İstanbul 17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

            Sayın bakanımızın samimiyetinden kuşkumuz elbette yok…Lakin, yaşama dair gerçeklerinin çeldirici etkisinden dolayı zaman zaman; “–Sayın Bakanımızdan hiçbir endişemiz yok, ama eğitim adına yine bir şeyler iyi gitmiyor, inanın korkuyoruz, endişelerimiz çoğalmaya başladı, bu defada doğru şeyler üzerine bir istikrar yakalanamaz ise…halimiz nice olur?  son şansı da kaçırmış oluruz…” gibi söylentiler çoğalmaya başladı. Yine de olumlu düşünmeye çalışsak ta bakanımızın konuşmalarında bilindik, kritik arızalara sürekli vurgu yapması özellikle eğitimcileri hem sevindiriyor, hem de endişelendiriyor. Sistem adına arıza üreten, davranış haline gelmiş uygulamaların gündemimizden muhakkak çıkması gerek. Sayın Bakanımızın Erzurum’da yaptığı konuşmanın kısa bir bölümünü aktarayım. Neden halen bu konunun ötesine geçemiyoruz? Sayın bakanımızın bu konuşmasının muhatabı kim? Diye sormak ve sorunun cevabını almak elbette herkesin hakkıdır. 

                   Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları Haziran 2019 Erzurum: “Bakın eğer bizim arkadaş, bizim tanıdık, bizim aşiretten akraba, bizim takımdan, bizim ekipten diye birlerini yönetici yaparsanız inanın iki dünyada mahvolursunuz. Niye biliyor musunuz? Bu bir emanettir de ondan…Emanet dediğin şey emin olan, emin olmakla meşhur olmuş olan, el emin olmakla temayüz etmiş olan gönül pusulanın tam akis iş yapmış olursun. En kıymetlisinin anahtarını, Kabe’nin anahtarını bir sahabeye değil de bir gayri Müslim aileye veriyorsun. Bütün sahabeler bekliyor, Kâbe’yi aldık, anahtarı kim, hangi kabile alacak diye. Hiç birine vermiyor. Gayri Müslime veriyor. Çünkü işin ehli onlar diyor. En kıymetlisinin anahtarını gayri Müslime verebilen bir medeniyet, kenar mahalledeki okulun anahtarını işin ehline veremiyor. O hale geldik. (dinleyicilerden yoğun alkış)… Niye önemsiyorum okul müdürünü biliyor musunuz? Bütün öğretmenlerimize yeterli yatırım yapmayınca, zaman ve para istiyor. En kestirme yok müdürlerden geçiyor. Eğer okul müdürü ehliyetli ise, o zaman o okul okul oluyor. Bir okul, müdürü kadar okuldur. Okul müdürü yetenekli ise, öğretmen odası huzur adası, barış adası oluyor(alkışlar)…”      

                   Eğitim Bilimleri/Eğitim Yönetimi alanında lisan/lisansüstü öğrenim gören tüm eğitimcilerin ortak sloganı/ifadesiydi: “Bir okul, müdürü kadar okuldur.” Bu slogan her yönüyle tartışmasız doğru bir gerçeğe ifade etmektedir. Lakin yıllardır motto/slogan tarzındaki ifadelerin içi her ne hikmetse doldurulamamaktadır. Sayın bakanımız, sistem içerisinde alışkanlık halini almış yanlış iş ve uygulamaların farkında. Çözüm üretmeye çalışmakta…Ancak, konuşmaları sanki üçüncü bir kişinin serzenişi gibi…Resmi/hukuksal noktada tüm yetkilerin bakanda olmasına karşın bakanımızın bu tür eleştiri/serzenişleri oldukça manidar bir durum. Kurumsan noktada kültür haline gelmiş ve sistemi tıkayan yanlış uygulamaların devre dışı kalması gerekir ki, eğitim adına doğru şeyler yapılabilsin. Bir sistemde ehliyet ve liyakat, hak ve hukuk gibi ana meselelere çözüm bulmaktan ziyade en yetkili ağızlar sürekli bu kavramların olmadığından bahsediyor iseler orada durup düşünmek bile gereksiz bir edim olarak değerlendirilmelidir. Özellikle eğitim sistemindeki kadrolamada, ehliyet ve liyakat sürekli ıskalanıyorsa, eğitim işinde doğru bir eksen belirlemek pek mümkün gözükmemektedir. Organizmayı canlı tutup hedeflere yürüyebilmek için, sağlıklı bir beyin/sinir fonksiyonlarının yanında; organizmayı tamir edecek dengeli bir kan akışı ve iskelet sistemine ihtiyaç vardır. Yani organizmanın temel işletim sisteminde kesinlikle arıza olmamalı. Ümidimiz doğru şeylerin yapılması için sayın bakana tüm yetkilerin verilmesi ve özellikle işini rahat yapmasına mani olabilecek tüm unsurların devre dışı bırakılması gerekir.

