Bakan Ziya Selçuk’u görevden aldıracak sendikacı kim?

Öğretmenler, okul müdürleri hatta il milli eğitim müdürleri üzerinde 'Görevden alma' tehdidiyle sendikal baskı oluşturduğu öne sürülen Eğitim Bir Sen'le ilgili skandal bir iddia daha ortaya atıldı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması için verdiği soru önergesinde , “Okul okul gezerek, "Ziya Selçuk'u yakında görevden aldırıyoruz" diyen sendikacı kim? "diye sordu.

GÜNCEL 21.02.2020, 15:05 21.02.2020, 15:18
Bakan Ziya Selçuk’u görevden aldıracak sendikacı kim?

Skandal İstanbul’da patlak verdi. Eğitim Bir Sen 5 Nolu Şube Başkanı Yusuf Sabaz’ın Büyükçekmece, Avcılar ve Esenyurt’daki okulları tek tek dolaşıp, öğretmenleri derslerden çıkarıp, üyeliğe zorladığı hatta sendikaya üye olmayan okul müdürlerini de siyasal güçleriyle görevden aldıracaklarını söyleyerek tehdit ettiği iddiası TBMM’ye taşındı.

“ŞAHSINIZI GÖREVDEN ALDIRACAKLARI DOĞRU MU?”

Başkan Sabaz’ın öğretmen ve idarecileri okulların kütüphane ve konferans salonlarına topladığı, üyeliğe zorladığı ve son olarak da, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u da çok yakında sendikamız görevden aldıracak” dediği iddialarını CHP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya bugün bir soru önergesiyle Bakan Ziya Selçuk’a sordu.

“ÜYE OL HAKKINDAKİ SORUŞTURMA KAPANSIN” İDDİASI

Milletvekili Kaya, 21.02.2020 tarih 19889 sayılı Bakan Selçuk’un cevaplamasını istediği sorgu önergesinde; “Eğitim Bir Sen İstanbul 5 numaralı şube başkanının Büyükçekmece, Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde mesai saatlerinde okul müdürleri ile okullarda toplantılar yaptığı, biat etmeyen ilçe müdürlerini ve okul yöneticilerini görevden aldıracaklarını, Eğitim Bir Sen üyesi müdürler hakkındaki soruşturmaları sorunsuz bir şekilde kapatacaklarını, hatta şahsınızı görevinizden aldıracaklarını belirttiği bilgilerine ulaşılmıştır” dedi.

“BAKAN BEY SİZİ GÖREVDEN ALIYORLARMIŞ?”

Milletvekili Kaya ayrıca, “Bahsi geçen şube başkanı mesai saatleri içerisinde okul müdürlerini hangi sıfatla toplantıya çağırmıştır? Sendika başkanı okul müdürlerinin amiri midir? Adı geçen şube başkanı hakkında bakanlığınızca yapılan herhangi bir soruşturma var mıdır? Bakanlık bünyesinde soruşturma geçiren okul müdürlerinin sendikalara göre dağılımı nedir? Soruşturmaların sonucunda kaç müdüre ceza verilmiştir? Sendikalara göre dağılımı ayrı ayrı nedir? Eğitim Bir Sen üyesi müdürlerin soruşturmalarının kapatıldığı bilgisi doğru mudur? Bir sendika şube başkanının bağlı bulunduğu bakan hakkında siyasi yorum yapması, sendikal gücüyle görevden aldıracağını ifade etmesinin dayanağı nedir? Bahsi geçen toplantıyı yapan, izin veren ve toplantıya katılanlar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?” diye de
sordu.

“EĞİTİMDE YETKİLİ SENDİKA AMA SORUN ÇÖZECEĞİNE KOLTUK DAĞITIYOR”

Eğitim İş 3 Nolu Şube Başkanı Oğuz Akkaş, “İddialar doğruysa durum gerçekten de çok vahim. Eğitim çalışanlarının dağ gibi birikmiş sorunları duruyorken, yetkili sendikanın hala koltuk dağıtma, makam dizayn etme peşine düşenler bugün ülkemizde eğitimin geldiği noktanın asıl sorumlularıdır. Eğitimin acil çözüm bekleyen sorunları var. Bunları çözmek için mücadele etmesi gereken yetkili sendika adamcılığa soyunuyor. Bırakın okul müdürlüklerini Bakanlığı bile dizayn etme söylemlerine cüret edebiliyor. Bunu da hiç çekinmeden gözümüzün içine baka baka yapıyor” diye konuştu.

Sultan Uçar

SÖZCÜ

Yorumlar (84)
Sezgin 1 ay önce
Ziya hocayı aldırmaları normal çünkü sayın bakan eğitim bir sene 10 numara büyük geldi bunlar kendilerine kukla arıyorlar yakında cumhurbaşkanımızıda görevden alacagız derler bunlar yazık çok yazık
Murat 1 ay önce
Ziya Selçuk gibi bir değer görevden alınırsa Eğitimbirsen'den kesinlikle istifa ederim.Yıllarımı bu sendikaya verdim.
muallim 1 ay önce
Fetö de devlet benim diyordu sonuçları ortada cumhurbaşkanının iradesiyle atanan bakanı sendika görevden aldıracakmış daha neler duyacagız güç zehirlenmesi dedikleri bu olsa gerek
Kaan 1 ay önce
Önce siz sendikadan aldıgınız ballı maaşlarınızı açıklayın sonra aldırırsınız
mesut 1 ay önce
Güzel fikir bence Bakan beyi aldırın yerine de Ali Yalçın'ı bakan yapın MEB'i direk kendinize bağlamış olursunuz :)
Celal Karakancık 1 ay önce
Eğitim Bir Sen Sivas şube yönetiminin de benzer bir şekilde ilin valisini ve milli eğim müdürünü görevden aldırmak için Ankara nezdinde bir takım girişimde bulundukları ve hatta vali ve müdür yakın bir zamanda gidecek diye çarşıda konuştukları iddia ediliyor. Bu işler bunlarda alışkanlık haline geldi herhalde kendilerini nerede görüyorlarsa. Sonumuz hayır olur inşAllah
faba 1 ay önce
işiniz gücünüz algı yapmak. Eğitim Bir Sen kadar kaya düşsün başınıza
Sssss 1 ay önce
Saçma sapan bir haber. Sonuçta sözcü arsızının yaptığı bir haber. Aslı astarı olmayan, kin ve nefret odaklı habercilik. Kalemden silah yapıp satanların algısı..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 02 Nisan 2020
İmsak 05:11
Güneş 06:39
Öğle 13:13
İkindi 16:47
Akşam 19:37
Yatsı 20:59