banner1905
İstanbul 11°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Memurların ve memur emeklilerinin 2018-2019 Yılları ücret artışları ile ekonomik, sosyal ve demokratik haklarının görüşüleceği Toplu Sözleşmeler 1 Ağustos’ta başlayacak ve 1 ay sürecek. Eğer Malum –Sen geçmiş yıllarda yaptığını tekrarlamazsa; yani 2-3 gün içinde teslimiyet bayrağı çekmezse...!

Bir gerçeği kabul edelim ki; Memur ve Memur Emeklileri eskisi kadar Toplu Sözleşme Süreci ile ilgilenmiyorlar. Çünkü onların beklentilerine cevap verilmeyeceğini çok iyi biliyorlar. 2012 yılından itibaren yetkili Memur Konfederasyonu olarak pazarlık masasına oturan SENDİKAMSI yapı, yani sözde Konfederasyon; memurların ve emeklilerin haklarının alınması için hiç bir şey yapmamış, siyasi iktidarın verdiğine razı olmuştur. Böylece memur ve memur emeklisi 4.5 milyon insanın emeğini, işverene yani Hükümete peşkeş çekerek "Emek Pazarlamacılığı" yapmıştır..!

Siyasi iktidarın desteği ile ayakta duran bu "SENDİKAMSI” yapıdan, Hükümetin karşısında "Adam gibi durup" çalışanların ve emeklilerin hakkını elde etmesi elbette beklenemezdi..!

Bilindiği gibi 2010 Yılı Kısmi Anayasa Değişikliği Reformunu halkımız %58 oyla kabul etmişti. Bu Anayasa değişikliği ile memurlara güya “TOPLU ŞÖZLEŞME” hakkı verildi. Bunun anlamı; Hükümetle mutabakat sağlanan hususların kanun hükmünde olmasıdır. Toplu Sözleşmede mutabakata varılıp, karşılıklı imza altına alınan hususların yasal düzenlemesinin yapılması mecburiyeti vardır. Ancak, Hükümet son Toplu Sözleşmeden bu yana 2 yıl geçmesine rağmen, yasal sorumluluğunu yerine getirmemiştir...! “Yetkili Konfederasyonum” diye gezen sözde Sendikacılar da bu hukuksuzluğa itiraz bile etmemişlerdir. Hükümetle mutabakat yaparken attıkları imzaların arkasında ne kendileri durmuştur ve ne de hükümet…!  Bu anlayışla hiç hak elde edilir mi?

Kurulduğundan bu yana Sendikal hak mücadelesinden hiç bir zaman taviz vermeyen TÜRKİYE KAMU- SEN, Toplu Sözleşmelerde Hükümetin attığı imzaların gereğini yapmadığı için memur ve memur Emeklileri adına dava açarak, “herkese Sendikacılık dersi vermiştir."

DÜŞÜNDÜRÜCÜ BİR BEYANAT…

Memnun -Sen'in Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram TONBUL, 1 Ağustos'ta yapılacak Toplu Sözleşme Görüşmelerindeki talepleri ile ilgili olarak, 12.07.2017 tarihli SÖZCÜ Gazetesine verdiği beyanatta şunları söylüyor; "... Önceki sözleşmeden kalan 20 maddenin yerine getirilmesini talep edeceklerini, ... 2017 yılında işçilere yapılan yüzde 7.5+5'lik zammın kendilerini heyecanlandırdığını, ancak 2018 yılı için yapılan yüzde 3.5+3.5'lik zammın ise korkuttuğunu… 2017 bizim için geride kaldı. Biz 2018'e bakıyoruz..."

Yukarıdaki sözleri memurlar ve memur emeklileri iyi irdelerlerse, her şeyi gayet iyi anlarlar. İktidar desteği ve baskısı ile hormonlu bir şekilde büyütülüp, memurlar adına yetkili kılınan bu SENDİKAMSI yapı yani Memnun- Sen, anlaşılan o ki yine 4.5 Milyon çalışan ve emeklinin hakkını savunmayacak, yine beslendiği siyasi iktidara kesinlikle "yatacaktır..!"