                   Sayın bakanın konuşmasında örnek verdiği olayın kısa özeti: “Mekke'nin Fethinden önce Mekke'nin anahtarı Osman Bin Talha’dadır. Kendisi Kâbe’nin temizliğini/bakımını yapar. Peygamberimiz (asm) içeri girmek istediğinde Hz. Ali anahtarı ondan alır ve içeri girerler. Bu esnada Osman Bin Talha Müslüman değildir. O esnada Peygamberimizin (asm) amcası Hz. Abbas Kabe’nin anahtarının kendisine verilmesini rica eder. Peygamberimiz (asm) de anahtarı amcasına verir. O esnada bir ayet iner. Ayette şöyle buyrulur: “Allahü teâlâ size emanetleri ehline vermenizi emreder...” (Nisa,58). Bunun üzerine Peygamberimiz anahtarı henüz Müslüman olmayan birisine yani Osman Bin Talha'ya verir. Peygamberimiz (asm) "Ey Osman! İşte kâbe’nin anahtarı! Bu gün iyilik ve vefa günüdür. Sen cahiliye zamanında bu vaizfeyi layıkıyla yaptın, inanıyorum ki şimdi daha güzel şekilde yaparsın…” buyurdular ve anahtarı herkesin huzurunda ona teslim etti. Bu büyüklüğü gören Osman Bin Talha Müslüman olur. (Ayetin tamamı: “Haberiniz olsun ki, Allah size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz vakit adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah size en güzel şekilde öğüt veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitir ve her şeyi hakkıyla bilir.") Görüldüğü üzere "işi ehline vermeyi" Kur'an-ı Kerim emrediyor.”

                   Sayın bakanın, bakan olmasının daha ilk saatinde yaptığım değerlendirmeyi yineleyeyim.  Köprüden önceki son çıkış. Selam ve muhabbetle…

Zafer Özer-Eğitimci

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.F.Sevilmiş 2019-07-03 17:48:12

Zafer Bey,
Yazınız çok güzel. Okul müdürleri açısından da doğrular içinde. Üzerine söz sanırım olmayacak.
İyi güzel de hangi müdür iyi bu görevinde kalsın hangisi yetersiz nasıl yetissin!!!!
Bu nasıl olacak?
1. Milyon öğretmeni olan bir bakanlık ve kurumlarının 3 yıldır denetimi yok. Bakanlığa aksaklıklar hakkında dönüt yok. Bir müdür çıkıyor mevzuata uymayan birçok şeyi bilmediğinden yapıyor. Sadece soruşturma da çıkıyor. Ve sonrası vahim. Bizim müdür eş dost sayesinde ha bire raporlu ve okul müdürsüz.
Merkezden Bakanlık müfettişleri taşradan Maarif Müfettişleri müdürle ilgili ne yaparsa yapsın adamın arkası siyasi dolu.
Sonuç elde sıfır.

Yazından dolayi kutluyorum

Avatar
Gonyali mevlut 2019-07-03 23:18:10

Hocam peygaberimizden guzel bi ornek vermissiniz yalniz bugun olay cok farkli boyutta artik..bugunu 'ati alan uskudari gecti 'diye aciklayabiliriz.sayin bakan tarih dersini secmeli yAparak gercek niyetini gostermis..isin asli koprude ayiyi gecinceye kadarmis.

Avatar
Süreyya 2019-07-04 10:59:44

Anlamakta zorlanıyorum. Bakan kime yakınıyor. Yakınılacak kişi kendisi...Burada yazılanlar hazin durumumuzu gösteriyor.

Avatar
Davut 2019-07-03 20:25:06

büyüklere saygı küçüklere sevgiyi öğretelim

Avatar
Ramazan Yüce 2019-07-03 20:22:35

Kaleminize kuvvet

Avatar
Abdullah K. 2019-07-03 23:15:34

Zafer Bey çok güzel tespitler, inşaAllah Bakan Beyin dikkatini çeker. Artık mülâkat sistemine son verilsin ve birtakım haksızlıklar son bulsun istiyoruz. Daha önce bir dönem yapıldığı gibi sadece yazılı sinavla hak eden kazansın.

Avatar
Adnan Kaplan 2019-07-04 09:04:04

Kaleminize sağlık çok güzel olmuş.

Avatar
Adnan Kaplan 2019-07-04 09:03:32

Kaleminize sağlık çok güzel olmuş.

banner1954