banner1905
23 Ekim 2016 Pazar 23:48
Gizli tanıktan Çok Önemli  FETÖ itirafları
AA muhabiri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, bir gizli tanığın 25 Kasım 2015'te alınan ifadesinin detaylarına ulaştı.

Gizli tanık, üniversite yıllarında tanıştığı örgütün çeşitli kademelerinde görev aldığını, mezun olduktan sonra da tamamen içlerine girdiğini anlatarak, "Ben ve benim gibiler ilk yıllarda vatan, millet, din duyguları ile cemaate hizmet etti." dedi.

Türkiye'de öğretmenlik yaptıktan sonra yurt dışında bu yapının açtığı okulda görevlendirildiğini belirten gizli tanık, görevi sırasında, cemaatin ismini kullanarak, Türkiye'den gelen cemaate ve başka yapıya ait insanları, çalıştığı ülkedeki iş verenler, ticaretle uğraşanlar, devlet başkanları, bakanlar ve üst düzey kamu görevlileriyle tanıştırdığını söyledi.

Gizli tanık, uzun yıllar bu yapının içerisinde kalması ve başarılı çalışmaları dolayısıyla "mütevelli heyeti"ne dahil edildiğini dile getirdi.

Uzun süre görev yaptıktan sonra gerek Türkiye'de gerekse çalıştığı ülkede bu yapıya ait üst düzey yöneticilerin vatan, bayrak, din değil, başka bir amaç peşinde oldukları anladığını ve bazı hatalarını sorgulamaya başladığını anlatan gizli tanık, bu yapıdan koptuğunu iddia etti.

- Örgütün toplantıları

Mütevelli heyetine üst rütbedeki ''imamların'' alındığını, bu heyetle, bazen Türkiye'de, bazen Amerika'da, bazen de başka ülkelerde toplantıların yapıldığını anlatan gizli tanık, 2014 yılı Aralık ayında Fatih Üniversitesi Kampüsünde mütevelli heyetinin toplandığını, başkanlığını da FETÖ soruşturmaları kapsamında firari olarak aranan Mehmet Ali Şengül'ün yaptığını söyledi.

Gizli tanık, toplantıya, yapının üst düzey yöneticileri olan ve FETÖ soruşturma ve davalarında firari olarak aranan Mustafa Özcan, Suat Yıldırım, Mustafa Günay, Mehmet Ali Büyükçelebi, Yakup Kara, İrfan Durmaz (mali heyet başkanı), Şerif Ali Tekalan ile Kimse Yok Mu Derneği Genel Müdürü'nün de katıldığını, ayrıca 2015 yılı Haziran ayında da İstanbul Ümraniye'de mütevelli heyetinin toplandığını ve başkanlığını yine Mehmet Ali Şengül yaptığını anlattı.

- "Kürt iş adamlarını kullanın"

Gizli tanık, 30 Mart Yerel Seçimleri'nde AK Parti'nin birçok yerde seçimi kazanması üzerine örgütün yaptığı planları anlattı. Gizli tanık, örgütün daha önce diyaloğa geçmediği Kürt halkı üzerinden yeni yöntemlere başvurduğunu dile getirerek, şunları aktardı:

"Haziran 2015 seçiminden önce, AK Parti'nin karşısında her bölgede ikinci parti kimse onun desteklenmesi hususunda alt birimlere talimat verilmesi kararlaştırıldı. HDP'yi, PKK yanlılığı nedeniyle halkın olumsuz karşılayacağı dikkate alınarak, bu durumda da 'Oradaki has daireyi toparlayın, (AK Parti'nin gitmesi için ne yapılabilir?) sorusunu onlara yöneltin, AK Parti'ye HDP dışında başka kimse zarar veremez. AK Parti'nin de gitmesi gerekir. Bu nedenle AK Parti'ye en yakın HDP'yi desteklemek gerekir. Bu da dini mübine yapılmış en büyük hizmettir.' algısını yerleştirin, talep sanki onlardan gelmiş gibi olsun fikri kararlaştırıldı.

'Kürt asıllı iş adamlarını yurt dışına çıkarın, onların bizim sayemizde para kazandıklarını işleyin ve daha çok bu iş adamlarını kullanalım.' dediler. 'Her ülke kendi lobisini kullanarak, Recep Tayyip Erdoğan'ın yolsuzluk yaptığı hususunda algı oluşturup, ikna edilmesi asıl önceliğimiz olsun.' denildi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve Mustafa Günay'ın Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Brezilya dışişleri bakanlarını ziyaret ederek, bu konunun işlendiğini duydum.''