Üzülerek ifade etmeliyim ki, bu Sendikamsı Konfederasyona bağlı sözde Sendikalara gönüllü-gönülsüz, gerçek ya da kağıttan! üye olarak yetkili olmasını sağlamış memurlar, kendi ayaklarına kurşun sıkmakla kalmıyorlar..! Ayrıca kendilerinin dışında kalan, ücretleri Toplu Sözleşmelerle belirlenen 3.5 milyondan fazla memur ve emeklinin de vebaline giriyorlar.!

Bakınız sözde Sendikacı ne diyor? "Eski sözleşmeden kalan 20 maddeyi gündeme getireceğiz." Yani 2 yıl önce Hükümetle mutabakata varılmasına rağmen, hayata geçirilmeyen, hükümetin düzenleme yapmadığı memurların sosyal hakları ile ilgili 20 maddeyi tekrar görüşeceklermiş… Bu nasıl bir sendikacılık ki; mutabakatı Hükümet çiğniyor, sesleri çıkmıyor? 2 yıl sonra tekrar görüşeceklermiş… En acı olanı ise maalesef “tekrar görüşecektiniz niçin imza attınız?” diye soran yok, Dokuz yüz bini aşkın üyesinden!

Daha vahimi; Devletteki işçilerle, memurlar aynı milli bütçeden ücret alırlar. İşçilerin Toplu Sözleşme görüşmelerine, işçiler adına İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş katılır. Türk-İş 2017 yılı ilk altı ayı için %7.5, İkinci Altı ay için ise %5 artışa imza attı ..! Ayrıca düşük ücretli işçilere de seyyanen her ay 90 TL artış aldı.

Memur ve memur emeklilerinin Toplu Sözleşme görüşmelerine ise; memurlar adına, Malum -Sen katıldı. Bu "sendikamsı yapı" 2017 yılı için yüzde 3+4 ücret artışını kabul etti ve imzaladı. Aradaki fark yıllık yüzde 5.5 + 90 TL’dir.

MEMUR VE EMEKLİNİN GÜNAHI NE Kİ, YILLIK YÜZDE 5.5 ORANINDA EKSİK ZAM ALIYOR..!

Düşük ücretli memurlarda aylık yüzde 5,5 + 90 TL eksik alıyorlar.

İşveren aynı..! Bütçe aynı..! İşçi de – Memur da Devlete çalışıyor..! Öyleyse, memurlara bu kazığı kim atıyor ya da attırıyor? MEMNUN-SEN ile HÜKÜMET..!


Bu kazığı pazarlamacı SENDİKAMSI yapının, sözde yöneticileri yüzleri kızarmadan memura atıyorlar... Yani hükümete çanak tutup, attırıyorlar..!


Bu kirli Sarı Sendikalara üye olarak destek verenler, memurlar hala görmüyor mu? Yoksa görmek mi istemiyor?

Sözde Sendikanın yetkilisi şöyle diyor "... 2017 geçti. 2018'e bakalım..!" Yani resmen 2017’yi unutalım diyor ..! Yani memur haklarını pazarlamaya devam..! İktidar memnun, Sendikamsı yapının yöneticileri de memnun… Bunlara destek veren milyona yakın memur üyeleri de memnun... Zaten adları da Memnun-Sen…


Ancak biz Türkiye Kamu-Sen üyeleri memnun değiliz. Sadece biz mi? Hayır ..! İktidar ve yalama -Sen'in kazıkladığı sayıları 3.5 milyonu geçen memurlar ve emekliler de memnun değil ..! Biz üç milyon beş yüz bin memur ve memur emeklisi olarak, ekmeğimizi eksiltenlere, yedikleri zehir zıkkım olsun diyoruz..! Sebep olanlara hakkımız haram olsun..! Rabbimizden dileğimiz; Haklarımızı yiyenlerin ve yedirenlerin burunlarından fitil fitil getirmesidir ..!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.