“HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORSANIZ, BARİ SUSUN DA EDEBİNİZLE YERİNİZDE OTURUN!”

Eğitim Bir-Sen Hukuk ve Mevzuat Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın Yükseköğretim Kurumları Disiplin Kurullarına sendika temsilcilerinin katılması yönlü kazanılan mahkeme kararını tweter üzerinden paylaşmasına “ rol çalıyorsun “tepkisine, Türk Eğitim Sen Genel Bakan Yardımcısı Musa Akkaş'dan cevap geldi....

GÜNCEL 18.02.2020, 10:47 18.02.2020, 10:57
“HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORSANIZ, BARİ SUSUN DA EDEBİNİZLE YERİNİZDE OTURUN!”

Eğitim Bir-Sen Hukuk ve Mevzuat Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın Yükseköğretim Kurumları Disiplin Kurullarına sendika temsilcilerinin katılması yönlü kazanılan mahkeme kararını tweter üzerinden paylaşmasına “ rol çalıyorsun “tepkisine, Türk Eğitim Sen Genel Bakan Yardımcısı  Musa Akkaş'dan cevap geldi....

İşte Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş'ın O açıklamaları...

Bilindiği gibi Yükseköğretim Kurumları Disiplin Kurulu toplantılarında sendika temsilcilerimizin çağırılmaması ve sendika temsilcimiz bulunmaksızın karar alınması nedeniyle Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak YÖK’e bir yazı yazmış ve bunun düzeltilmesini istemiştik. Bunun üzerine YÖK, Yüksek Disiplin Kurulu’nun 29.11.2018 tarihli toplantısında alınan kararı gerekçe göstererek, yükseköğretim kurumları disiplin kuruluna sendika temsilcilerinin katılmasına gerek olmadığına dair işlem tesis etmiştir. Oysa yükseköğretim kurumları bünyesinde kurulan disiplin kurullarına 4688 sayılı yasanın verdiği yetkiyle hazırlanan toplu sözleşme hükümlerine göre sendika temsilcilerinin de katılması gerekmektedir.

Sendikamız da Ankara 12. İdare Mahkemesine başvurarak bu kararın iptalini istemiştir. Dava sonucunda yargı, Türk Eğitim-Sen’i haklı bularak, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın idari işlemini iptal etmiş ve yükseköğretim kurumları bünyesinde yapılan disiplin kurulu toplantılarına sendika temsilcilerinin de katılması gerektiğine karar vermiştir. Ankara 12. İdare Mahkemesi kararın gerekçesinde, 4688 Sayılı yasanın verdiği yetkiyle hazırlanan toplu sözleşme hükümlerine göre yükseköğretim kurumlarının disiplin kurullarına sendika temsilcilerinin de katılması gerektiği hususunu dile getirmiştir.

Biz bu kararı ve gerekçesini net bir şekilde kamuoyuna açıklarken, bazı müptezeller konuyu hiç anlamadan açıklamalarda bulunmuştur. Açıklamalarında; neymiş yükseköğretim disiplin kurullarına sendika temsilcisinin katılmasına ilişkin toplu sözleşme hükmü, 2012 yılından bu yana Eğitim-Bir-Sen kazanımı olarak devam ediyor(muş), sendikacılık yapanlar da bunu biliyor(muş), Eğitim-Bir-Sen kazanımına eklemlenerek bir şey yapmış algısı oluşturmaya çalışmak, ‘başkalarının kanatlarıyla uçmak(mış) diyorlar. Falan, filan…..

Öncelikle şunu belirletelim, her ne kadar malum yapı, toplu sözleşmenin “Yükseköğretim Kurumları Disiplin Kurullarında Sendika Temsilcisinin Bulunması" başlıklı 20. Maddesinde bulunan “(1) Hakkında disiplin soruşturması yürütülen kamu görevlisinin üyesi olduğu sendikanın temsilcisi, Yükseköğretim Kurumları Disiplin ve Yüksek Disiplin Kurullarında yer alır.” hükmünü kendi kazanımları olarak gösteriyorsa da, bu kişilerin söz konusu kazanımların uygulanması konusunda aynı hassasiyette olmadıkları çok açıktır. Nitekim bu kararın uygulanmadığı yargı kararıyla tescillenmiştir.

Öte yandan toplu sözleşmede karar alınıp uygulanmayan birçok husus var, tıpkı Yükseköğretim Kurumları Disiplin Kurulu toplantılarına sendika temsilcilerimizin çağırılmaması gibi.

Hatta kaldı ki bu konu kendi sendikaları tarafından da 04.05.2018 tarihinde Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşınmış; başvuru 06.09.2018 tarih 2018/5964 sayılı tavsiye kararla kabul edilmişti. Ancak her ne hikmetse YÖK’ün bu karara uymadığı yine bu sendika tarafından kamuoyuyla paylaşılmamış, konunun takipçisi olunmamıştır.

Kamuoyu şunu bilmelidir ki; sadece bu konu için değil, Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır uygulanmayan toplu sözleşme kararlarını titizlikle takip edip, davalar açıyoruz. Toplu sözleşme kazanımları adı altında çarşaf çarşaf reklam yapanlar bu kazanımları takip etmezken, biz uygulanmayan kazanımlar için davalar açıyoruz.

Bugün gelinen noktada; önemli bir dava sonucu ile ilgili sendikamızı sözüm ona küçümsemeye, itibarsızlaştırmaya çalışan aklı evveler iş yaptığını sanmasın! Sizin yapamadığınızı yapan sendikalara çamur atmak, onların üzerinden yalan kelam etmek sizi büyütmez!

Hiçbir şey yapamıyorsanız, işin takipçisi olamıyorsanız, gerçekleri kamuoyuyla delikanlıca paylaşamıyorsanız, bari susun da edebinizle yerinizde oturun!

Yorumlar (18)
Dudak şişirme protokolu imzaliyorlarya daha ne yapsinlar ;) 2 ay önce
delü kadir 2 ay önce
sizin yetkili sendika olduğunuz devirleri de çok iyi biliyoruz. Ülkedeki Yüzde 10 enflasyon ortamında %2.5+%2.5 zam istemiştiniz. İnanmayan 7-8 yıl önceki arşivlere baksın.Memurun açlıktan nefesi kokuyordu.
cesur 2 ay önce
Ağzına sağlık Musa başkan.Ben o mağdurlardan birisiyim.Yök'te displin kuruluna sendika temsilcisini almadılar.Bunlar ancak konuşur.Bunların sendikacılığı kimi nereye yönetici yapayım.yani kul hakkı yemek.Bitişteler,çırpınmalarının,sataşmalarının sebebi de ooooo.
Teoman 2 ay önce
Tam Ebs nin yapacağı bir iş. İş yapma yapana çamur at.
Sencer 2 ay önce
Memur sen Kendi derdine düşmüş,Ankara Kuşunu takip ederseniz görürsünüz.
öğretmen 2 ay önce
Sayın başkan Lütfen ilk gündeminiz 3600 ek gösterge olmalıdır.Onlarla muhatap olmayınız.
Www 2 ay önce
sendika sol işidir...herkes işini yapsın lütfen
VAY VAY 2 ay önce
Erkek nasıl sertsin sen.Korktum.Komiksiniz.Yancısınız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı