banner1905
23 Ekim 2016 Pazar 15:02
Vodafone'dan toplumsal gelişime 1 yılda 1 milyon TL yatırım

ANTALYA (AA) - Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, "Engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerimizin ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımını sağlamak için bu mali yılımızda 1 milyon TL'lik yatırım daha yapıyoruz. Böylece, bu alanda Düşler Akademisi'ne toplam yatırım miktarımız 4 milyon TL olacak." dedi.

Süel, Düşler Akademisi projesinin bir devamı olarak iki yıl önce Antalya’da kurulan Düşler Akademisi Kaş'ta düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, çifte sorumluluk anlayışıyla ticari faaliyetleri kadar sosyal sorumluluklarını da önceliklendirdiklerini belirterek, "Dijital Dönüşüm vizyonumuz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin en anlamlı geri dönüşlerini, kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal sorunlara karşı sunduğumuz kalıcı çözümler ve toplumsal algıda yarattığımız dönüşümle elde ettiğimize inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında engelliler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere sosyal ihtiyaç haritalarının öncelikli kesimleri için önemli sosyal yatırımlar yaptıklarını dile getiren Süel, "Vakıf çatısı altında bugüne kadar yaptığımız sosyal yatırımlar toplam 29 milyon TL'yi bulurken, gerçekleştirdiğimiz projelerle yaklaşık 4 milyon vatandaşımızın hayatına dokunduk. Engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerimizin ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımını sağlamak için bu mali yılımızda 1 milyon TL'lik yatırım daha yapıyoruz. Böylece, bu alanda Düşler Akademisi'ne toplam yatırım miktarımız 4 milyon TL olacak. Engelli bireyler özelinde baktığımızda, bu vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve servislerimizle bugüne kadar toplam 140 binden fazla engelli ve dezavantajlı bireye ulaştık." bilgisini paylaştı.- "Düşler Akademisi ile gençlerimize gelir modelleri sunuyoruz"

Süel, 8 yıl önce Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ile birlikte Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında Düşler Akademisi yolculuğuna çıktıklarını belirterek, "Sosyal girişimcilik alanında öncü bir proje olan Düşler Akademisi, yepyeni bir yaşam yolculuğu ile toplumsal hayata eşit ve aktif katılımın örneğini ortaya koyuyor. Engelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri sanat yoluyla topluma kazandırmayı hedefleyen bu projemiz ile bugüne kadar 5 bin gencimizin hayatına dokunduk. İstanbul Ataşehir'deki merkezimizde engelli bireylere özel sanat atölyelerinin yanı sıra iş hayatına hazırlık, iletişim becerileri gibi kişisel gelişim atölyeleri bulunuyor. Bu atölyelerden mezun gençlere profesyonel sanat kariyeri yolu açarak aslında birer gelir modeli sunuyoruz. Böylece, bağış toplamak yerine engellileri sosyal hayata kazandırarak kendi ayakları üzerinde durmalarına olanak veriyoruz. Yarattığımız bu etkileşimle toplum da engellilerin neler yapabileceğini görmüş oluyor ve bilinçleniyor." diye konuştu.

Düşler Akademisi'nin sadece Türkiye'de değil yurt dışında da ses getirdiğine dikkat çeken Süel, "Düşler Akademisi, Birleşmiş Milletler'in Eylül 2013’te New York’ta gerçekleştirdiği 'Engellilik ve Kalkınma' konulu toplantı kapsamında 'Innovation Enables' başlıklı etkinlikte örnek proje olarak tüm dünyaya tanıtıldı." dedi.- "Düşler Akademisi ile dünyaya ilham verdik"

Süel, akademinin yerel bir proje olmaktan çıkıp dünyaya ilham veren bir başarı hikayesine dönüştüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Düşler Akademisi, kuruluşundan beri birçok girişimin model aldığı bir uygulama oldu. Açık kaynak olarak her türlü bilgi ve deneyimini paylaşan akademi başka ülkelerden gelen gönüllülere ilham verdi. Düşler Akademisi’nde kurduğumuz model, Kanadalı müzisyen Joelle’in ilham kaynağı oldu. Bugün bu gönüllümüzün girişimiyle Düşler Akademisi’nin bir benzeri Kanada’da faaliyet gösteriyor. Joelle, müzisyen bir gönüllü olarak Düşler Akademisi’nde bulunduğu 1 aylık süre boyunca bir yandan Social Inclusion Band kadrosunda aktif görev aldı, bir yandan da benzer bir akademinin Kanada’da kurulması hayalini nasıl bir zemine oturtacağı konusunda bilgi edindi. Ülkesine döner dönmez harekete geçti ve ‘Sesini Bul Sanat Akademisi’ni kurdu."- "Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun yüzde 13'ü engelli"

Düşler Akademisi Kurucusu ve AYDER Başkanı Ercan Tutal da Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun en az bir tür engellilik hali yaşadığını, Türkiye’de ise bu oranın yaklaşık yüzde 13 olduğunu dile getirdi.

Engelli bireylerin yaşam alanlarında olmaları gereken yerle gerçekte bırakıldıkları yer arasında büyük bir uçurum olduğunu vurgulayan Tutal, şunları kaydetti:

"Düşler Akademisi bu uçurumun kapanması için herkesin en yakın halkadan başlayarak bir çözüm üretmesi gerekliliğinden doğdu. Sanatın büyüleyici enerjisini ve dönüştürücü gücünü kullanarak toplumun dış kulvarlarında unutulmuş büyük azınlığı yeniden sosyal yaşama dahil eden girişimlere imza attı. Engelli bireylere metropol sokaklarında sanatçı bir kimlikle yeniden yaşamlarını kurma imkânı sağladı. Şimdi de Türkiye’nin zengin coğrafyasından renk alarak doğanın besleyiciliğini ve köyün gücünü engelsiz yaşam düşlerini gerçekleştirmek için kullanıyor. Çukurbağ Köyü, dünya sosyal girişimcilik ekosistemine yeni bir yaşam biçiminin ve engelsizliğin uygulanabilir bir örneğini sunuyor. Düşler Akademisi olarak, iş ortaklarımızla birlikte daha iyi bir gelecek için engelleri aşarak koşar adımlarla ilerlemenin mutluluğunu yaşıyoruz.”


- Engelli bireylere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanı

Türkiye’nin engelli bireylere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanı ve Avrupa’nın en büyük engelli kampı olarak Haziran 2014’te açılan Düşler Akademisi Kaş, tarihsel ve doğal dokusu korunarak restore edilen 70 yıllık Çukurbağ İlkokulu'nun binasında faaliyet gösteriyor.

Yıl boyunca binlerce engelliye ücretsiz hizmet veren merkezde, Türkiye'nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin yönetiminde eğitim, sanat ve spor programları uygulanıyor. Sanat altında resim, müzik, dans, heykel ve tiyatro dersleri verilirken, sporda yelkenden dalışa, tenisten biniciliğe, farklı alanlarda gönüllüler ders veriyor. Eğitim alanında da kişisel gelişim, işaret dili, yabancı dil, fotoğraf, kamera ve senaryo konularında dersler yapılıyor. Akademi, aynı zamanda, çalışanlarına farklı bir deneyim yaşatmak isteyen firmaları ağırlıyor ve uluslararası sosyal girişimcilik buluşmalarına ev sahipliği yapıyor.

Türkiye Vodafone Vakfı, AYDER iş birliğiyle hayata geçirdiği Düşler Akademisi projesiyle engelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri topluma kazandırmaya hedefliyor. Projenin bir devamı olarak iki yıl önce Antalya’nın Kaş ilçesinde 20 dönüm araziye kurulan Düşler Akademisi Kaş ise engelli bireylerin sosyal entegrasyonunu sağlayarak yaşam kalitelerini kalıcı çözümlerle yükseltmeyi sürdürüyor.

Türkiye'nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin yönetiminde eğitim, sanat ve spor programlarının uygulandığı merkezde, bugüne kadar 1.037 öğrenci, 582 gönüllü ve eğitmenle 9 bin 77 ziyaretçi ağırlandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1915