- Örgütün yurt dışı yapısı

Örgütün yöneticilerinden İrfan Durmaz'ın yurt dışına görevlendirilecek kişileri seçerek, içinde Mustafa Özcan ve Dr. Ali Ursavaş'ın yer aldığı yurt dışı komisyonuna sunduğunu dile getiren gizli tanık, Gülen'e sunumları bizatihi "tüm imamların sorumlu imamı" olduğunu belirttiği Ali Ursavaş'ın yaptığı kaydetti.

Gizli tanık, "Ben yurt dışında gördüğüm kadarıyla bazı ülke büyükelçilerin, Paralel Yapı ile ilgili gerçek raporları Türkiye'ye vermediğini biliyorum. Bu nedenle de cemaat yurt dışında daha da güçlendi." değerlendirmesinde bulundu.

Örgüt yöneticilerinin yurt dışında karıştıkları yolsuzlukları da anlatan gizli tanık, kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'nde bir dönem genel müdürlük yapan Ünal Öztürk'ün derneğe gelen paraları eksik gösterdiği için görevinden alındığını, yine Mustafa Eker'in de yurt dışından iş adamlarını gezdirerek, örgütten habersiz komisyon aldığını ve bu bilginin de Mustafa Özcan tarafından saklandığını söyledi.

- "Yurt dışında cemaat, devletin önündeydi"

Gizli tanık, devletin yabancı ülkelere atadığı ekonomi ateşelerinin doğru dürüst çalışmadığını iddia ederek, şunları kaydetti:

"Ama biz cemaat mensubu olarak çok çalışıyor ve kendi mensuplarımıza iş bağlıyorduk. Bu halen de böyledir. Bu vesile ile oradaki devlet yöneticileri ile irtibat sağlanarak, cemaatin daha da fazla reklamını yapıyorduk. Devletin çok ilgi göstermediği ülkelerde bu nedenle cemaatin beyanlarına devletten daha çok önem veriliyordu."

- "FETÖ ile Ermeni, Yahudi, Mason liderleri hediyeleşti"

Gizli tanık, örgüt yöneticilerinden Mustafa Eker'in gittiği ülkelerde Ermeni diasporasından Noray Nakış ve Mason Birliği liderleriyle "Türkiye'de şu anda Ermenilerin bir numaralı destekçisi olarak cemaat, Ermenilere yapılan zulmün yanlış olduğunu her zaman söyledi. Fakat Recep Tayyip Erdoğan radikal İslamcı kafaya sahip olduğu için ve kendisini de halife ilan edeceği için bizi dinlemedi. O yüzden bize 'paralelci' sıfatını yakıştırdı. Bizi toplum gözünde itibarsızlandırmaya başladı" şeklinde Türkiye aleyhine konuşmalar yaptığını belirtti.

Gizli tanık, şu ifadeleri kullandı:

"Ermeni diasporası, Yahudi lobi başkanları, Mason loca başkanları ile Fetullah Gülen'in hediyeleşmelerine şahit oldum. Mustafa Eker'in, hem Ermeni lobisi hem de Mason locası ile samimi olduğunu ve sürekli gizli görüşmeler yaptığını biliyorum."

- 2015 Haziran seçimlerinden sonra

Gizli tanık, 2015 Haziran seçimlerinden sonra Almanya'da düzenlenen bir toplantıda, Arjantin, Uruguay, Paraguay ve birkaç Afrika ülke saydıklarını ve paraların buraya çıkarılmasını kararlaştırdıkalrını belirterek, ''Para transferinde öğrencilerin hesapları kullanılıyordu. 'Devlet, Kaynak Holdinge el koyarsa, para devlete kalmasın, kendi elimizde bulunsun.' diye parayı yurt dışına çıkarmaya başladılar.'' dedi.

Gizli tanık, 2015 yılı Temmuz ayında kıta imamlarının toplandığını, bu toplantıya yine örgüt yöneticilerinden Şerif Ali Tekalan, Mustafa Özcan, Ali Ursavaş, İrfan Durmaz ile 15-16 kişinin daha katıldığını belirterek, "Toplantıda, 'Bundan sonra Türkiye'de imamlar toplantısı yapılmayacak, her kıta kendi içerisinde toplanacak.' şeklinde kararlar alındı. Toplantıda yine Türkiye'de bulunan ve deşifre olmuş imamların yurt dışına çıkarılmasına, deşifre olmamış yeni yüzlerin Türkiye'de görevlendirilmesine karar verilmişti." dedi.

- "Pensilvanya'da maskeli iki kişi"

İfadesinde Pensilvanya'da yaşadığı ilginç bir anısını da anlatan gizli tanık, şunları söyledi:

"Bir defa Pensilvanya'dayken maskeli iki kişi Gülen'in yanına gelerek, 'Biz kıldığımız namazdan bir şey anlamıyoruz.' dedi. Gülen'in de 'Benim bugüne kadar kıldığım tüm namazların sevabı ile sizin bir vakitte kıldığınız namazın sevabını değiştirmeye var mısınız?' diye sorarak, onların yaptığının doğru olduğunu, Allah katında daha sevap olduğunu anlatarak ikna ettiğine şahit oldum. Gülen'in, Peygamber Efendimiz ile Yakaza aleminde görüştüğü yayılırdı. Asrın müceddidi olduğu ve buna itaat etmeyen herkesin günahkar olduğu anlatılırdı."

- 17-25 Aralık'a hazırlık

Gizli tanık, 17-25 Aralık olaylarından önce yapı içerisinde bir hareketlenmenin başlandığını, özellikle siyasi hükümete karşı kullanılan dilin tamamen değiştiğini ve bunun da örgüte açıkça anlatılmaya başlandığını belirterek, o dönem yaşadıklarını ifadesinde şöyle anlattı:

''17 Aralık olayları gerçekleşmeden önceki Ağustos ayında TUSKON'un Şişli'deki merkezinde toplanıldı. TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay, burada Recep Tayyip Erdoğan'ın cemaate karşı cephe aldığını, bizi bitirmek için üzerimize geleceğini, bizim kanalımızdan gelmeyen hiç kimseye yardım edilmemesi gerektiğini anlattı. Bu toplantıda, bir sinevizyon ile Gülen'in kaseti TUSKON temsilcilerine izletildi. Burada Gülen, 'Önümüzde sancılı günler olacak, siz de bulunduğunuz ülkelerin kripto bilgileri mevcut. Ülke düzlüğe çıkıncaya kadar bu bilgileri saklayıp, kimseyle paylaşmayın.' dedi.

Sinevizyondan sonra söz alan Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun, 'Fetullah Gülen ile bizzat görüştüm. Bizden başka kimseye güvenmeyin. Geçiş döneminde çok dikkatli olun. Ülkemize ciddi bir yönetim boşluğu olacak. Bu dönemde dikkatli olun. Bize yanaşmaya çalışan kimseleri kibarca reddedin.' dedi. Buradan ayrılarak Fatih Üniversitesine gidildi. Orada yine Gülen'in sinevizyonu izletildi.

Gülen buradakilere 'Din adına konuşup, dini bilmeyen insanlara inanmayın. Türkiye'de önümüzdeki günlerde sıkıntılar olacak, camiamızdaki insanları bulunduğunuz ülkelere götürün. Oralarda iş imkanları kurup, mağdur olmasınlar. Mümkünse her ülke okul ve cemaat evleri açısından kendi yağında kavrulsun. Türkiye'ye muhtaçlık minimuma indirilsin. Peygamber Efendimiz nasıl Mekke'den çıkarılıp, tekrar Mekke'yi fethettiyse cemaat de Türkiye'den çıksa bile tekrar Türkiye'yi fethedecek. Son karakolda bayrak düşmeyecektir.' şeklinde konuştu."

- Gülen'den Cumhurbaşkanı ve eşi ile ilgili asılsız iddia

Gizli tanık, örgüt elebaşısı Fetullah Gülen'in, yayınlanmayan özel bir sohbetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesiyle ilgili iddialarda bulunduğu dile getirerek, şu ifadeleri verdi:

"Gülen, 'Cumhurbaşkanımızın eşinin İran asıllı olduğunu, Cumhurbaşkanı'nın menşeinin Ermeni asıllı olduğundan bahsediyordu. İran'ı devlet olarak 'İslam aleminin makatı' olduğunu ve Tayyip Bey'in de İran tarafından Türkiye'ye musallat edildiğini' iddia ediyordu. Gülen'in asıl amacı Cumhurbaşkanımızın ve eşinin itibarını zedelemekti."

Gizli tanık, örgütün, havayolu ile nasıl yurt dışına para çıkardığını da şöyle anlattı:

"Cemaate birçok kez bedava biletler verildi, yer hizmetleri görevini yürütenler vasıtası ile para giriş çıkışlarına yardım ediliyordu. Türkiye'de toplanan himmet paraları görevli imam veya imamın görevlendirdiği bir kişi tarafından alınarak havaalanına geldiğinde oradaki cemaatin elemanlarının yardımıyla parayı uçağın önüne kadar ulaştırıyorlar. Ben bulunduğum ülkede bu şekilde gelen paraları alıp, cemaate verdiğim oldu."

Gizli tanık, örgüt yöneticisi Mustafa Eker'in havayollarında samimi olarak tanıştığı üst düzey yöneticiler olduğunu bildiğini anlattı.

- 1 Kasım seçimleri ve darbe iddiası

AK Parti'nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde yeniden tek başına iktidar olduktan sonra bulunduğu yerde hemen toplantı yapıldığını anlatan gizli tanık, toplantıda geçen çarpıcı ifadeleri şöyle aktardı:

"Bize toplantıda 'Bizim mensuplarımıza birileri sövse de siz de onlarla beraber sövün. (Kandırıldık) deyin. Devlette deşifre olmamış arkadaşlarımız var. Onlarla irtibatı kesin. Zaten o arkadaşlarımız sürekli cemaate sövüp, deşifre olmayarak devlet içerisinde kalıyorlar.' dediler. Şu anda cemaatin izlediği yol budur. İkinci bir emre kadar cemaat düşmanı olarak gözükmemiz gerekiyor. Yine cemaatin ülke imamları toplantısında 'Hiç ümitsizliğe düşmeyin. Asker içerisinde uyuyan hücrelerimiz var. Zamanı ve yeri geldiğinde onlar harekete geçecek. Yezid, kendisini en güçlü hissettiği anda bu mensuplarımızca yıkılacaktır. Ancak bu, en son çare olarak kullanılacaktır. Ümitsizliğe kapılmayın. Bunu askeriyedeki mensupları deşifre etmeden mensuplarımıza yayın.' şeklinde söylüyorlardı."

Söz konusu seçimden sonra örgütün ileri gelen yöneticilerinin kademeli olarak yurt dışına kaçmaya başladıklarını vurgulayan gizli tanık, kalanların da kendilerine göre zayıf halkayı "satıp" konumunu sabitleyeceklerini söyledi.

- PKK yöneticileri ile görüşme iddiası

Görev yaptığı ülkeye terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinin geleceğinden "cemaat imamlarının" haberinin olduğunu belirten gizli tanık, "İmamlar, gelen üst düzey PKK'lılarla düzenli görüşüyorlardı. Görüşmeleri Mustafa Özcan, Şerif Ali Tekalan ve kıta imamları yapıyor. Ben bu görüşmelerden birine şahit oldum." dedi.

- Hakan Fidan

Gizli tanık, Paralel Yapı'nın, Hakan Fidan'ı sevmediğini, onun "İran ajanı" olduğunu öne sürdüğünü belirterek, "Gülen, yakınındakilerle konuşurken 'Hakan Fidan'a dikkat edin. Cemaat için tehlikelidir.' demiştir. Hakan Fidan ifadeye çağrılmadan önceki bir toplantıda Şerif Tekalan bize 'Devlete ve millete ihanet eden kim olursa olsun yargı önüne çıkarılacak.' dedi. Bunu da kendisine Gülen'in söylediğini vurguladı." ifadesini kullandı.

Fetullah Gülen'in, Amerika'da sorgulanmaya başlandığı bir dönemde yaptıklarını da anlatan gizli tanık, Gülen'in, okullarının radikal bir örgütün okulu olarak şüphelenilmesi üzerine, Ermeni asıllı bir yazara kendisini ''karanlık bir yapı'' şeklinde gösteren bir kitap yazdırdığını, daha sonra da daha kabul görmüş bir Ermeni yazara kendisini övücü, saygın bir kişi olduğunu, hatta Nobel ödülüne layık bir kişi olarak tanıtan bir kitap yazdırdığını ifade ederek, böylelikle kendisinin iyi bir kişi olduğunu Amerikan halkına sunmaya çalıştığını öne sürdü.

