banner1905
06 Şubat 2017 Pazartesi 09:43
Etkili ders çalışma ve öğrenme teknikleri için dikkat edilmesi gerekenler

Öğrenme ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Örnekleriyle Türkçe Sözlük kitabında  şu tanımlar yapılmıştır. “Eğitim, yoluyla çeşitli alanlarda bilgi sahibi olmak, bilgi edinmek; bir konuyu bilir hale gelmek.” Bir diğer tanımda “Bir şeyin aslını esasını idrak etmek, kavramak; bir şeyin ne olup ne olmadığını, ne ifade ettiğini anlamak, anlar hale gelmek.” Eğitim bilimleri açısında öğrenme ise, tekrar ya da yaşantı sonucu davranışta meydana gelen oldukça devamlı değişikliktir. Öğrenmenin gerçekleşe bilmesi için iki önemli unsurun olması gerekmektedir. İstek ve öğrenme için gerekli yetenek

Amaçları olan kişiler öğrenmeye daha istekli hale gelebilmektedirler. Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Örneğin; bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek, matematik sınavından geçer not almak, iyi derecede İngilizce konuşmak, yıl sonunda takdir almak, üniversitenin iyi bir bölümünü kazanmak vb. Bu tip amaçlar öğrenme için kişiyi daha istekli hale getirmektedir. Unutulmamalıdır ki  amaçlara ulaşmak için bir takım fedakarlıklara ve sabra ihtiyacımız vardır.

Zamanın Planlanması

Başarının artırılmasında çok çalışmak önemli değildir. Önemli olan zamanın etkin ve verimli bir şekilde kullanılması, düzenli bir çalışma alışkanlığının kazanılmasıdır. Özellikle  çalışma alışkanlığı olmayan öğrenciler belirli bir  ders çalışma programı üzerinde çalışmalıdır.Bir öğrenci okulda geçen saatleri dışında kalan zamanını çalışma, eğlenme ve dinlenme zamanı olarak bölmeli ve her biri için belirli bir saat ayırmalıdır. Ders çalışma  programı yaparken haftanın yedi gününde nelere ihtiyaç duyulduğu belirlenmeli ve belirlenen ihtiyaçlar öncelik sırasına yöre listelemelidir. Öncelikli ihtiyaçlara programda yer verilmeli diğerleri ise programa alınmamalıdır. Ders çalışma saatleri verimliliğin en çok olduğu zamana konulmalı ve ders çalışma alışkanlığı olmayan öğrenciler belirlenen saatten ödün vermemelidir.  Örneğin her gün saat 18:00 ile 21:00 arasında ders çalışan ve bunu belirli bir süre düzenli olarak uygulayan öğrenci artık saat 18:00 ile ders çalışma eylemi arasında bir ilişki kuracaktır. Hatta bu alışkanlık iyi bir şekilde yerleşirse, kişi saat 18:00 olduğunda ders çalışmadığında bir gerilim ve huzursuzluk yaşayacaktır. Ders çalışma saatleri kişinin dikkatini toplayacağı sürelerle sınırlı tutulmalı ve ders sonunda öğrenilen konunun önemli yerleri dersten sonra tekrar edilmelidir. Ders çalışma saati sonunda kısa bir ara verilmeli, verilen ara ihtiyaçların giderilmesine ve zihinsel dinlenmeye yetecek şekilde olmalıdır. Aynı zamanda verilen aranın çok uzun olması durumunda dersten soğuma durumunun söz konusu olacağı unutulmamalıdır. Örneğin; 18:00 ile 21:00 arasında ders çalışıyorsak, 18:00 ile 18:40 arası konu çalışması, 18:40 ile 18:50 arası tekrar, 18:50 ile 19:00 arasında dinlenme süresi verilmeli, sürenin  bitiminde diğer ders çalışma saatine geçilmelidir. Programa yatmadan önce ve sabah ilk kalkıldığında 30 dakikalık ders çalışma saati konulmalıdır. Bu ders çalışma saatlerinde yeni bir şeyler öğrenmeden ziyade öğrenilen konuların tekrarı yapılmalıdır.

Verimli Çalışma ve Öğrenme

Bir konunun iyi bir şekilde öğrenilebilmesi için üç unsura dikkat edilmelidir. Bunlar; derslere hazırlıklı gelmek, derse etkin bir şekilde katılmak ve dersten sonra öğrenilen konuları belirli aralıklarla tekrar etmektir. Derste bir konunun kolayca öğrenilebilmesi için işlenecek olan konu hakkında bir hazırlığın olması gerekir. İşlenecek konu bir önceki derste belirtilmişse, belirtilen konu  birkaç defa  okunmalıdır. Eğer  herhangi bir konu  verilmemişse, bir önceki hafta işlenen konu tekrar edilerek derse  gelinmelidir. Ders işlenirken derse aktif olarak katılma hem derse dikkatin yoğunlaştırılmasını kolaylaştırır ve işlenen dersten zevk almayı sağlar, hem de işlenen konunun en iyi şekilde öğrenilmesini kolaylaştırır. Unutulmamalıdır ki ders en iyi şekilde derste öğrenilir. Yapılan araştırmalar öğrenmeyi müteakiben ilk gün içerisinde ayrıntılar başta olmak üzere öğrenilen bilgilerin yaklaşık olarak dörtte üçünün unutulmakta olduğunu göstermektedir. Bu sonuç bile öğrenmede tekrarın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Konuları istenen şekilde geçmişe dönük tekrar edebilmek için, kitap üzerine veya ders ortamında öğretmenin anlattığı konular çok iyi not edilmelidirGenellikle öğrenilen bir önceki konu, daha sonra öğrenilecek olan konulara zemin hazırlar. Bu nedenle ilk önce öğrenilmesi gereken konu öğrenilmeden, bir sonraki konuya geçilmemelidir. Konuların öğrenilmesinde kaynak kitap, sözlük, grafik, harita, ansiklopedi vb. araçlardan da maksimum düzende yararlanılmalıdır.

Çalışma Ortamının Düzenlenmesi         

Başarı ile çalışma ortamı arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Her öğrencinin çalışma ortamı ailesinin maddi durumu ile ilişkilidir. Bu nedenle eldeki imkanlar dahilinde  en iyi ortam oluşturulmalıdır. Ders çalışma ortamının oluşturulmasında aşağıdaki etkenlere imkanlar dahilinde dikkat etmek gerekir. Ders çalışma odasında müzik, televizyon, başka insanların varlığından kaynaklanan gürültünün olmamasına dikkat edilmelidir. Çalışmalar bir masa üzerinde yapılmalıdır. Ders çalışma masası başka amaçlar için kullanılmamalıdır (Yemek yeme, oyun vb.). Çalışma masası sade döşenmeli ve dikkati dağıtacak nesneler masa üzerine veya etrafına konulmamalıdır. Ders çalışma masası pencereden uzak olmalı ve ışık karşıdan gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Her türlü ders çalışma bu masa üzerinde yapılmalıdır. Özellikle yatarak veya müzik dinleyerek ders çalışılmamalıdır. Ders çalışma masası için seçilen sandalye öğrencinin boyuna göre seçilmedir. Seçilen sandalye aşrı rahat veya dikkati dağıtacak şekilde  olumsuz olmamalıdır. Ders çalışma odasının ısısı normal ölçüde olmalıdır. Oda belirli aralıklarla havalandırılmalıdır. Çalışma masası çalışma esnasında ihtiyaç duyulabilecek malzemelere rahat bir şekilde ulaşılabilecek şekilde tasarlanmalıdır.    

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1915

banner1927