banner1868
02 Ekim 2016 Pazar 19:15
Erdoğan: Onlar kaçacak biz kovalayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 9 vatandaşın şehit düştüğü Ankara'nın Kazan ilçesinde, belediye binası önünde vatandaşlara hitap etti.

Vatandaşları selamlayan Erdoğan, "Günümüz kutlu olsun, geleceğimiz aydınlık olsun inşallah. Bugün Kazan'daki şehitlerimizi ziyarete geldim. Gazilerimize bugün bu meydandan mesajımızı vereyim istedim." ifadesini kullandı.

15 Temmuz alçak darbe girişiminin en onurlu ve en haysiyetli mücadelesini veren ilçelerden birinin de Kazan olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zira, Mürted Üssü'nü sizler burada gerektiği şekilde hesaba çektiniz. İnanıyorum ki sizlerin o onurlu direnişiniz, sizlerin o haysiyetli direnişiniz, sizlerin o şehadete yürüyüşünüz, sizlerin o demokrasiye sahip çıkışınız, bu dünyada bir örnek teşkil etmiştir." diye konuştu.

- "Kaçacak delik arıyorlar"

Türk milletiyle iftihar ettiğini ve gurur duyduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu millet çok aziz bir millet ve hani şair diyor ya 'Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz / Gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz.' Bu millet böyle bir millet. Sizler dünyaya millet olmanın dersini verdiniz, birileri anlamasa da. Birileri Fetullahçı Terör Örgütü'nün başına da vagonlarına da sahip çıksa da sizler onlara gereken dersi verdiniz. 'İnlerine gireceğiz.' dedik, işte inlerine girdik. Şimdi kaçıyorlar, kaçacak delik arıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bu dünyada biz, ebedi alemde de Rabbim onlara bunun hesabını soracaktır. 241 şehidimizin, 2 bin 194 gazimizin hesabını soracaktır. Sadece bunlar mı? 40 yılı aşkın süredir bu milleti nasıl aldattıklarının hesabını soracaktır. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olanlara bunun hesabını soracaktır. Biz bu yola çıktığımızdan itibaren 14 yılda ülkemiz nereden nereye geldi, hepimizin malumudur. Bu yeterli mi? Değil. Ama dikkat edin, bizimle hep içeride ve dışarıda uğraştılar. Yeri geldi, başında olduğum partimizi kapatmaya çalıştılar. Yeri geldi, bize Gezi eylemleri yapmaya kalktılar. Yeri geldi, 17-25 Aralık yargı ve polis darbesini yapmaya çalıştılar."

- "Bunlar zannettiler ki F-16, F-16'larla durdurulur"

Bu yapının son olarak 15 Temmuz'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içindeki bir azınlık üniformalıyla darbe girişimi yapmaya kalkıştıklarına işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Ama bir şeyi hesap edemediler, bu asil millet ayağa kalkarsa ne olur? Bunun hesabını yapmadılar. Bunlar zannettiler ki F-16, F-16'larla durdurulur. Bunlar zannettiler ki helikopterler, helikopterle durdurulur, tanklar, tanklarla durdurulur, toplar, toplarla durdurulur, silahlar, silahlarla durdurulur. Ama bunlar bir şeyi unuttular, tüm bunların karşısında bu asil millet kendisini ortaya koyarsa ne olur bunu düşünmediler. Şimdi Kazan'da 9 şehidimiz var, 90'ı aşkın gazimiz var. Öyle mi? Bunu hesap etmediler. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin etrafında 29 şehidimiz, 36 gazimiz var. Bunların hepsi Cumhurbaşkanlığı'nın etrafını kuşattılar. Ama bunlar bunu da hesap etmediler. Özel Kuvvetler'de 56 şehidimiz var ve onları alçakça, insafsızca, bu milletin paralarıyla alınmış F-16'larla, helikopterlerle bombalayarak vurdular. Kimdi bunlar? Bunlar Ahmet'ti, bunlar Mehmet'ti, bunlar Hasan'dı, bunlar Hüseyin'di. Vuranlar kim? Bunlar alçak, güya Ahmet, güya Hasan, güya Mehmet'ti."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Dünyada bazı ülkeler vardı ki hala bunu benim bir oyunum olarak göstermeye çalışıyordu. Nasıl oluyor da ölüm için bir oyun tezgahlıyorsunuz? Kendiniz ölüme gidiyorsunuz, nasıl oluyor bu iş? Arkamızdan helikopterler, uçaklar geliyor, nasıl oluyor bu iş? İşte bunlar bizi tanıyamadılar, tanıyamayacaklar." dedi.

Erdoğan, Kazan ilçesinde belediye binası önünde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı koymak için sokaklara dökülenlerin şehadete yürüyüşlerinin, taziye ziyaretlerinde şehit annelerinin, eşlerinin değerlendirmelerinin umutlarını artırdığını belirtti.