- FETÖ yöneticileri

Gizli tanık örgütte yer alan, tanıdığı ve bildiği tüm isimleri de ifadesinde şu şekilde açıkladı:

''İsmail Büyükçelebi, Naci Tosun ve Şerif Ali Tekalan cemaatin en ileri gelenleridir. Cevdet Türkoğlu, Pensilvanya sorumlusu ve Gülen'in özel yaveridir. Osman Şimşek ise Pensilvanya'daki evden sorumludur. Ankara'da Hüseyin Gonca isimli kişi, MİT'çiler ile görüşmeler yapardı. Bu kişi şu anda iflas etti ve ortadan kayboldu. Abdullah Öztürk, eski TSK imamıydı, şu an Amerika'da yaşıyor. Mehmet Akif Saka, İstanbul Emniyeti imamıdır ve ilahiyat mezunudur. Dışişleri Bakanlığında personel genel müdürü görevini yapan Mustafa, paralel yapının elemanıdır. Büyükelçilerle ilgili bir sıkıntı olduğundan ona gidilerek şikayet edilirdi. Bu kişi de cemaatin işlerinde kolaylık sağlardı.

Yakup Kara, Gülen'in Türkiye'deki santrali konumdadır. Emniyet ve istihbari bilgiler, Gülen'den Yakup Kara'ya gelir, oradan da tüm Türkiye'ye talimat olarak dağıtılır. Hamdullah Öztürk isimli kişi de aynı şekilde askeriyenin santrali konumundaydı. Eşref Kullebi isimli kişi halen Ankara'da emniyetin gizli gerçek imamıdır. Ankara'daki görünürdeki imam Haziran 2015 seçimlerinden sonra yurt dışına kaçtı. İsmini şu anda hatırlamıyorum. Eşref Kullebi halen belli aralıklarla Amerika'ya giderek, talimatları getiriyor. Kullebi, ilahiyat mezunudur ancak nerede çalıştığını bilmiyorum."

Muhammed Enes Can

İŞTE FETÖ'NÜN BEYİN TAKIMI

1- FETULLAH GÜLEN: Örgütün lideri. Emekli vaiz. 16 yıldır ABD'de yaşıyor.

2- ABDULLLAH AYMAZ: Gülen ile bitlikte hareketi ilk kuranlardan. PDY/FETÖ yüksek istişare heyeti içerisinde yer alıyor. Zaman Gazetesi Avrupa Koordinatörü. 16.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

3- ABDÜLLLETİF TAPKAN: Öğretmen. Osman Hilmi Özdil'den sonraki emniyet imamı. 11.10.2014'te yurtdışına kaçtı.

4- AHMET CAN: Avukat. Yargıdan sorumlu imamı. Türkiye'de yargı organlarında bulunan elemanlarına Gülen'in bilgisi dahilinde doğrudan talimat vererek davaların sonucunu etkiliyordu. 21.2.2014'de yurtdışına kaçtı.

5- AHMET KARA: Esnaf. Yargı imamlarından. 8.8.2014'de yurtdışına kaçtı.

6- AHMET KURUCAN: Zaman Gazetesi yazarı. Gülen'in yanında kaldı ve örgüt adına aktif görev yaptı.

7- AHMET ŞAHİNALP: Almanya İmamı. 25. 5.2014'te yurtdışına kaçtı.

8- ALAEDDİN KAYA: Zaman Gazetesinin kurucularından. Gülen ile birlikle Papa 2. Jean Paul'u ziyaret ederek elini öptü.

9- ALİ ÇELİK: Samanyolu TV'nin Yönetim Kurulu Başkanı. Paralel Yapıya bağlı birçok şirkette etkin rol aldı. 2012 yılından itibaren Bank Asya Yönetim Kurulu Üyesiydi. 25. 8.2015'te yurtdışına kaçtı.

10- BARBAROS KOCAKURT: Fetullah Gülen'e bağlı tüm organizasyonların başındaki isimdi. Örgüt içinde gelen bilgi akışını sağlıyordu. İstanbul İl İmamlığı da yaptı. 7. 8.2014'te yurtdışına kaçtı.

11- CEMAL TÜRK: Isparta Gölcük dershanesinde görev yaptı. Örgütün üst düzey sorumlularından.

