banner1871
16 Ocak 2017 Pazartesi 12:45
Anne memur yarım gün çalışacak!
banner1861

Doğum izninden sonra anneler çocukları okul çağına gelene kadar kısmi çalışmadan yararlanacak. İşçi anneler için başlayan süreç memurlar için de bu ay devreye girecek.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN DEVRİM GİBİ DÜZENLEME

Geçen sene anneler için çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bunlardan birisi de doğum ve analık izinleri ile ilgili olandı.

YARIM GÜN ÇALIŞIP TAM MAAŞ

Anneler yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek.

EVLAT EDİNEN DE YARARLANACAK

Bu anneler isterlerse çocuk okul çağına gelene kadar yarım gün çalışıp yarım maaş da alma hakkına sahip. Bu haktan sadece doğum yapan anneler değil 3 yaşına kadar çocuk evlat edinen anneler de yararlanacak.

8 KASIM'DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Söz konusu düzenleme ile ilgili işçi anneleri ilgilendiren yönetmelik 8 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MEMURLAR BİLGİ İSTİYOR

Burada tüm detaylar var, hakkınızı arayın. Ancak bugün memurlar ile ilgili kısım hakkında bilgi de vermek istiyorum. İsmi bizde saklı bir memur okurumuzun sorusu şöyle:

6663 SAYILI YASAYLA

"Yarı zamanlı çalışma için analık izni bitiminde kurumumuza sorduk. 'Öyle bir uygulama yok' denildi. Dilekçe veremedik. Maaş kesintisi olur diye kimse dilekçe veremiyor. Ne yapmamız lazım.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

" Söz konusu düzenleme 6663 sayılı yasanın 10. maddesi ile yapıldı. Buna göre memurlar, "Çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, ayrıca süt izni verilmeksizin haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini talep edebilirler. Bu kapsamda yarım zamanlı çalışmaya başlayan memur, aynı çocuk için bir daha bu haktan yararlanmamak kaydıyla başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere normal zamanlı çalışmaya dönebilir. Bu fıkra hükmünden yararlanan memura, yarım zamanlı çalışmaya başladığı tarihi izleyen aybaşından itibaren, mali haklar ile sosyal yardımlarına ilişkin her bir ödeme unsurunun yarısı esas alınarak ödeme yapılır" deniliyor.

BAKANLAR KURULU YETKİLİ

Burada maddenin sonunda "Yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımına ilişkin usul ve esaslar ile bu haktan yararlanamayacak memurları; hizmet sınıfı, kadro unvanı, kurum veya teşkilat bazında birlikte veya ayrı ayrı belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir" ibaresi de var. Size iyi bir haber de vereyim.

KANUN YÜRÜRLÜKTE

Bize gelen bilgilere göre Bakanlar Kurulu bu konudaki çalışmasını tamamladı ve Başbakanlık'a gönderildi. Yönetmeliğin bu ay içinde çıkması bekleniyor. Bu yönetmelik çıkınca memur anneler için de hem yarım gün çalışıp tam maaş alma hem de okul çağına kadar yarım gün çalışma ile ilgili detaylar belli olacak. Ancak dediğim gibi kanun yürürlükte ve bu hak verildi.

Anahtar Kelimeler:
Memur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEMUR 1 hafta önce

SESİMİZİ KİME DUYURALIM BİLMİYORUM ÇOCUĞU OKUL ÇAĞINA GELENE KADAR MEMURLAR YARI ZAMANLI ÇALIŞMA NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK BİR HABER

banner1815

banner1814