Ziyaret ettikleri şehit evlerinde, darbe girişimi haberlerinin ardından, insanların abdest alıp şehadet namazı kıldıktan sonra evden çıktıklarının anlatıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha evinden çıkarken bir şeye inanmış, şehadet. Çünkü şehitler tepesi boş değil diyoruz ya o tepe boş kalmayacak inşallah. Bunlar hala, rahmetli Menderes'i ipe gönderdiler, milyonlar Menderes'e oy verirken, maalesef idam edildiği zaman meydanlara dökülmedi, zannettiler ki bu Türkiye aynı Türkiye. Artık aynı Türkiye değil." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları üzerine sözlerine şöyle devam etti:

"Hiç endişeniz olmasın. Evelallah biz dikleşmeyeceğiz, dik duracağız. Asla bu meydanları bunlara bırakmayacağız. Hep beraber yürüyeceğiz. 'Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan' diyor ya... Sağolun, varolun, biz meydanlara çağırdık, hava meydanlarına çağırdık ve ben Marmaris'ten çıktığımdan İstanbul'a indiğim ana kadar 10 binlerce insan havalimanına dolmuştu. Apron, terminalin önü dolmuştu. Ben milletimin arasına eşimle, torunlarımla beraber karıştığımda üzerimizden F16 alçakça alçak uçuş yapıyordu. Ses hızını aştığı zaman bomba etkisi yapar, onunla halkımı ürkütmeye, korkutmaya çalışıyorlardı ama halkım hiç aldırış etmedi. Camlar kırıldı, patladı ama halkım aldırış etmedi. Helikopterlerle aynı şeyi yaptılar, aldırış etmedi. Aynı şeyi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, TBMM'de yapmadılar mı? TBMM, ikinci gazi Meclis oldu. Çünkü anında Meclis Başkanımız, milletvekillerimiz süratle parlamentoya geldiler. Kapatmadılar, açtılar ve yola devam ettiler. Çünkü biz durmak yok, yola devam demiştik."

- "Madden, manen 15 Temmuz bize çok şeyler öğretti"

Milletvekillerinin parlamentoda yerlerini aldıklarını ve seslerini yükselttiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünyada bazı ülkeler vardı ki hala bunu benim bir oyunum olarak göstermeye çalışıyordu. Nasıl oluyor da ölüm için bir oyun tezgahlıyorsunuz? kendiniz ölüme gidiyorsunuz, nasıl oluyor bu iş? Arkamızdan helikopterler, uçaklar geliyor, nasıl oluyor bu iş? İşte bunlar bizi tanıyamadılar, tanıyamayacaklar. Bizler Allah'ın izniyle ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırdığımızda bunlar dünyanın ne olduğunu çok daha iyi görecekler.

Şu anda madden, manen 15 Temmuz bize çok şeyler öğretti. Her olanda hayır vardır. Siz, şer zannedersiniz onda hayır vardır, hayır zannedersiniz şer vardır. İlahi ferman bu. Biz şimdi bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Biz bir şeye daha inanıyoruz, biz Allah'ın rahmetinden ümidimizi kesmedik, kesmiyoruz. Çünkü bu ülke henüz layık olduğu yerde değil. Ülkemizi daha yükseklere çıkartacağız."

Osman Gazi Köprüsü'nün ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışlarının yapıldığını, 20 Aralık'ta İstanbul Boğazı'nın altından otomobillerin geçişine imkan verecek Avrasya Tüneli'nin açılacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart'ta da Çanakkale'nin Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayacak köprünün ihalesinin gerçekleştirileceğini aktardı.

- "Bundan dolayı çatlıyor, patlıyorlar"

Kanal İstanbul için de ihale sürecinin başlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018'de dünyanın bir numaralı havalimanının 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının açılışının yapılacağını, tamamı bittiğinde 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zaten buna tahammül edemiyorlar, bunu hazmedemiyorlar. Bundan dolayı çatlıyor, patlıyorlar. 'Niye kıskanıyorsunuz? Çalışın sizin de olsun' diyoruz onlara. Çalışıyoruz, koşturuyoruz, oluyor, daha da olacak. İnşallah eğitim sisteminde, sağlık sisteminde muassır ülkelerin üzerine çıkıyoruz, çıkacağız." değerlendirmesini yaptı.

Ankara'da Bilkent ve Etlik'te dünyanın en büyükleri arasına girecek hastanelerin inşaatlarının hızla devam ettiğini ifade eden Erdoğan, hastanelerin sadece ülkeye değil, tüm bölgeye hitap edeceğini vurguladı.

"Bu millete bu yakışır. Bütün bunları inşallah başaracağız, hiç endişeniz olmasın." diyerek sözlerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazanlılara teşekkür etti.

- Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına başlamadan, eşi Emine Erdoğan ile Kazan Belediyesi önünde toplanan vatandaşları otobüs üzerinden selamladı.

Erdoğan'ın konuşması sırasında vatandaşlar, "İşte ordu, işte komutan", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez.", "Bu millet seninle gurur duyuyor." sloganları attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını tamamlamasının ardından, Kazan Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaarslan ile çok sayıda, AK Parti'li milletvekili eşlik etti.

Anahtar Kelimeler:
ErdoğnKamudanhaberMemur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1815

banner1814