banner1905
13 Temmuz 2017 Perşembe 16:48
Erciyes Üniversitesi YÖK’e bağlı değil mi?

Türkiye’de Lisansüstü eğitim programlarının açılması ve yürütülmesine dair ilkeler 21 Ocak 2015 tarihinde YÖK Genel Kurul Toplantısında güncellendi. YÖK’ün yapmış olduğu bu güncellemeye göre; program açılabilmesi için gerekli asgari yeterlilikler başlığı altında altı temel kriter belirlenmiştir.

Program açılacak üniversite kadrosunda görev yapmakta olup doktorası veya doçentliği program açılmak istenen alandan olan; açılmak istenen program disiplinler arası ise o alanla doğruda ilişkili lisansüstü eğitim programında ders verecek öğretim üyeleri olmalıdır.

Doktora programı en az ikisi profesör kadrosunda olmak üzere altı öğretim üyesi, birisinin profesör olması halinde ise en az ikisi doçent olmak üzere üniversite kadrosunda asgari toplam altı öğretim üyesi ile açılabilir. Bu öğretim üyelerinden biri yabancı uyruklu olabilir.

Yüksek Lisans programı ise en az ikisi profesör ve/veya doçent unvanına sahip olmak üzere üniversite kadrosunda asgari üç öğretim üyesi ile açılabilir.

Doktora programı için söz konusu öğretim üyelerinin, en az dört yarıyıl bir lisans ya da iki yarıyıl boyunca tezli yüksek lisans programında ders vermiş olması; yüksek lisans programı için ise en az iki yarıyıl boyunca bir lisans programında ders vermiş olması gerekir.

Lisansüstü eğitim-öğretim programı açılacak üniversitenin, kütüphane ve laboratuvar gibi yönlerden gerekli yeterliliklere sahip olması gerekir.

Hangi yüksek lisans ve doktora programlarında farklı bilim dallarından öğretim üyesi gerektiği hususunda Yükseköğretim Yürütme Kurulu yetkilidir.

İlgili metnin diğer hususlar başlıklı bölümünde ise;

Bu ilkelerden önce gerekli yeterlilikleri sağlayan ancak yukarıda yer alan asgari yeterlilikleri sağlayamayan lisansüstü programların, bu ilkelerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde (2016-2017 Bahar Dönemine kadar) aranan yeni yeterlilikleri sağlaması gerekmekte olup bunu sağlayamayan lisansüstü programlara öğrenci alımı durdurulur.

Söz konusu ilkelerden önce asgari yeterliliği sağlayamayan programların tekrar öğrenci alabilmesi için yeni belirlenen yeterlilikleri sağlaması gerekir.

Bu ilkeler, açılacak tezsiz yüksek lisans programlarını kapsamamakta olup söz konusu programlar, ilgili mevzuat çerçevesinde ayrıca yürütülür.

YÖK’ün belirlemiş olduğu bu ilkelerle ilgili herhangi bir değişiklik bulunmamasına rağmen Erciyes Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı kontenjan ilanında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Cevdet Kırpık başkanlığında 20-04-2017 tarihinde alınan karar gereği Fen Bilgisi eğitim doktora programı için yedi, yüksek lisans programı için on beş, matematik yüksek lisans programı için dokuz, eğitim programları ve öğretim yüksek lisans programı için yirmi, Türkçe eğitimi doktora programı için beş, Türkçe eğitimi yüksek lisans programı için beş ve sosyal bilgiler yüksek lisans programı için beş kontenjan verildiği görülmektedir.

Eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme alanında yüksek lisans ve doktora programları yürüten Eğitim Bilimleri Enstitüsünün açtığı bu programlarda ders verecek öğretim üyelerinin Eğitim Fakültesindeki öğretim üyeleri olacağı göz önüne alındığında ilan edilen programlarda Eğitim Programları Ve Öğretimi programı hariç YÖK’ün getirmiş olduğu öğretim üyesi kriterini karşılamadığı açıkça ortadadır.

Türkçe eğitimi doktora programına beş kişilik öğrenci kontenjanı verilmiş olup bu programı yürütebilmek için en az ikisi profesör olmak üzere altı öğretim üyesinin olması gerektiği halde ilgili bölümde sadece dört öğretim üyesi bulunmaktadır. Kaldı ki birinci ilkede belirtilen ders verecek öğretim üyelerinin doktora veya doçentliğinin program açılan alandan olması kuralı da ihlal edilmiştir. İlgili fakültenin web sitesinde bölümdeki öğretim üyelerinin alanlarına bakıldığında üçünün Eğitim Bilimleri Öğretmen Yetiştirme alanından olmadığı görülecektir. Benzer durum Fen Bilgisi, Matematik eğitimi ve Sosyal Bilgiler eğitimi için de geçerlidir.

Bir diğer örnek ise Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalında iki profesör, dört doçent ve iki yardımcı doçent olmak üzere toplam sekiz öğretim üyesi bulunmasına rağmen sadece bir öğretim üyesinin doçentliği Eğitim Bilimleri alanından olup diğer yedisi ise alan dışıdır. Benzer durum Sosyal Bilgiler Eğitimi ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dallarında da için de geçerlidir.

Bu bölümlerdeki öğretim üyelerinin hangi alanlardan olduğuna ilişkin bilgilerin detayına http://akademik.yok.gov.tr adresinden de ulaşılabilir.

Uzmanlara göre Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme alanı doktora ve doçentlikte YÖK tarafından belirlenen farklı bir alan olup disiplinler arası olarak değerlendirilemeyeceği belirtilmektedir. Buna rağmen ülkemizin gelecek nesillerini hayata hazırlayan öğretmenlerin yetiştirilmesinde alanla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerin görev alması ise daha vahim bir durumdur. YÖK’ün ilkelerinin açık bir şekilde ortada olmasına rağmen bu tür uygulamaların daha fazla ders ücreti almak için yapıldığı üniversite çevrelerinin sıkılıkla vurguladığı gerekçedir.

www.kamudanhaber.net

Anahtar Kelimeler:
Erciyes ÜniversitesiYök
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1915