12- CEMAL UŞAK: FETÖ açısından yüksek önem arz eden Gazeteciler ve Yazalar Vakfı'nın Başkan Yardımcısıydı.

13- CEMİL KOCA: Ankara'daki paralel okullardan sorumluydu. 2014 yılına kadar Ankara il imamı olarak faaliyet gösterdi. İşadamlarından himmet adı altında yüklü miktarda paralar topladı. 4.12.2014'te yurtdışına kaçtı.

14- CEVDET TÜRKYOLU: PDY'nin 2'inci adamı olarak biliniyordu ve örgütün illegal alanlarından sorumluydu. Fetullah Gülen'nin en mahrem sırlarını biliyor ve örgütün illegal para kasasını tutuyordu. Fethullah Gülen'in korumalığını yaptı ve aldığı talimatları orgüt üyelerine iletti. Yurt dışında olduğu sanılıyor.

15- DİLAVER AZİM: Örgütün para kasası.

16- EKREM DUMANLI: Basın yayın sorumlusu.

17- HALİT ESENDİR: Örgütün Türkiye'deki kuruluşlarda (Zaman, Samanyolu, Aksiyon çeşitli görevler yürüttü. Ayrıca Afganistan ve Pakistan'da sorumlu düzeyde faaliyet yürüttü. 10. 9.2015'te yurtdışına kaçtı.

18- HAMDULLAH BAYRAM ÖZTÜRK: Güney Amerika imamı. 23.1.2011'den beri yurtdışında.

19- HARUN TOKAK: İsrail İmamı. İsrail'de ikamet ediyor ve örgütün İsrail ile olan irtibatını sağlıyor. 10.10.2015'te yurtdışına kaçtı.

20- HİDAYET KARACA: Cezaevinde. Örgütün görsel yayın sorumlusu.

21- HÜSEYİN KARA: Emekli din kültürü öğretmen. Uzakdoğu imamı olarak görev yaptı. 21.11.2015'te yurtdışına kaçtı.

22- İBRAHİM KOCABIYIK: Fetullah Gülen'in ilk talebelerinden ve örgütün genel yetkililerden. Gülen'e bağlılığı ile biliniyor. Örgüt içinde denetmenlik ve müfettişlik yapıyordu. 4.10.2015'te yurtdışına kaçtı.

23- İLHAN İŞBİLEN: 24. Dönem İzmir Ak Parti Milletvekiliydi. 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından partiden istifa etti. Samanyolu TV ve Zaman Gazetesi'nde Genel Müdür olarak görev yapmıştı.

24- İRFAN YILMAZ: Örgüte bağlı İzmir Şifa Üniversitesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anbilim Dalı Öğretim Üyesi. Şifa Üniversitesi Mütevelli Heyeti içinde faaliyet yürüttü. 30.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

25- İSMAİL BÜYÜKÇELEBİ: ABD İmamı. Fetullah Gülen'in İzmir Basmane'deki örgütün ilk faaliyetlerini yürüten ve ilk yemin eden kişilerden biriydi. 6.9.2010 tarihinde yurtdışına çıktı ve halen ABD'de olduğu sanılıyor.

26- İSMAİL CİNGÖZ: Belçika FEDACTIO (Aktif Demekler Federasyonu) Genel Başkanı, aynı zamanda Kimse Yok Mu Derneği'nin Genel Başkanı. Avrupa'da faaliyet yürüten üst düzey imamlarından.

27- İSMET AKSOY: FETÖ'nün Türkiye Mütevelli Heyeti içinde finansal sorumlulardan. Örgütün Baş Yüceler Şurasında yer alıyor ve emniyet imamı Osman Hilmi Özdil'i yönetiyordu. 22.10.2014'te yurtdışına kaçtı.

28- KAZIM AVCI: Gülen'in halasının oğlu. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yaptı. Üst düzey kamu görevlilerine sohbet imamlığı yaptı. Örgüte bağlı kamu görevlilerinin tayin işlerinde söz sahibiydi.

29- MEHMET ALİ ŞENGÜL: Eski Türkiye imamı. Gülen, ABD'ye gittiğinde yerine vekil olarak geçti. 28.8.2015'te yurtdışına kaçtı.

30- MEHMET ERDOĞAN TÜZÜN: Örgütün en yüksek karar mercii olan Tayin ve İstişare Heyetinde yer aldı. 1.10.2015'te yurtdışına kaçtı.

