banner1905
25 Ekim 2016 Salı 11:07
28 Şubat mağdurları iade-i itibar istiyor
      Ülkemizin en büyük hak ihlallerinin yaşandığı süreçlerden biri 28 Şubat postmodern darbesinin sonucunda gerçekleşmiştir. Birçok kesimin hak ihlaline uğramasının yanında 28 Şubat Postmodern darbesi asıl hedef kitlesini öğrenciler olarak belirlemiştir.Öğrenciler içerisinde de Üniversite öğrencilerini kesinlikle bertaraf edilmesi gereken kesim olarak görmüştür.Hedeflenen şey,  bu öğrencileri diplomasız bırakmak değil, o diplomayla alacakları görevlerden uzaklaştırmaktı. Ve elbette bizlerin yetiştireceği manevi nesli de bu şekilde daha oluşmadan bertaraf etmiş olacaklardı.

Evet bu öğrenciler için 15 yıl aradan sonra af çıkarıldı ve yavaş yavaş  mezun olmaya başladılar.Artık diplomaları vardı.Ancak yıllar yıllar sonra çok şey değişmişti ve mesleklerini icra edemiyorlardı.Tam da istenen gerçekleşmişti. Bir nesil bertaraf edilmişti. Üstelik inancı için, vatanı ve mukeddesatı için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır ve dahi her türlü fedakarlığı yapmış bir nesildi bu bertaraf edilen nesil. Postmodern darbecelerin amacı, bizim kendi toplumumuzla olan eğitsel ve düşünsel bütünleşmemizi engellemekti. Yani sahip olduğumuz İslam, ihsan ve irfan kodlarımızı kendi sosyolojimizle paylaşmamızı istemiyorlardı. Aksi halde hani olmaz ya biz o darbeci zihniyete eğer okulumuzu okuyup evlerimizde kalacağız deseydik çok muhtemeldir ki gücü elinde bulunduran o irade bizlerin üniversitelerde okumamıza ses de çıkarmayabilirlerdi. Onlar için asıl sorun bizlerin bu toplumun kurucu unsurlarından olma ihtimalimizdi. Bu, Türkiye Cumhuriyetine gönülden bağlı her vatandaşın hakkı iken, bu ülkede kendilerini asli unsur zanneden bir azınlığı korkutuyordu bu durum. Yıllar sonra da olsa okullarını bitirme imkanı sunulması çok önemli ve değerli bir adalet yaklaşımıdır şüphesiz. Fakat geciken adaletin adalet olmadığı gibi yarım kalan adaletin de adalet olmadığını unutmamak gerekir. Üniversitelerden mezun olma durumunda elde edeceğimiz hakların hepsini tarih yani zaman yok etti. Aslında haklarımızı, postmodern darbenin tarihi süreci ve onun kurduğu zaman şebekesi yok etti demek daha doğru olur. Fakat bizler medeniyetler kuran büyük devletimizin o postmodern zamanı kurgulayanlardan çok daha kuvvetli ve kudretli olduğunu biliyoruz ve bizlerden çalınanları, gasp edilenleri iade edecek adalet anlayışında olduğunu biliyoruz.  Bu çok kolaydır büyük devletimiz için, milletini canıyla, malıyla seven bu eğitimci adaylarına tam anlamıyla  adaletle muamele etmek.

Postmodern darbe şebekesi, öylesine haklarını ellerinden aldı ki dönemin öğrencilerinden, hiçbiri 17 yıl önceki haklarına kavuşamadı.Tamamına yakını Eğitim Fakültesi mezunu olan öğrenciler kendi dönemlerinde olmayan sınavlara girerek hayata tutunmak zorunda bırakıldılar. Bundan 17 yıl önce bilhassa eğitim fakültesi mezunları, resmi istatistiklerin de işaret ettiği gibi, bir göreve direkt olarak atanabiliyorken şimdi bu durum tam tersi bir hal almıştır. Bu üniversite öğrencilerinin, kendi dönemlerinde yapılan İlk sınavlarda dahi 50-52 civarı bir puan ile görevlerine atanabiliyor olması söz konusuydu.Yani 17 yıl önce üniversiteden mezun olmanın vermiş olduğu hak ve imkan ile 2016 yılında mezun olmanın verdiği hak ve imkan  aynı değildir.28 Şubat Postmodern darbesi ile üniversitelerinde okuyan başörtülü öğrenciler okullarından atılmış olmasaydı hepsi 17 yıldır görevlerinde olabilecekti. Kendi dönemlerinde aynı şartlar ile üniversiteyi kazanıp mezun olan öğrencilerin elde ettikleri mezuniyet hakları ile aynı mezuniyet haklarına sahip olabilecekken, bu hak ve imkana kendilerinden kaynaklanmayan sebeplerle önlerine çıkan engelden dolayı ulaşamamaları söz konusudur. Şu anki sınav ve seçme sistemi ile haklarına kavuşmaları asla mümkün değildir.      
 
Yıl 2016 olmasına rağmen tüm 28 Şubat öğrencileri ilk günkü gibi hak mağdurudurlar. Postmodern darbe ile hedeflenen şey  öğrencileri diplomasız bırakmak değil, bu diplomayla gelecekleri görevlerden mahrum etmekti.Ve gerçekten de bu görevlere artık gelmeleri de mümkün değildir.Ancak  17 yıl önce üniversiteden mezun olmanın vermiş olduğu hak ve imkanlar sağlandığında mağduriyetler bir nebze giderilmiş olabilir.
 

www.kamudanhaber.net

Anahtar Kelimeler:
28 ŞUBAT
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meryem Küçük 2016-12-01 10:55:00

Kendi dönemlerinde aynı şartlar ile üniversiteyi kazanıp mezun olan öğrencilerin elde ettikleri mezuniyet hakları ile aynı mezuniyet haklarına sahip olabilecekken, bu hak ve imkana kendilerinden kaynaklanmayan sebeplerle önlerine çıkan engelden dolayı ulaşamamaları söz konusudur. Şu anki sınav ve seçme sistemi ile haklarına kavuşmaları asla mümkün değildir.
Lütfen uğradığımız haksızlıklıkların bi nebze telafisi için o dönemdeki arkadaşlarımıza tanınan hakların çalışmak isteyen arkadaşlarımız için tanınmasını istiyorum.Bizler o dönemlerde kolay şartlarda okumadık,ideallerimiz için türlü eziyetlere katlanarak mezun olmaya gayret ediyorduk.Sadece diplomalarımızın verilmesi fakat haklarımızın verilmemesi yetmiyor.Şu süreçte 28 Şubat mağdurları olarak devletimize ve milletimize en güzel şekilde hizmet edeceğimize inanıyorum.

Avatar
Emine Çatalkaya Demirhan 2016-11-04 22:07:22

At izinin it izine karıştığı bu günlerde
Geç kalan iade-i itibarımızı istiyoruz...

Avatar
Gülseren 2016-11-03 15:55:15

Sadece diplomalarimizi almakla hakkımız verilmiş olmuyor bizler iadei itibar ve o günün şartlarını geri istiyoruz 1998-1999yilinda mezun olup atanan arkadaşlarimin sahil olduğu tum hakları istiyorum

Avatar
İlkay Buzkan 2016-11-03 15:09:59

Biz bir darbenin görünmeyen mağdurlarıyız yıllardır.Okulumuzu tamamlamak için bile bir suçlunun affedilmesi gibi davranıldı Üniversitede(Sen af öğrencisisin zaten diyerek taleplerimiz dahi dinlenmedi.
Okulumuzu bırakırken,bıraktıktan sonra arafta kaldığımız dönem,bitirirken yaşadıklarımız ve tabii mezuniyet sonrası.....Maddi manevi haklarımızın iadei itibarla verilmesi temennisi ve duası ile

Avatar
Canan Çamurlu 2016-11-03 14:27:16

28 şubatta devlet eliyle gasp edilen haklarımızın iadesini AK parti hükümetinden bekliyoruz,biliyoruz ki bizim gibi ,o dönemin mağdurlarına Allah'ın izniyle idari itibar yapacak tek mercii AK parti hükümetidir.

Avatar
Ayşe göğüş 2016-10-29 05:15:10

Bu süreçte yaşananların maddi ve manevi telafisi mümkün değil ancak haksızlıkların telafisi mağdurların içine bir nefes getirebilir diye düşünüyor ve bu geç kalınmış iadei itibarın biran önce düzeltilmesini ümit ve dua ile bekliyoruz

Avatar
Nilgün Can 2016-10-25 23:28:02

Hak ve özgürlüklerimizin en kısa zamanda iade edilmesi ümidi ve duasındayız. ..

Avatar
Fatimatuzzehra Toprak 2016-10-25 21:19:16

Bizlerin dertlerini dile getirdiginiz icin tesekkur ederiz.Ama sadece egitim fakultesinden degil.Nerdeyse he fakulteden magdurlar mevcut,ama farkli fakuktedekiler azinlik olduğu icinbbir platform da kiramiyoruz,sesimizi duyuramiyoruz.Sadece dioloma almakla problemlerin cözülmediğini Yetkililerin gormesini diliyoruz

banner1915