Kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerden, yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınacak.

KHK’ile kamu görevinden çıkarılmış olanlar, iade KHK’sı olmaksızın Komisyon kararına istinaden kamu görevine dönebilecek.

**Komisyon kararlarına karşı dava nereye açılacak?

Başvuru üzerine komisyon tarafından verilen kararlara karşı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilecek.

Komisyonun görev alanına giren konularda daha önce herhangi bir yargı merciine başvurmuş veya dava açmış olanlar da, komisyona başvuruda bulunabilecek.

Memurunyeri

Anahtar Kelimeler:
IhraçIadeMemur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
havanda su 2017-01-25 19:24:13

Fazla sevinmeyin bence. Buda iyi niyetle hazırlanmamış sadece AİHMne gidişine engel olma niyetli bir hazırlık. İç hukuk yolları tüketilmediği için AİHMne gidilemeyecek. Peki iç hukuk nasıl bitecek bakın anlatayım. Komisyon 2 yıllığına kuruluyor. Buda kararınız 2 yıl yada daha fazla bu komisyonda bekletilip sonra reddedilebilir. Reddedilirse Ankarada bir idare mahkemesi görevlendiriliyor. Diğer idare mahkemeleri bakamayacak. Buda 100 bin memurun davasına bir mahkeme bakacak demektir. En iyimser süre 3-5 yıldır. Oradanda reddedildiği takdirde sıra temyizde. Danıştay süresini de 3-5 yıl hesaplayabilirsiniz. Tabi iç hukukun tüketilmesi için Anayasa mahkemesine gidilecek. Sendikayı bankayı iltisak kabul edebilecek her yargı kurumu durumu reddederse Anayasa mahkemesinin de reddedmesi 3-5 yıl sürebilir. Bundan sonra AİHM dava açma hakkınız doğuyor. Tabi ki onun kabulü veya reddi içinde 3-5 yıl hesaplayın. Yani bu iş bitene kadar AKP tarih olur

Avatar
SONUÇ VERİR Mİ? 2017-01-25 10:28:28

Kriterler değişmeden hiçbirşey değişmez.Umudum yok.Ayrıca bu komisyonların her ilde oluşturulması gerekir.Onbinlerce kişi ihraç oldu.Bir komisyonun incelemesi yıllar alır.Eğer gerçekten iyi niyetli düşünülüyor bu komisyonlar her ilde olmalıdır.

Avatar
Hakan 2017-01-25 14:28:30

Kardeşim şimdi bu komisyon kurulana kadar iade olacak mı olmayacak mı?

Avatar
necla 2017-01-25 23:06:31

fetocu köpekleri affetmeyin adam kayırmayın lütfen şehitlerin eli yakanızda olur bunu unutmayın fetocu tüm köpeklere hakkımız haram olsun.

Avatar
hakan 2017-01-26 00:36:19

haklıysanız dahi bu dönemde fetö damgası yediyseniz haksızsınız. Çocuklarınızın rıskını başka kapıda arayın. Haklıda olsanız işiniz Allah a kalmış, kuldan adalet beklemeyin.

banner1915