banner1871
24 Kasım 2016 Perşembe 23:20
EGM'de iki kritik yardımcının şok bağlantıları!
banner1861

Emniyet’te iki zayıf halka; Gülcü ve Akdeniz

17-25 Aralık’ta Polis ve Yargı Darbe girişimi sonrasında bütün dikkatlerin toplandığı Fetullahçı Terör Örgütü’nün emniyet ve yargı yapılanmasıyla ilgili yürütülen mücadeledeki direncin 15 Temmuz sonrasındaki süreçte de yaşanması, tasfiye listelerine özellikle ülkücü kökenli emniyet mensuplarının serpiştirilmesi bütün dikkatleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki bazı isimlere yöneltti. Emniyetin son iki yıllık terfi kararlarında oy birliği ile terfi ettirilen FETÖ mensuplarının sayısı da cabası oldu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün en egemen olduğu kurumların başında gelen Emniyet’te, FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan ihraç listeleri kafa karıştırırken, bu listelere mağduriyet algısını güçlendirmek için özellikle ülkücü kökenli isimlerin serpiştirildiği iddiaları ayyuka çıktı.

AVAZTÜRK, Emniyet içerisinde kripto FETÖ mensuplarının korunup kollandığı, son iki yıllık terfi listelerinde bile yoğunlukla FETÖ mensuplarının terfi ettirildiği, son yapılan terfilerde de FETÖ ile mücadele konusunda yıllardır kendini ortaya koyanların terfisinin engellendiği iddialarını araştırdı.

Yapılan araştırmalar, bütün dikkatleri Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ve Emniyet 1. Hukuk Müşavirliğinden Genel Müdür Yardımcılığına atanan Mehmet Akdeniz’e yöneltti.

Bu isimlerden Mustafa Gülcü’nün, örgüt tarafından İzmir’de yürütülen bir soruşturmada usulsüz dinlediği de ortaya çıkmıştı. Bu arada Fetullahçı Terör Örgütü’nün benzer soruşturmalarda Önder Aytaç gibi kendi bünyesindeki emniyetçileri de dinlediği medyaya yansımıştı.

AVAZTÜRK, emniyet yönetiminin iki tartışılan isminden Mustafa Gülcü ile ilgili ilginç bilgilere ulaştı. Gülcü’nün, 26 Temmuz 2010 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına vermiş olduğu şikayet dilekçesi ile 3 Eylül 2010 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına vermiş olduğu ifade ekinde sunduğu, FETÖ içerisinden bir grubun, Fetullah Gülen’e 2009-2010 yılları arasında çok gizli olarak göndermiş olduğu Değerlendirme Notunda,emniyet imamı olarak bilinen Osman Hilmi Özdil’in (Kozanlı Ömer), Mustafa Gülcü ile bir araya gelerek anlaşmak suretiyle Genel Müdür Yardımcısı olduğu, bu anlaşma sonucunda İstihbarat Daire Başkanlığı’nı tamamen Fetullahçı Terör Örgütü’ne teslim edildiği öne sürülmüştü. Bu anlaşmanın ise dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun danışmanı olan Özgür Aytaç (Önder Aytaç’ın kardeşi), Kozanlı Ömer ve Mustafa Gülcü’nün bir araya gelmesiyle sağlandığı iddia edilmişti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün, Mustafa Gülcü’yü bir dönem hedef yapmasının nedeninin ise Ergenekon Operasyonu sırasında Zekeriya Öz’e Ergenekon Terör Örgütü’nün silahlı bir terör örgütü olmadığına dair imzaladığı yazıdan kaynaklandığı, ancak daha sonra Kozanlı Ömer ile yaptığı iddia edilen görüşmede, bu yazının yazılmasının kendi iradesinde olmadığını, Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan tarafından kendisine yazdırıldığını beyan ettiği, ikinci bir kez Zekeriya Öz’e “Ergenekon Terör Örgütü silahlı bir terör örgütüdür”diye yazı yazmasının karşılığı, tutuklanmadan ve ceza evine girmeden 3 aylık bir cezayla “affedildiği” öne sürülmüştü.

Gülcü ile ilgili dikkat çeken bir diğer ayrıntı da 80’lerde İzmir İstihbarat Şube’de, Fetullahçı Örgüt’ün önemli ismi Ramazan Akyürek’in amiri olduğu iddiası.

FETÖCÜLERİ SORUŞTURMA ZAMANAŞIMIYLA KURTARMA OPERASYONUNUN ARKASINDA MEHMET AKDENİZ Mİ VAR?

Emniyet camiasında, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının hala kendilerini muhafaza edebilmesi ve son kararnamede atılan binlerce isme 15 Temmuz sonrası bile dokunulamamasının sorumlusu olarak gösterilen bir diğer isimin de Emniyet 1. Hukuk Müşavirliği görevinden Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine geldiği bilinen Mehmet Akdeniz olduğu öne sürülüyor.

