banner1905
06 Şubat 2017 Pazartesi 11:57
EK VE İLAVE TAZMİNATLARINIZ DOĞRU HESAPLANIYOR MU?

Ek ve ilave tazminat ödemesine ilişkin hesaplamada yapılan hataya genellikle, 30 Eylül 2008 tarihinden sonra göreve başlayan Devlet memurlarının sigorta primi kesintilerinin belirlenmesinde esas alınan prime esas kazanç matrahı hesabında rastlanmakta olup, yapılan hata ilgililerin net maaşlarını eksik almaları sonucunu doğurmaktadır.

Devlet memurlarının sigorta primleri

30 Eylül 2008 tarihinden sonra göreve başlayan ve daha önce Emekli Sandığı iştirakçiliği bulunmayan Devlet memurlarının aylık ücretlerinden; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi kesintisi de yapılmaktadır.

Ancak, söz konusu primlerin kesilmesinde esas alınan prime esas kazanç matrahı belirlenirken, dahil edilmemesi gereken bazı tazminatların da bu matraha dahil edilmesinden kaynaklı olarak bazı memurların maaş hesabında yanlışlık yapıldığı da görülebilmektedir.

30 Eylül 2008 tarihinden sonra işe giren memurların prime esas kazançlarının nasıl hesaplanacağı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenlenmiştir. Kanundaki belirlemeye göre, memurların prime esas kazanç toplamına;

*Gösterge aylığı, ek gösterge aylığı, taban aylığı, kıdem aylığı, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatının dahil edilmesi,

*Bölge, kurum, birim, çalışma mahalli, görevin niteliği ve benzeri kriterlere dayalı olarak asıl tazminatlara ilave, ek veya ayrıca ödenen tazminatların ise dahil edilmemesi

gerekmektedir. Bu şekilde bulunacak prime esas aylık kazanç tutarı esas alınarak, memurun brüt maaşından toplam %14 oranında prim kesintisi yapılmaktadır.

Tazminatlardan sigorta primi kesilmesi

30 Eylül 2008 tarihinden sonra göreve başlayan memurların prime esas kazanç hesabına dahil edilecek ve edilmeyecek olan tazminatlar konusunda uygulamada bazen tereddüt yaşanabilmektedir.

**Prime esas kazanca dahil edilecek olan tazminatlar:

Hizmet sınıfları ve görev unvanlarına göre memurlar hakkında geçerli olan tazminatlardan; Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı, Makam Tazminatı, Temsil Tazminatı ve Görev Tazminatının ilgililerin prime esas kazanç toplamına dahil edilmesi gerekmektedir.

**Prime esas kazanca dahil edilmeyecek olan tazminatlar:

Prime esas kazanç toplamına dahil edilen (yukarıda sayılan) tazminatların dışında kalan ek, ilave ve ayrıca ödenen tazminatların (çalışılan bölge, kurum, birim ve yer ile görevin niteliği ve benzeri kriterlere bağlı olarak ödenen)ise ilgililerin prime esas kazanç toplamına dahil edilmemesi gerekmektedir.

Ancak, bazı memurların maaş hesaplaması yapılırken bu ek/ilave/diğer tazminatların bazen maaş bordrosunda asıl tazminatlar ile birlikte yer verilmek suretiyle prime esas kazanç toplamına dahil edildiği görülebilmektedir.

Dahil edilmemesi gereken unsurların perime esas kazanç toplamına dahil edilmesi, memurun net maaşının eksik ödenmesi sonucunu doğurmaktadır.

Prime esas kazanca dahil olmayan tazminatlardan bazıları şunlar:

İlgili memurlar

Tazminat türü

-Teknik Hizmetleri Sınıfı personeli

-Çalışılan bölgeden kaynaklı ödenen ek tazminat

-Büyük yatırım projelerinden dolayı ödenen ek tazminat

-Açık alanlarda çalışmalarından dolayı ödenen ek tazminat

-Ekonomi alanında yüksek lisans görmüş ekonomistlere ödenen ilave tazminat

-Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı personeli

-Çalışılan bölgeden kaynaklı ödene ek tazminat

-İl ve ilçe merkezlerine en az 10 km mesafede olan yerlere atananlara ödenen ilave tazminat

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı personeli

-Bazı okullarda ve branşlarda görev yapan öğretmenlere ödenen ilave tazminat

-Uzman öğretmen ve başöğretmenlere ödenen ilave tazminat

-Din Hizmetleri Sınıfı personeli

-Uzman vaiz, uzman imam-hatip, Kur’an kursu uzman öğreticisi,başmüezzin, başvaiz, başimam-hatip, Kur’an kursu başöğreticisi kadrolarına atananlara ödenen ilave tazminat

-Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli

-Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüklerine ait kadrolarda fiilen görev yapanlara ödenen ilave tazminat

-Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı personeli

-Kaymakamlık unvanını kazandıktan sonra İçişleri Bakanlığı merkez teşkilâtında görev yapanlar ile Merkez Valilerine ödenen ilave tazminat

-Adalet hizmetleri personeli

-Cezaevleri ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüklerinde görevli personele (Cezaevi Müdürü, İdare Memuru, İnfaz ve Koruma Başmemuru ile İnfaz ve Koruma Memuru) ödenen ilave tazminat

-Bütün memurlar

-Yabancı Dil Tazminatı

memurnyeri

Anahtar Kelimeler:
Tazminat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2017-02-06 17:53:37

meslek dersi öğretmeniyim. halk eğitimde.ilave ek almam lazım. müdür diyor ki hayır alamazsınız. bu durumda ne yapmalıyım sayın editör.

Misafir Avatar
bay 2017-02-06 22:48:34 @ahmet

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar


Bakanlar Kurulu Kararının : Tarihi: 17.4.2006 No: 2006/10344
Dayandığı Kanunun : Tarihi: 14.7.1965 No: 657
Yayımlandığı Resmi Gazetenin : Tarihi: 5.5.2006, No: 26159
III SAYILI CETVEL
Diğer Tazminatlar
"II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre aşağıdaki oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı ayrıca ödenir. (16/01/2014 tarihli RG ile değişik)
Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.
"V SAYILI CETVEL
İlave Eğitim Öğretim Tazminatı Ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları
(16

Beğenmedim! (0)

banner1915