banner1956
09 Mart 2019 Cumartesi 20:29
AYLIKSIZ İZİN KULLANIRKEN ALINAN RAPOR HASTALIK İZNİNE ÇEVRİLİR Mİ?

Devlet Memurları Kanunu hükümleri kapsamında aylıksız izin kullanan memurlar hakkında hastalıklarından dolayı hastalık raporu düzenlenebilmektedir.

Aylıksız izinli olunan dönemde alınan hastalık raporlarından dolayı ilgili memurların hastalık izni kullanıyor sayıldıkları durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Devlet memurlarının aylıksız izin kullanabileceği haller ile bu iznin süresi ve izin dönüşünün nasıl olacağı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.  Ayrıca, aylıksız izne ayrılan memurların izin süresince özlük haklarından yararlanamamasının yanı sıra memuriyet sıfatları korunmuştur.

Öte yandan, aylıksız izinli olunan dönemde alınan hastalık raporları nedeniyle ilgili memurun hastalık izni kullanıyor sayıldığı durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Aylıksız izin sonrası görev dönüş

Belli bir mazereti nedeniyle aylıksız izin verilen memurların mazeretinin izin süresi bitmeden önce ortadan kalkarsa, memurun 10 gün içinde görevine dönmesi gerekir.

Öte yandan, herhangi bir sebeple aylıksız izin kullanan memurun, izin süresi bitimini izleyen gün içerisinde görevine başlaması gerekir.

Bu süreler içerisinde görevine başlamayan memur, memuriyetten çekilmiş sayılır.

Aylıksız izin kullanırken alınan hastalık raporlarının izne çevrilmesi

Memurun aylıksız izinde olduğu süre içerisinde aldığı hastalık raporları, bazı haller dışında hastalık iznine çevrilmez.

Memur hakkındaki hastalık raporunun, aylıksız izin süresinin biteceği tarihi aşacak şekilde düzenlenmiş olması ya da aylıksız iznin bitim tarihinde düzenlenmiş olması durumunda, aylıksız izin süresini aşan rapor süreleri hastalık iznine çevrilebilir.

Hastalık raporunun aylıksız izin süresine denk gelen kısımları ise hastalık iznine çevrilmez.

Aylıksız izinde hastalık raporu alan ve aldığı raporun aylıksız izin süresini aşması nedeniyle aşan kısımları hastalık iznine çevrilen memur,  aylıksız izin bitiminde kullanabileceği hastalık izni sürelerini de kullandıktan sonra görevine başlar.

Öte yandan;

Aylıksız izin bitiminde memurun göreve başlaması gerektiği,

Hakkında hastalık raporu düzenlenmiş olduğu gerekçesiyle aylıksız izin bitiminde memurun göreve başlamaması, söz konusu raporun memurun kurumunca hastalık iznine çevrilmiş olması halinde mümkün olabileceği,

Raporun hastalık iznine çevrilen sürelerinde memurun aylık ve özlük haklarının korunacağı

değerlendirildiğinden, aylıksız izinliyken usulüne uygun şekilde alınmış hastalık raporunun aylıksız izin süresinin bitim tarihini aşan kısmının hastalık iznine çevrilmesi gerekeceği ve bu şekilde hastalık izni verilen memurun aylıksız izin süresi bitimini izleyen iş günü görevine başlamış sayılacağı düşünülmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1954