31- MEHMET HANİFİ SÖZEN: 2010 KPSS sorularının çalınması soruşturmasında şüpheli. 29.11.2014'te yurtdışına kaçtı.

32- MUAMMER TÜRKYILMAZ: Asya İmamı. Türkmenistan'da ikamet ediyor. 1.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

33- MURAT KARABULUT: Asya İmamı. 4.2.2014'te yurtdışına kaçtı.

34- MUSTAFA MUHAMMET GÜNAY: TUSKON Genel Sekreteri. Fetullah Gülen ABD'ye çıkmadan önce Gülen'i ABD Büyükelçisi ile görüştüren kişi. 3.11.2015'te yurtdışına kaçtı.

35- MUSTAFA ÖZCAN: İkinci lider, fiili örgüt yöneticisi. 30.7.2014'te yurtdışına kaçtı.

36- MUSTAFA TALAT KATIRCIOĞLU: Bank Asya'da Yönetim Kurulu Başkan vekilliği yaptı. PDY'nin birçok yayın organı içinde faaliyet gösterdi. 13.1.2015'te yurtdışına kaçtı.

37- MUSTAFA YEŞİL: Örgüt yönetim kadrosunda faaliyet yürüttü. FETÖ açısından yüksek önem arz eden Gazeteciler ve Yazalar Vakfı'nın Başkanıyken 1 Aralık 2015'te istifa ederek, yerini Cemil Uşak isimli örgüt mensubuna bıraktı.

38- NACİ TOSUN: Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Yapının en üst düzey oluşumu olan Tayin ve İstişare Heyeti içinde yer aldı. 6.8.2014'te yurtdışına çıktı.

39- NECDET İÇEL: Gülen'in ilk talebelerinden. İzmir Müftülüğünden emekli oldu. Afrika kıta sorumlusuydu. 16.10.2014'te yurtdışına kaçtı.

40- OSMAN HİLMİ ÖZDİL: Emniyet İmamı. 05.02.2014'te yurtdışına kaçtı.

41- OSMAN KARAKUŞ: Yargıdan sorumlu ikinci imam. EGM 1. Hukuk Müşavirliği, POL-SAN Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 22.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

42- ÖNDER AYTAÇ: 17 Aralık darbe girişiminden tam bir ay önce, 17.11.2014'te hocasının yanına kaçtı. Örgütün üst yöneticilerinden.

43- RAHMİ BIYIK: TUSKON'a bağlı Anadolu İş Adamları Derneği (ANFED) üyesi.

44- REŞİT HAYLAMAZ: Cihan Haber Ajansı Eski Genel Mudürü. Örgütte Molla olarak faaliyet yürüttü. 29.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

45- RIDVAN AKOVALI: GATA imamı. Harp Okulu ve Harp Akademisine girecek olan örgüt mensuplarına yardımcı oluyordu. Birçok örgüt üyesinin usulsüz olarak askeri okullara girmesini sağladı. 9. 4 2014'te yurtdışına kaçtı.

46- SADETTİN BAŞER: Orta Asya'da faaliyet yürüten okullarda istihdam edilecek olan öğretmenlerin barınma yerleşmeleri konularıyla ilgileniyordu. 17.6 2015'te yurtdışına kaçtı.

47- SAİT AKSOY: Bütün öğrenci yerleştirmesinin koordinesini yapıyor, askeri ve polis okullarına öğrenci teminini sağlıyordu. 12.8.2014'te yurtdışına kaçtı.

48- SUAT YILDIRIM: Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi. Sakarya Üniversitesinin eski imamı. 4.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

49- SÜLEYMAN TİFTİK: Samanyolu Eğitim Kurumlarında faaliyet yürüttü. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Sekreterliği yaptı. Batı Avrupa sorumlusuydu. 28.8.2014'te yurtdışına kaçtı.

50- SÜLEYMAN UYSAL: Alevi Sorumlu İmamı. 9.8.2014'te yurtdışına kaçtı.

51- ŞERİF ALİ TEKALAN: Fatih Üniversitesi'nin kurucusu ve halen rektörü. örgütün üst düzey yöneticilerinden. En son Türkiye İmamı olarak onun faaliyet yürüttüğü de belirtiliyor. 24.10.2015'te yurtdışına kaçtı.