Akdeniz’in, FETÖ’nün firari elebaşı Fetullah Gülen’in DGM’de yargılandığı 1999 yılında Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesince, “emniyette Fetullahçı yapılanma olup olmadığına” ilişkin sormuş olduğu soruya, bizzat kendisinin kaleme aldığı yazıyla, “Emniyetteki Fetullahçı yapılanma iddialarının asılsız olduğu ve emniyet teşkilatını yıpratma amaçlı olduğu” şeklinde cevap verdiğini yine kendisinin itiraf ettiği ortaya çıktı. Akdeniz’in 20 Haziran 2008 tarihinde Mülkiye başmüfettişlerine verdiği ifadede, bu itirafın yanında, içerisinde Ramazan Akyürek’in de bulunduğu emniyetteki Fetullahçı Terör Örgütü mensubu olarak tutuklu ya da firari bulunan polis şeflerinden de övgüyle bahsettiği öğrenildi.

Akdeniz’in suçlandığı bir diğer önemli konun da FETÖ mensupları için yürütülen disiplin soruştrması zaman aşımı olduğu öğrenildi.

Bu kapsamda başta Fetullahçı Örgüt şüphelisi Muharrem Durmaz olmak üzere bazı Fetullahçı emniyet mensuplarının dosyalarının soruşturma zaman aşımına uğratılarak emekliye sevklerinin kolaylaştırıldığı öne sürülüyor.

FETÖCÜ KOMİSER YARDIMCILARINI ÖRTMEK İÇİN İÇİN 300'Ü AŞKIN MASUMA TENZİL-İ RÜTBE

Bu arada 2014 yılında Fetullahçı Terör Örgütü'nün Komiser Yardımcılığı sınavlarında yandaşlarına soruları ve cevapları dağıttığı gerekçesiyle yürütülen soruşturma sürecinde 300'ü aşkın Komiser Yardımcısının rütbelerinin sökülmesi sürecinin de en önemli aktörünün Mehmet Akdeniz Olduğu iddia edildi. İktidara yakın gazetelere, "FETÖCÜ komiserlere rütbe tenzili" şeklinde verilen haberlerle, FETÖCÜ komiser yardımcılarının korunup, FETÖ karşıtlarının rütbelerinin söküldüğü belirtilirken, 15 Temmuz'dan sonra başlatılan tasfiyelerde, FETÖCÜ diye hayatları karartılan bu kişilerle ilgili en küçük FETÖ bağlantısının bulunmamamsı EGM yönetiminin o dönem manipülasyon için bu isimleri yaktığı iddialarını da güçlendirdi. Rütbesi sökülen komiser yardımcıları içerisinde çok az sayıda ismin FETÖ ile ilişkisine rastlandığı onların da deşifre olanlardan ibaret olduğu belirtildi.

GÜLEN’İN AVUKATI AKDENİZ’İN TANIĞI…

Mehmet Akdeniz’i zora sokacak diğer bilgi ve belgeler ise Ankara Adliyesi arşivlerinden çıktı.

Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2008/152, Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2008/387 sayılı yargılama dosyaları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2008/81854 sayılı hazırlık dosyaları ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliğinin yapmış olduğu soruşturma dosyaları içeriğinde, Mehmet Akdeniz’in Teröristbaşı Fetullah Gülen’in Avukatı ile olan münasebetleri ve Fetullahçı polis şeflerine dair övgü dolu sözleri görülüyor.

15 Temmuz 1999’da Fetullahçı örgütün en etkili isimlerinden biri olarak gösterilen Dr. Recep Gültekin’in özel kalem müdürlüğüne atanan Mehmet Akdeniz’in emniyetteki F Tipi yapılanmaya ilişkin 20 Haziran 2008 tarihinde İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişlerine vermiş olduğu ifadesinde, Ramazan Akyürek’in liste başı olduğu 57 kişilik listede bulunan istihbaratçılardan övgü ile bahsettiği, “bu istihbaratçıların yapmış olduğu operasyonların (Ergenekon) sekteye uğratılmak ve operasyonlarda yer alan personeli yıpratmak amacıyla listede adı geçenlerin Fetullahçı olarak lanse edildiğini beyan ettiği” görülüyor.Yine Mehmet Akdeniz tarafından, bu listenin kendisine ait olduğu iddialarını içeren haberlerle ilgili açılan tazminat davalarında F Tipi Yapılanmaya ilişkin listeyi kendisinin hazırlamasının mümkün olmadığını ispatlamak için, Teröristbaşı Fetullah Gülen’in Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde vekili olan Avukat İlhan Şevki Masarifoğlu’nu tanık olarak gösterdiği ortaya çıktı. Avukat Masarifoğlu’nun, mahkemede Akdeniz’i çok yakın tanıdığını, tatillerini bile birlikte geçirdiklerini aktardığı ifadelerde, kendisine yöneltilen Fetullah Gülen’in avukatı mısınız sorusuna meslek sırrı olduğu gerekçesiyle cevap vermekten kaçındığı görüldü.

AVAZTÜRK/Özel

Son Güncelleme: 24.11.2016 23:27
Anahtar Kelimeler:
EGM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mt 3 ay önce

güzel yorum...

banner1815

banner1814