52- TALİP BÜYÜK: Kuzey Irak Sorumlu İmam. Örgütün finansmanında kilit rol oynuyordu. 5.5.2015'te yurtdışına kaçtı.

53- TUNCAY DELİBAŞ: Hacettepe Üniversitesi Rektör Danışmanı. Fethullah Gülen'in ayda bir yanına giderek sağlık kontrollerini yapıyordu.

54- ABDULKADİR AKSOY: Gülen'in eski avukatlarından.

55- AHMET KİRMİÇ: FEM Dersanelerinin tamamından örgüt adına sorumlu. Marmara bölge ve İstanbul il imamlığı yaptı. 8.5.2015'te yurtdışına kaçtı.

56- ALİ BAYRAM: Arjantin, Kazakistan ve Hindistan'da imamlık yaptı.

57- KUDRET ÜNAL: Gülen'in doktoru. Örgütün üst kurulunda yer aldı.

58- FARUK İLK: Kamuda müfettiş olarak çalıştı. 28.9 2015'te yurtdışına kaçtı.

59- HAMDİ AKIN İPEK: FETÖ içinde faaliyet yürüttü. Bugün TV, Kanaltürk ve Bugün gazetesini örgüte bünyesine kattı. 30.8.2015'te yurtdışına kaçtı.

60- HÜSEYİN SARUHAN: Örgütün para kasalarından. Cemaat adına himmet toplama faaliyetlerinde bulundu. 21.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

61- MEHMET ALİ BÜYÜKÇELEBİ: Örgütün üst kurulunda görevli. Sürücü kursu işleri yapıyor.

62- NECDET BAŞARAN: 1970'den itibaren İzmir'de oluşturulan örgütün çekirdek kadrosundan. Avrupa imamlığı yaptı. 3.6.2013'te yurtdışına çıktı.

63- NEVZAT AYVACI: Gülen'in operasyon ekibi içinde yer aldı. Finans koordinatörü. 19.11.2015'te yurtdışına kaçtı.

64- RECEP UZUNALLI: Örgütün Üst Kurulunda yer aldı. Zaman Gazetesi Genel Müdürlüğü, İzmir, Eskişehir, Yunanistan ve belediyeler, imamlığı yaptı. 17.11.2015'te yurtdışına kaçtı.

65- SUAT YİĞİT: "Selçuk" kod adını kullandı. Cemaatin TSK'ya yerleştirdiği ve genelde albay-yarbay rütbesinde olan komutanların abisiydi. 28.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

66- SELMAN KUZU: Fethullah Gülen'in operasyon ekibi içinde yer aldı. 29.08.2015'te yurtdışına kaçtı.

67- ZİYA DEMİREL: Alevi Hizmetlerinin Sorumlu İmamı Süleyman Uysal'ın yardımcısı. 30.9.2015'te yurtdışına kaçtı.

68- ALİ ÇELİK: Avukat. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Hukuk İşleri Soruşturma Şube Müdürlüğü Adli Yardım İşleri Büro Amirliğinde görev yaptı. Şike davasında Trabzonspor'un avukatlığını yaptı. Eski İstihbarat çalışanı Cemil Altınlı'nın davasında örgüt tarafından görevlendirildi. Yurtdışına kaçan savcı Zekeriya Öz ile sık sık ailecek görüşüyordu.

69- ALİ URSAVAŞ: Yurtdışı işlerinden sorumlu imam. Mustafa Özcan'dan talimat alıyordu.

70- BAHATTİN KARATAŞ: Güneydoğu bölgesi sorumluluğu yaptı. Van ve Avusturya imamlığı ile irşatta sorumlu Türkiye imamlığı yaptı. 18.1.2011'te yurtdışına kaçtı.

71- BEKİR BAZ: FETÖ yapılanması içinde faaliyet yürüttü.

72- MAHMUT AKDOĞAN: İzmir'de örgüte ait özel Şifa Hastanelerinin kurucusu. 5-10 kez Fethullah Gülen ile ABD'de görüşecek kadar ona yakın ve hemşehrisi.

73- SADIK KESMECİ: Erzurum ve İstanbul bölge imamlıkları yaptı. 7 Mayıs 2009'da yurtdışına çıkış yaptı.

AA.

Son Güncelleme: 24.10.2016 00:00
Anahtar Kelimeler:
FetöGizli Tanık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1915